„Bronek” z wyróżnieniami

Autor: |

fot. www.1lo.swidnik.pl
Miniony piątek przyniósł dla I Liceum Ogólnokształcącego deszcz wyróżnień. Świdnicki „Bronek” został uhonorowany w 9. odsłonie prestiżowego lubelskiego projektu „Innowacyjna szkoła”. Jego organizatorem jest Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie.  

Projekt skierowany jest do placówek ponadpodstawowych. Jego cel to wyróżnienie tych, które realizują nowatorskie pomysły, wspierają praktyczną edukację i kreatywność uczniów, promują przedsiębiorczość, współpracę międzynarodową oraz podejmują niestandardowe i innowacyjne działania. 

–  Bierzemy w nim udział niemal od początku, co roku odnawiając certyfikat. Aplikując, trzeba wykazać innowacyjność placówki, czyli działania uczące młodzież kreatywności i takie, które wzbogacają szkołę. Są realizowane na różnych płaszczyznach: naukowej, społecznej, zagranicznej czy współpracy z uczelniami – mówi Aneta Jagieła, wicedyrektor I LO. 

Częścią projektu jest również konkurs, przyznający wyróżnienia w sześciu kategoriach: „Szkoła – Lider Innowacji”, „Innowacyjna Inicjatywa”, „Dyrektor – Lider Innowacji”, „Nauczyciel – Lider Innowacji”, „Innowacyjna Biblioteka” oraz „Uczeń – Lider Innowacji”.  

– To prestiżowe wyróżnienia, które pokazują, jak wiele dzieje się w szkołach i w jaki sposób uczniowie włączani są w proces dydaktyczny. Kapituła konkursu składa się z osób związanych z uczelniami, ale też dyrektorów wyróżnianych szkół, którzy niezależnie oceniają zgłoszenia – tłumaczy pani Aneta. 

W tym roku świdnickie liceum, poza certyfikatem, otrzymało dwa tytuły: „Szkoła – Lider Innowacji” oraz „Innowacyjna Inicjatywa” za Literacką Miejską Grę.  

– Tytuł „Innowacyjna Szkoła” uzyskaliśmy już po raz trzeci. Na koncie mamy również inne: „Dyrektor – Lider Innowacji”, dwukrotnie „Nauczyciel – Lider Innowacji” oraz „Innowacyjne Inicjatywy” – najpierw za klasę politechniczną, a teraz za grę – wymienia A. Jagieła. 

Nagrodzona Literacka Miejska Gra to autorski pomysł Doroty Jaśkowskiej, nauczycielki języka polskiego oraz metodyka z I LO. Projekt realizowany jest już od kilku lat. Angażuje uczniów „Bronka” oraz ich młodszych kolegów, dawniej z klas gimnazjalnych, dziś ze szkół podstawowych. 

– Łączy zabawę i naukę z poznawaniem miejsc ważnych dla Świdnika. Literacka Gra Miejska w bardzo pozytywny i kreatywny sposób angażuje naszych uczniów. Są to zazwyczaj osoby zrzeszone w kole dziennikarskim, prowadzonym przez panią Jaśkowską. Przygotowanie jej kolejnych edycji trwa bardzo długo. Uczniowie pracują nad quizami, zagadkami i zabawami literackimi – opowiada Aneta Jagieła. Dodaje: – To po prostu świetna zabawa. Uczniowie odkrywają kolejne miejsca, zdobywają punkty, jednocześnie powtarzają materiał z języka polskiego z zakresu szkoły podstawowej. Przy okazji, to również bardzo fajna promocja szkoły. Przyciąga do niej osoby, które chciałyby nie tylko się uczyć, ale też poznawać wiele ciekawych rzeczy.   

Last modified: 28 kwietnia 2021