Aplikacja coraz popularniejsza

Autor: |

Ponad 40 samorządów zainteresowało się algorytmem, który wyszukuje nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych. Część z nich już zastosowało u siebie świdnicką aplikację i odnalazło pierwszych dłużników. Początkowo sięgały po nią mniejsze miasta. Teraz do wdrożenia programu szykuje się również jedna z największych polskich metropolii.

Przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa odwiedzili Świdnik jesienią ubiegłego roku. Tematem rozmów była aplikacja, która od 2019 roku wyszukuje nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych składanych przez mieszkańców. Jest ona rodzajem algorytmu, porównującego ze sobą różne bazy danych i wskazującego sprzeczne informacje. Powstała dwa lata temu na zlecenie świdnickiego ratusza, w ramach rządowego programu GovTech.

– Potrzebowaliśmy narzędzia, które pomoże nam odnaleźć osoby mieszkające w Świdniku, ale niepłacące za odbiór odpadów – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – W tej chwili, dzięki działaniu aplikacji, wykryliśmy 1400 takich przypadków. Oznacza to, że do budżetu trafia rocznie dodatkowo około pół miliona złotych.

Od początku było wiadomo, że z identycznymi problemami boryka się większość polskich samorządów. Pierwsze sukcesy świdnickiej aplikacji przełożyły się na zainteresowanie nią kolejnych miast.

– Mamy bardzo wiele zapytań od samorządów. Otrzymujemy po kilka maili tygodniowo. Niektórzy przyjeżdżają do nas, żeby na miejscu dowiedzieć się jak najwięcej o aplikacji. Jeśli decydują się z niej korzystać, podpisujemy listy intencyjne i przekazujemy ją bezpłatnie – tłumaczy Ewa Jankowska.

Początkowo świdnickim pomysłem interesowały się gminy i mniejsze miasta. W styczniu aplikację wdrożyła Kamienna Góra (województwo dolnośląskie). Po pierwszym porównaniu bazy danych, system wytypował około 700 adresów. 300 osób otrzymało wezwania do weryfikacji danych. Aplikacja sprawdziła się również w innych gminach, które się na nią zdecydowały. Nic więc dziwnego, że zaczęły po nią sięgać również większe miasta. Jesienią minionego roku Świdnik odwiedzili pracownicy magistratu z Przemyśla. List intencyjny podpisali także przedstawiciele Tarnowa i już zaczęli wdrażać aplikację. Jak informują, w lutym wysłali pierwsze wezwania do weryfikacji danych zawartych w deklaracjach śmieciowych. Co więcej, część mieszkańców przestraszyło się działania programu i sami zgłosili się do urzędu z wnioskami o zmianę liczby osób wpisanych do złożonych przez nich dokumentów.

Niebawem świdnicka aplikacja przejdzie „sprawdzian” w jednej z największych aglomeracji w Polsce. Kilka miesięcy temu zainteresowały się nią władze Krakowa. Rozpoczęły właśnie przygotowania do wdrożenia systemu u siebie.

– Mniejszym miastom łatwiej z pomocą aplikacji znaleźć osoby, które nie zostały wpisane do deklaracji. W tak dużej metropolii, gdzie do porównania jest bardzo wiele danych, będzie to trudniejsze zadanie, ale zapewne wykonalne – mówi E. Jankowska.

Przedstawiciele krakowskiego magistratu nie ukrywają, że mają poważne problemy z uchylającymi się od płacenia za odpady. Sięgną więc nie tylko po aplikację śmieciową, ale także po inne metody sprawdzenia ilości osób mieszkających pod konkretnym adresem.

– Będziemy dodatkowo weryfikować, przykładowo ze spółką Tauron, zużycie energii czy wody. Straż miejska dostała takie uprawnienia, że może zweryfikować, czy tu faktycznie mieszka tyle i tyle osób, które zostały wykazane w deklaracji – podkreślała w rozmowie z Radiem Kraków Agnieszka Nowokuńska z Urzędu Miasta Krakowa.

Kto używa aplikacji?

Świdnicka aplikacja dotarła już niemal do wszystkich zakątków kraju. Zapytania dotyczące jej stosowania złożyły: Dębica, Kobylanka, Radłów, Przemyśl, Białe Błota, Przasnysz, Michałowice, Stawiszyn, Złotoryja, Ułęż, Kraków, Łask, Tarnów, Starachowice, Nadarzyn, Chęciny, Lipsko, Bolesławiec, Lidzbark Warmiński, Augustów, Karlino, Pruszków, Działoszyn, Koluszki, Racibórz, Ełk, Szydłowiec, Sochaczew, Załuski, Biskupiec, Kraśnik, Wiązowna, Głusk, Kłodawa, Kamienna Góra, Jabłonna, Branice, Kampinos, Prudnik, Kuźnia Raciborska, Jarosław, Łańcut, Tuchów, Janowiec Wielkopolski, Ząbkowice Śląskie, Kalisz, Janów Lubelski, Łęczna, Jastrzębie Zdrój, Jelenia Góra, Zgierz

Last modified: 23 lutego 2021

Zmień język »