Chcesz zacząć oszczędzać na co dzień?

Autor: |

Chcesz zacząć oszczędzać na co dzień? Znajdź konto oszczędnościowe

Planujesz otwarcie konta oszczędnościowego? Banki często proponują nowemu klientowi atrakcyjne warunki, kuszą promocjami, ciekawymi programami oszczędzania i wygodą. Wiele ofert, przynajmniej na pierwszy rzut oka, szczególnie się od siebie nie różni. Jak wybrać tę, która będzie najlepsza dla Ciebie? Na co – poza oprocentowaniem – zwracać uwagę przy wyborze takiego rachunku?

Zalety konta oszczędnościowego

Rachunki oszczędnościowe to stała pozycja w ofercie niemal wszystkich banków. Niektóre konta potrafią być lepiej oprocentowane niż lokaty, ponadto korzystanie z nich jest znacznie, znacznie swobodniejsze niż z tradycyjnego depozytu.

Po pierwsze, w razie wypłaty pieniędzy nie tracisz wypracowanego zysku. Możesz więc wypłacić potrzebną kwotę, a bank i tak naliczy Ci należne odsetki.

Po drugie, w przeciwieństwie do lokaty na konto oszczędnościowe zawsze możesz wpłacać dodatkowe środki; tym samym nie potrzebujesz mieć dużej kwoty na „dzień dobry”, aby zacząć sensownie oszczędzać.

Na co zwracać uwagę, wybierając konto oszczędnościowe?

Kiedy przeglądasz bankowe reklamy, wszystko zawsze wygląda lepiej niż super. Jednak reklama sobie, rzeczywistość sobie. Niech Cię nie nabierze uśmiech konsultanta/-tki w banku; często przedstawiają oni fajniejszą część oferty, wstydliwie pomijając te elementy, od których większość klientów od razu rozbolałyby zęby.

„Darmowe” nie zawsze oznacza „całkowicie”, rewelacyjne 4% skończy się raz na zawsze po kilku tygodniach, a przyzwoite 2,7% zależy od spełnienia szeregu warunków (raz zapomnisz i możesz też zapomnieć o wyższej stawce oprocentowania). Do tego dochodzą nie zawsze przejrzyste opłaty i prowizje. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, które trzeba rozważyć przed zdecydowaniem się na konkretne konto.

Superprocent na kwartał. A co potem?

Sporo klientów banków daje się skusić na wysokie, promocyjne oprocentowanie. Problem w tym, że nawet najlepsze warunki kiedyś się skończą, i to raczej szybciej niż później.

Decydując się więc na konkretne konto, sprawdź w pierwszej kolejności, jak wysokie (czy raczej: niewysokie) jest oprocentowanie standardowe, czyli obowiązujące poza wszelkimi promocjami. Choć zazwyczaj jest ono na żenująco niskie, to łatwo się przekonasz, że poziomy żenady mogą być bardzo różne. Nie ma powodu, aby szorować dno tylko dlatego, że ktoś łaskawie pozwolił Ci zdeponować u siebie pieniądze.

Rachunek oszczędnościowy za darmo, ale jednak nie do końca…

Banki zazwyczaj zachęcają do otwarcia konta oszczędnościowego, argumentując, że nie generuje ono żadnych kosztów. Fakt, płatne rachunki oszczędnościowe należą obecnie do niechlubnych wyjątków, aczkolwiek nie oznacza to, że przy rzekomo darmowym koncie prowizje nie pojawią się gdzie indziej.

Tak więc w drugiej kolejności zwróć uwagę na koszty wypłat z takiego rachunku. Mało który bank umożliwia darmową wypłatę gotówki na konto w innym banku lub w oddziale, zazwyczaj trzeba najpierw przelać pieniądze na zwykłe konto osobiste.

Ale uwaga: w ostatnim czasie sporo banków i w tej kwestii wprowadziło ograniczenia. Najczęściej bezpłatny jest tylko pierwszy przelew w miesiącu, a każdy kolejny potrafi kosztować nawet 10 zł.

Wymóg posiadania konta osobistego

Często świetne oferty kont oszczędnościowych wiążą się z koniecznością posiadania również zwykłego rachunku w danym banku.

Jeżeli zakładasz rachunek tylko dla procentów, to warto pilnować, aby opłaty związane z kontem osobistym nie zjadły zysku z odsetek. Tak się jakoś „przypadkiem” składa, że te kilkuzłotowe prowizje, niby wcale nieznaczne, najczęściej przewyższają to, ile uda Ci się zarobić na procentach na koncie oszczędnościowym. Przelicz więc dokładnie, czy to Ci się opłaca.

