Biblioteczny kalendarz wydarzeń

Autor: |

fot. www.facebook.com/AlbenaGrabowska.pisarka
Sporo atrakcji szykuje dla czytelników Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. We wrześniu coś dla siebie znajdą miłośnicy literatury futurystycznej, dziecięcej, obyczajowo-historycznej, dramatów, ale także malarstwa.

„Dwóch do kwadratu”

Kiedy: 27 sierpnia-28 września

Gdzie: Galeria biblioteki (ul. Niepodległości 13)

W galerii biblioteki można oglądać wystawę obrazów świdniczanina Mariusza Kiryły oraz Jerzego Tomali, który w rzeszowskim środowisku jest jednym z najbardziej znanych i stylistycznie rozpoznawalnych artystów malarzy, posługującym się językiem abstrakcji geometrycznej. Spotkanie po latach zaowocowało niezwykłą ekspozycją. Malarstwo Tomali to zdecydowana kreska i prosta konstrukcja. Wyczuwa się pewien rytm i fascynację artysty geometrią, głównie kwadratem. Jego prace charakteryzuje abstrakcja i metafizyka. Są one wykonane z ogromną precyzją, kolorystyka jest starannie wyważona. Malarz bawi się światłem, które przenika mrok. Zupełnie inaczej przedstawiają się obrazy Mariusza Kiryły, niezaprzeczalnie jest to kolorysta, dostarczający widzowi wiele emocji i doznań. Jego kompozycje, w przeważającej mierze akrylowe lub olejne wykonane są techniką własną, jeśli dobrze przypatrzeć się obrazom, można dostrzec płatki złota, srebra czy miedzi. Prace artysty mają duszę, co świadczy o niezwykłej wrażliwości artysty.

Narodowe Czytanie

Kiedy: 6 września, godz. 12.00

Gdzie: Zaułek Poetów

Tym razem lekturą, którą usłyszymy podczas Narodowego Czytania, będzie dramat Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej”. Utwór powstał w 1906 roku i bardzo szybko stał się popularny. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Mum’s Time

Kiedy: 7 września, godz. 11.00

Gdzie: Zaułek Poetów

Rusza kolejna edycja warsztatów „Mum’s Time – czas dla Mam”. Zajęcia kierowane są do mam z dziećmi w wieku 1-3 lat. W planach są, m.in. czytanie książek i nauka języka angielskiego.

„What Gould Katniss do”, czyli bohaterki w literaturze futurystycznej

Kiedy: 7 września, godz. 17.00

Gdzie: Zaułek Poetów

Spotkanie kierowane jest do wszystkich, a przede wszystkim, młodych kobiet, które szukają w książkach kobiecych postaci. Jego uczestnicy porozmawiają o promowaniu literatury kobiecej. Odpowiedzą na pytania, gdzie szukają inspiracji, na co zwracają uwagę wybierając lekturę, jakie książki rekomendują znajomym. Podczas spotkania omówione zostaną także książki dla młodszych i starszych nastolatek, nowości wydawnicze i polecane pozycje.

Wydarzenie odbędzie się w ramach programu „Biblioteka 2077 – animowanie czytelnictwa młodzieży”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską

Kiedy: 10 września, godz. 17.00

Gdzie: Zaułek Poetów

Świdniczanie będą mieli okazję poznać jedną z najchętniej czytanych polskich pisarek. Ałbena Grabowska, autorka powieści „Stulecie winnych – ci, którzy przeżyli”, „Coraz mnie olśnień”, „Lady M”, „Lot nisko nad ziemią”, „Alicja w krainie czasów”, a także książek z serii „Julek i Maja” opowie o swojej twórczości i inspiracjach.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Coolturalna Biblioteka”, realizowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego.

Last modified: 3 września 2021