Chcieli oszukać seniorkę

Autor: |

Wczoraj pisaliśmy o 67-letniej świdniczance, od której wyłudzono 40 tys. zł. Kobieta odebrała telefon od osoby podającej się za jej córkę, która twierdziła, że potrąciła śmiertelnie kobietę i potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć odpowiedzialności (ZOBACZ: Świdniczanka dała się oszukać). Dziś świdnicka komenda poinformowała o kolejnej, podobnej sytuacji. Tym razem na celowniku oszustów znalazła się 93-letnia seniorka ze Świdnika. Kobieta odebrała telefon z informacją, że jej wnuczka spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy, aby nie trafić do aresztu. Sytuacja miała miejsce wczoraj.

– Na numer stacjonarny świdniczanki zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę i poinformowała o wypadku śmiertelnym, który miała spowodować wnuczka starszej pani. Fałszywa funkcjonariuszka twierdziła, że pieniądze potrzebne są do załatwienia sprawy i zażądała od 93-latki 200 tys. zł. W ten sposób wnuczka świdniczanki miała uniknąć więzienia. 93-latka przyznała, że w domu ma tylko 50 tys. zł. Wtedy oszustka odparła, żeby kobieta spakowała pieniądze i wsiadła do zamówionej dla niej taksówki – mówi st. asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Pokrzywdzona wykonała polecenie i taksówką pojechała do Chełma, gdzie miało dojść do przekazania pieniędzy. Po drodze kobiecie rozładował się telefon, a w umówionym miejscu nikt nie zgłosił się po odbiór gotówki. Wtedy seniorka zaczepiła przypadkową dziewczynę i opowiedziała jej o zdarzeniu. 17-latka ze swojego telefonu zadzwoniła do syna kobiety. Gdy okazało się, że 93-latka padła ofiarą oszustów o zdarzeniu powiadomiono policję.

– Jeśli dzwoniący podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy, natychmiast zakończmy rozmowę. Policjanci nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy. Nie można też „wykupić” osoby bliskiej przed zatrzymaniem i konsekwencjami prawnymi. Sprawy dotyczące zdarzeń drogowych, które można przeprowadzić bez udziału policji i wyroku sądu dotyczą jedynie kolizji. Są to sytuacje, gdzie w zdarzeniu drogowym nie ma osób zabitych lub rannych a jedynie nastąpiło uszkodzenie samochodu – przestrzega E. Domaradzka.

Last modified: 21 września 2021