Usługa autooszczędzania i programy budowania kapitału

Jeżeli chcesz zacząć oszczędzać, ale ciągle coś staje Ci na przeszkodzie, wybierz konto, z którym możesz powiązać usługę autooszczędzania. Polega ona na odkładaniu reszty z zakupów (i innych transakcji, np. przelewów). Wysokość tej reszty ustalasz sam: jako zaokrąglenie kwoty, np. z 13,50 do 15 zł, jako procent od płatności lub stała kwotę, np. 30 gr. Autooszczędzanie znajdziesz m.in. w PKO BP, Getin Banku, ING Banku Śląski, Credit Agricole, mBanku czy Santander Bank Polska.

Drugą ciekawą usługą powiązaną z kontami oszczędnościowymi są programy budowania kapitału; w ramach programu zlecasz przekazywanie co miesiąc określonej kwoty na rachunek oszczędnościowy, a bank w nagrodę za systematyczne odkładanie środków dodaje bonusowe oprocentowanie. Takie propozycje znajdziesz w PKO BP, Credit Agricole i Nest Banku.

Przeanalizuj punkt po punkcie warunki oferty specjalnej

Przeczytaj dokładnie warunki promocji i zapamiętaj je. Niektóre banki podwyższą Ci oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym, gdy na Twoje zwykłe konto osobiste będzie wpływać pensja lub określona kwota, np. 1000 zł. Niekiedy wymagana jest także comiesięczna płatność kartą.

Jeżeli obawiasz się, że możesz zapomnieć o wymogach banku, ustaw na swoim zwykłym koncie, którego używasz na co dzień, zlecenie stałe na określoną kwotę. Gdy te pieniądze pojawią się na rachunku w banku, w którym masz promocyjnie oprocentowane konto, możesz je od razu przelać z powrotem i wykorzystać wedle uznania. Albo zostawić i przerzucić na oszczędnościowe.

Konto wspólne czy indywidualne?

Na koniec sprawdź, czy możesz założyć konto wyłącznie indywidualne, czy wspólne. W przypadku niektórych ofert promocyjnych zmiana rachunku na dzielony z partnerem/małżonkiem powoduje… utratę promocyjnego oprocentowania. Dlaczego? Bo tak.

W mnogości ofert z pomocą przychodzi ranking kont oszczędnościowych

No dobrze, ale gdzie znaleźć najlepsze konto oszczędnościowe? Sam widzisz, że porównanie tych wszystkich informacji i parametrów to zadanie dla herosa bankowości…

Wybór ułatwią Ci portale i porównywarki internetowe. Do znalezienia najkorzystniejszych i dokładnie prześwietlonych rachunków przyda się ranking kont oszczędnościowych na NajlepszeKonto.pl – https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-oszczednosciowych. Łatwo dostrzeżesz, że konto kontu nierówne i świadomie wybierzesz ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Promocje na nowe środki. Dobry sposób na zwielokrotnienie zysku

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu maksymalnego zysku z odsetek, przy dzisiejszych karygodnych stawkach oprocentowania powinieneś działać zdecydowanie aktywniej. Wielu opcji nie ma, ale jedna jest szczególnie obiecująca, choć wyłącznie dla „zaangażowanych”. Mianowicie są to promocje „na nowe środki”.

W dużym skrócie mówiąc, część banków (np. ING Bank Śląski, Getin Bank, Bank Millennium) cyklicznie organizuje promocje z podwyższonym oprocentowaniem, pod warunkiem, że na konto oszczędnościowe wpłacisz kwotę, której wcześniej tam nie było – czyli właśnie „nowe środki”. Krótko mówiąc, na jednym z kont masz 5 tys., dopłacasz 30 tys. zł w czasie promocji i te 30 tys. oprocentowane jest, powiedzmy, na 2,7% zamiast na 0,5%.

Oczywiście wszystko co dobre szybko się kończy, toteż po kilku miesiącach promocyjne odsetki zjeżdżają do poziomu standardowego. Ale wtedy Ty zabierasz swoje pieniądze i wpłacasz je do innego banku, na kolejne konto objęte podobną promocją. Wymaga to nieco zachodu, niemniej po pewnym czasie nabierzesz wprawy, a osiągnięty w ten sposób zysk będzie znacznie wyższy, niż gdybyś zostawił oszczędności na mizernie oprocentowanym rachunku. Rocznie będziesz do przodu o ładnych kilka-kilkanaście setek.

A to już gra warta świeczki.

/ REKLAMA /

Last modified: 15 lipca 2020