Badania ruchu lotniczego dla Portu Lotniczego Lublin

Autor: |

Podczas specjalnej konferencji prasowej, 14 czerwca, analitycy sprawdzili, jakie są upodobania lotnicze mieszkańców regionu, jak często i dokąd latają.

 

Zaprezentowano również wyniki badań przeprowadzonych na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie.

Okazuje się, że aż 8% mieszkańców województwa lubelskiego w ciągu ostatnich 12 miesięcy przynajmniej raz odbyło podróż samolotem. W skali kraju to średni wynik, pamiętać należy jednak, że Lubelszczyzna na razie nie ma swojego lotniska. Najczęściej latają mieszkańcy regionów, które dysponują własnym lotniskiem, są to m.in.: mieszkańcy woj. mazowieckiego (11%) oraz pomorskiego (14%).

Z naszych badań wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy samolotem podróżowało od 116 tys. do 145 tys. mieszkańców województwa lubelskiego. Przeciętny mieszkaniec regionu odbył w tym czasie średnio 2,5 podróży. Można zatem założyć, że ilość podróży lotniczych lublinian mieści się w przedziale od 285 tys. do 356 tys. – powiedział Stanisław Dzieduszycki, Junior Research Manager, MillwardBrown SMG/KRC. 

Na podstawie przygotowanych badań możemy z nadzieją oczekiwać, że po pierwszym roku działalności lotniska będziemy mieć 300 tys. pasażerów. To bardzo ambitny, ale realny plan – powiedział Grzegorz Muszyński, prezes spółki Port Lotniczy Lublin SA.

Przeprowadzone badania wskazują, że najczęstszym celem podróży mieszkańców województwa lubelskiego są odwiedziny u znajomych i rodziny (42%) oraz turystyka (23%). Najpopularniejsze kierunki podróży to Londyn, Rzym, Frankfurt, Paryż oraz Egipt.

O zdanie, MillwardBrown zapytał również lokalnych biznesmenów, którzy generują większą liczbę lotów. Najchętniej wybierają rejsy regularne (65%), a podróżują do Niemiec, Anglii i Hiszpanii. Według innych badań, przeprowadzonych przez Port Lotniczy im. F. Chopina w Warszawie mieszkańcy województwa lubelskiego stanowią blisko 7% wszystkich pasażerów odlatujących z lotniska Chopina, którzy mieszkają na terenie Polski.

Wśród nich niemal 43% to mieszkańcy Lublina. Stanowi to ponad 300 tys. osób rocznie. 

Last modified: 2 lipca 2020