Cel: zrównoważona mobilność

Autor: |

fot. Urząd Miasta
Tradycyjne służą do wytwarzania prądu. Ten „agregator” pomoże natomiast przeanalizować dane, dzięki którym infrastruktura publiczna będzie rozwijała się jeszcze dynamiczniej, a przede wszystkim przyjaźnie dla mieszkańców. Już wkrótce Świdnik zacznie korzystać z Agregatora Mobilności Mieszkańców, autorskiego oprogramowania stworzonego z myślą o potrzebach naszego miasta.

W ubiegłym roku, w ramach GovTech Festiwal, organizowanego przez GovTech wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju, odbył się Hackathon dla Miast. Podczas wydarzenia władze Świdnika rzuciły wyzwanie programistom z całej Polski. Zadaniem specjalistów było znalezienie rozwiązania dla projektu pod hasłem „Mobilność szyta na miarę”, które pozwoliłby na analizę miejskiego ruchu i potrzeb mieszkańców.

Przez dwa dni nad zagadnieniem pracowało 12 zespołów programistycznych wspieranych przez urzędników. Rozwiązanie udało się stworzyć zespołowi AirRonmen, który zaproponował Agregator Mobilności Mieszkańców. W ubiegły piątek świdnicki magistrat odwiedzili jego twórcy. Oprogramowanie jest już gotowe.

– System został już uruchomiony i rozpoczął sczytywanie danych z monitoringu miejskiego. Ma bardzo szerokie zastosowanie, bo pokazuje mobilność mieszkańców oraz to, w jakich miejscach występuje wzmożony ruch. To przydatna informacja przy planowaniu kolejnych inwestycji. By wytłumaczyć to nieco bardziej obrazowo, wyobraźmy sobie osobę, która prosi o wybudowanie ścieżki rowerowej w konkretnym miejscu. Oprogramowanie pozwoli prześledzić, czy jeździ tamtędy dużo rowerzystów. Jeśli tak, faktycznie będzie można stworzyć w tym miejscu ścieżkę rowerową. Jeśli będą to pojedynczy mieszkańcy, znajdziemy lokalizację w pobliżu, która jest częściej uczęszczana i gdzie ścieżka bardziej się sprawdzi – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Agregator Mobilności Mieszkańców jest oprogramowaniem wewnętrznym, z którego korzystają pracownicy Urzędu Miasta. Na podstawie miejskich kamer dokona średnich pomiarów liczby pieszych, rowerzystów i samochodów w danym punkcie.

– Praca nad aplikacją przebiegała bardzo sprawnie. Na bieżąco otrzymywaliśmy odpowiedzi na nasze pytania lub wątpliwości. Docelowy Agregator Mobilności Mieszkańców posiada funkcjonalności, jakich oczekiwaliśmy – dodaje Katarzyna Lis z wydziału promocji miasta UM.

Co to oznacza w praktyce? Oprogramowanie pozwoli urzędnikom na sprawdzenie danych z jednej godziny, całego dnia, tygodnia, a nawet miesiąca. Informacje zostaną podzielone na 3 kategorie: piesi, samochody i rowerzyści.

Nowe technologie w walce z problemami

Agregator Mobilności Mieszkańców to nie pierwsza aplikacja opracowana w ramach rządowego programu GovTech. Po raz pierwszy Świdnik skorzystał z niego w 2019 roku. Wówczas zaproponował programistom stworzenie aplikacji wyszukującej nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych składanych przez mieszkańców. Dzięki algorytmowi udało się odnaleźć 1300 osób, które dotąd nie płaciły za wywożenie odpadów.

Sama aplikacja cieszy się popularnością również wśród innych miast. Ze świdnickiego rozwiązania korzysta już 220 samorządów, w tym, między innymi: Kraków, Dębica, Kobylanka, Radłów, Przemyśl, Białe Błota, Przasnysz, Michałowice, Stawiszyn, Złotoryja, Ułęż, Kraków, Łask, Tarnów, Starachowice, Nadarzyn, Chęciny, Lipsko, Bolesławiec, Lidzbark Warmiński, Augustów, Karlino, Pruszków, Działoszyn, Koluszki, Racibórz, Ełk, Szydłowiec, Sochaczew, Załuski, Biskupiec, Kraśnik, Wiązowna, Głusk, Kłodawa, Kamienna Góra, Jabłonna, Branice, Kampinos, Prudnik, Kuźnia Raciborska, Jarosław, Łańcut, Tuchów, Janowiec Wielkopolski, Ząbkowice Śląskie, Kalisz, Janów Lubelski, Łęczna, Jastrzębie Zdrój, Jelenia Góra, Zgierz.

Last modified: 28 czerwca 2021

Zmień język »
Skip to content