A konkretnie krzemienne płoszcze z wczesnej epoki brązu znaleziono w sąsiedztwie Zalewu Krępieckiego. Niezwykłe znalezisko trafiło już do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań powiększy kolekcję Muzeum Narodowego w Lublinie.
Artefakt ma charakter retuszowanego krzemiennego narzędzia. To przedmiot o długości 4,5 cm i 2,7 cm szerokości. Jest wykonany z krzemienia narzutowego i uformowany za pomocą obustronnego retuszu.
– Według wstępnej analizy w konsultacji z prof. Jerzym Liberą i dr. Piotrem Mączyńskim z IA UMCS narzędzie to można traktować jako niewielkie płoszcze, które mogło pełnić rolę grotu. Ustalić to będzie można jednak dopiero na etapie badań mikroskopowych – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Zabytek prawdopodobnie pochodzi z wczesnej epoki brązu, najpewniej można go wiązać z kulturą mierzanowicką. Na terenie stolicy województwa i okolic, znajduje się pewna liczba punktów osadniczych wiążących się właśnie z tą kulturą. Chodzi m.in. o wzgórze Czwartek, miejscowość Prawiedniki i Dąbrowicę. Luźne znaleziska wytworów krzemiennych w postaci płoszczy odnotowano także m.in. np. na terenie dawnej dzielnicy Piaski, w Krężnicy Jarej czy w Piotrowicach Wielkich.
To nie jedyna archeologiczna perełka, która w ostatnim czasie została przekazana Lubelskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Trafił do niego również fragment kamiennego topora z guzikowatym obuchem, który znaleziono w trakcie robót budowlanych prowadzonych w miejscowości Łuszczów.
Last modified: 7 kwietnia 2024