Apteka gotowa. Pora na oddział

Autor: |

Apteka szpitalna jest już na parterze. Tym samym pierwszy etap miejskiego projektu „Bezpieczna mama” został zakończony. Kolejnym będzie remont i powiększenie porodówki. Dzięki temu świdniczanki będą mogły korzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego.

Dzisiaj została oficjalnie otwarta apteka szpitalna. Nowe pomieszczenia zostały wygospodarowane na niskim parterze szpitala. Placówka została wyremontowana, zyskała nową przestrzeń dla pracowników i większe możliwości zaopatrywania pacjentów w niezbędne medykamenty.

– Koszt inwestycji to około 700 tys. zł – mówi Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ w Świdniku.

Pieniądze na jej przeprowadzenie pochodzą z w większości z budżetu miasta. 100 tys. zł z własnych środków dołożyła placówka.

– Wspomaganie finansowe szpitala nie jest obowiązkiem miasta. Natomiast, mimo trudnych czasów i zmniejszających się dochodów do budżetu, staramy się wygospodarować środki na przedsięwzięcia realizowane w placówce. Służą one dobru pacjentów, a wśród nich bardzo wielu to mieszkańcy Świdnika – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Otwarcie apteki na parterze to pierwszy etap realizacji projektu „Bezpieczna mama”, który ma zostać przeprowadzony w ciągu dwóch lat. Przeniesienie placówki z ostatniego piętra da możliwość rozpoczęcia kolejnej części przedsięwzięcia.

– Teraz wchodzimy w drugi etap, czyli utworzenie nowej porodówki na czwartym piętrze szpitala. Szykujemy się do procedur przetargowych i mamy nadzieję, że na koniec roku uda się ją otworzyć – tłumaczy J. Kamiński. – Natomiast w przyszłym przeprowadzimy remont dotychczasowej porodówki, żeby móc przyjąć od 8 do 10 pacjentek więcej jednocześnie.

Władze szpitala przewidują, że na koniec 2022 roku cały projekt zostanie zakończony. Oznacza to z kolei, że przyszłe mamy będą wówczas mogły korzystać przy porodzie ze znieczulenia zewnątrzoponowego.

– Projekt „Bezpieczna mama” zawdzięczamy pomocy Urzędu Miasta, który wsparł nas środkami finansowymi – dodawał szef szpitala.

Całe przedsięwzięcia zostało wycenione na ponad 2 mln zł. Większość tej kwoty, bo 1,8 mln zł, będzie pochodzić z budżetu ratusza. To jednak nie jedyna w ostatnim czasie pomoc miasta dla lecznicy.

– Od początku pandemii na wsparcie dla szpitala związane z koronawirusem, ale również realizowanymi przedsięwzięciami, przekazaliśmy około 4 mln zł. Zakładam, że na tej kwocie nasza pomoc się nie skończy – mówi W. Jakson.

Ostatnio, pod koniec marca, radni miejscy zdecydowali o wsparciu SP ZOZ przy tworzeniu Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Oddział ma ruszyć jesienią. Na jego organizację z budżetu miasta pójdzie 800 tys. zł.

Last modified: 27 kwietnia 2021