Pierwszego dnia wiosny Galeria Venus, wraz ze Strefą Historii, Miejskim Ośrodkiem Kultury i Instytutem Pamięci Narodowej, po raz kolejny gościła wielbicieli planszówek, tym razem oferując gry wojenne: strategiczno-losową „303” i historyczną „111: Alarm dla Warszawy”, wydanych przez IPN.
„303” to prosta i zarazem emocjonująca gra dla dwóch osób, oferująca szybkie, nawet 15-minutowe rozgrywki. Gracze dysponują w niej sześcioma różnymi samolotami, za pomocą których przeprowadzają operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki z niemieckim Luftwaffe rozstrzyga się przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kostek. „303” jest grą trójjęzyczną, angielsko-czesko-polską, co ma przypominać wspólną walkę w obronie wolności pilotów czechosłowackich i polskich, którzy wsparli Brytyjczyków w Bitwie o Anglię. Symbolem braterstwa broni są postacie trzech lotników Dywizjonu 303: Witolda Urbanowicza, Johna Kenta i Josefa Františka. O bohaterach tej bitwy i samolotach, na których walczyli, można dowiedzieć się więcej z dołączonego do gry opracowania.
„111: Alarm dla Warszawy” to gra wojenna dla dwóch graczy. Bazuje na wydarzeniach z czasu wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 roku, kiedy to niemieckie Luftwaffe atakowało Warszawę. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Warszawy, a celem polskiego (m.in. 111 eskadry myśliwskiej) – strącenie niemieckich bombowców, nim dotrą nad miasto.
Dzięki wypożyczonym z lubelskiego oddziału IPN wielkim planszom do tych gier, gracze mogli jeszcze bardziej poczuć się jak przy stołach dowodzenia RAF lub jak zebrani nad mapami dowódcy obrony Warszawy.
Udział w wydarzeniu był bezpłatny. W obie gry można zagrać online na stronie IPN, https://gry.ipn.gov.pl/.
ek
Last modified: 26 marca 2024