Barbórkowe święto

Autor: |

Na czym polega praca w kopalni, czego nie można w niej robić oraz skąd bierze się węgiel? To tylko kilka z pytań, które zadawały dzieci z Przedszkola nr 2 podczas spotkania z górnikiem. Pretekstem do rozmowy była Barbórka, czyli tradycyjne święto górnicze w Polsce, które obchodzone jest 4 grudnia.

Gościem „Dwójki” był Tomasz Olko, z firmy Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. Górnik pokazał najmłodszym, jak wygląda jego galowy strój oraz w czym pracuje na co dzień. Opowiedział też o czako górniczym, czyli nakryciu głowy, używanym tylko z mundurem galowym. Wytłumaczył, dlaczego będąc pod ziemią należy mieć na sobie kask ze specjalnymi nausznikami i ubrania z elementami odblaskowymi. Zdradził, że nie wolno mieć przy sobie zapałek oraz opowiedział, jak górnicy oddychają pod ziemią.

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści pana Tomasza. Na zakończenie wszystkie zgodnie przyznały, że w przyszłości chciałyby pracować w kopalni i wręczyły gościowi własnoręcznie zrobione czako z białym pióropuszem. Nie zabrakło też życzeń oraz głośnego „Sto lat”.

Last modified: 2 czerwca 2020