Anakonda odnowiona

Autor: |

fot. www.facebook.com/GBLMW

Ostatnia zmodernizowana Anakonda wylądowała w macierzystej 43. Bazie Lotnictwa Morskiego, powracając z zakładów PZL-Świdnik. Tym samym wszystkie osiem śmigłowców W-3 lotnictwa morskiego prezentuje jednolity wariant wyposażenia W-3WARM – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Modernizacja ośmiu Anakond rozpoczęła się w 2014 roku. