Asfalt już za chwilę

Autor: |

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek prowadzi przedostatni etap prac przy utwardzaniu dróg gruntowych na terenie miasta. Chodzi o 38 ulic o łącznej długości 9 km. Projekt jest realizowany w konsorcjum z lubelskim Komunalnym Przedsiębiorstwem Robót Drogowych. Jego wartość to 4,3 mln zł. Zakończenie przewidywane jest w przyszłym roku.

– Po zdjęciu około trzydziestocentymetrowej warstwy dotychczasowego podłoża, wymieszaniu go z cementem i ponownym ułożeniu oraz zwałowaniu, przyszedł czas na dwie wyrównujące warstwy kruszywa. Na nią KPRD, nasz partner w konsorcjum ułoży kolejne dwie warstwy asfaltowego dywanika. Najpierw dwu, a potem, po podniesieniu studzienek drugą, czterocentymetrową. Jeśli na drodze nie staną nieoczekiwane przeszkody, kładzenie asfaltu rozpoczniemy w najbliższy poniedziałek – mówi Jerzy Irsak, prezes zarządu Pegimeku.

Lista przedsięwzięć drogowych dotyczących gruntówek na ten rok liczyła początkowo 11, później 13 pozycji. Reszta miała być realizowana wiosną. Wiele jednak wskazuje, że remontów wykonanych przed 31 grudnia będzie znacznie więcej. Do tej pory recykler utwardził już 80 procent wszystkich dróg. Pozostały nieliczne, krótkie odcinki.

– Wszystko zależy od pogody, więc nie zadeklaruję, że całość zakończymy w bieżącym roku. Natomiast wrzesień roku przyszłego, czyli termin zakończenia umowy, będzie z pewnością skrócony – deklaruje prezes miejskiej spółki.

Władze miasta z uwagą obserwują postęp robót. Podkreślają satysfakcję, że wykonuje je miejska spółka, ponieważ jej zaangażowanie wykracza poza czysto zawodowe ramy.

– Chcielibyśmy, żeby prace zostały zakończone jak najwcześniej, ale istotniejsza jest ich jakość, niż szalone tempo. Najważniejsze, że tej zimy praktycznie wszyscy mieszkańcy posesji przy gruntówkach będą mogli poruszać się po wyrównanych i utwardzonych drogach. Asfalt pojawi się na nich najdalej wiosną – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

jmr

Last modified: 25 listopada 2020