Chór Arion śpiewa już 55 lat! (foto)

Autor: |

Od ponad 5 dekad występują dla publiczności w Polsce i zagranicą, jednak szczególnie upodobali sobie rodzinny Świdnik. Dziś, w Miejskim Ośrodku Kultury świętowano 55-lecie działalności męskiego chóru Arion, którego dyrygentem jest obecnie Magdalena Celińska.

Uroczystość otworzył występ chóru Arion, który zaśpiewał utwór „I tak od lat”, skomponowany przez Piotra Selima do słów Hanny Lewandowskiej. Zebrani w sali kameralnej goście mieli również okazję poznać historię jubilata. O początkach chóru opowiedzieli Eugeniusz Hyz oraz Marek Zieliński z Towarzystwa Śpiewaczego Arion w Świdniku: – Chór powstał w 1965 roku, przy dawnym Zakładowym Domu Kultury WSK PZL-Świdnik, dzięki zapałowi kilku miłośników śpiewu i muzyki. Głównym entuzjastą jego powołania był Ziemowit Barczyk. Pierwszym dyrygentem został Henryk Maruszak, zaś prezesem zespołu Czesław Wierucki. Chór, składający się głównie z pracowników WSK, przyjął nazwę „Chór męski Arion”. W 1966 roku prowadzenia grupy podjął się prof. Tadeusz Chyła. Pomimo postawionych przez niego wysokich wymagań wokalnych oraz wprowadzonej dyscypliny zespół rozrastał się i wkrótce liczył około 50 osób. Stał się ważnym reprezentantem zakładu WSK i miasta Świdnik.

Nie zabrakło gratulacji i życzeń od zebranych na wydarzeniu gości: przedstawicieli władz państwowych, województwa, miasta, powiatu, Miejskiego Ośrodka Kultury, świdnickich parafii, byłych członków Arionu, zaprzyjaźnionych chórów oraz organizacji.

– Chór Arion od lat uświetnia występami wszystkie ważne uroczystości, budując tym samym tożsamość Świdnika. Zawsze też dbacie o to, by ten wymiar duchowy i kulturalny był obecny w naszym mieście. Za to serdecznie wam dziękuję – powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

Nie zabrakło też upominków i kwiatów. Pamiątkowe dyplomy dla obecnych i byłych chórzystów wręczył burmistrz Waldemar Jakson:

– Myślę, że na duszę naszego miasta składa się wiele elementów. Jednym z nich z pewnością jest chór Arion. Przez swoje śpiewanie sprawia, że Świdnik jest postrzegany jako miasto o wysokiej kulturze i wielu tradycjach. Za to chciałbym dziś bardzo podziękować. Życzę, żeby jeszcze przez wiele lat hymn chóru Arion był śpiewany.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na występy. Na scenie zaprezentowały się chóry: Arion z dyrygentem Magdaleną Celińską, Bas Canto z dyrygentem Henrykiem Pogorzelskim (Niemce), Echo z dyrygentem Pawłem Stelmachem(Biłgoraj), św. Kingi z dyrygentem M. Celińską (Świdnik) oraz Sitanianie z dyrygentem Ireną Duzińską (Sitaniec).

Zgromadzona w Miejskim Ośrodku Kultury publiczność miała również okazję przekonać się, jak zespoły brzmią razem. Na zakończenie jubileuszu chóry wspólnie zaśpiewały polkę Jaromira Vejvody, zatytułowaną po czesku „Škoda Lasky”, która w Polsce znana jest pod nazwą „Bando, bando”.

« z 2 »

Last modified: 5 września 2021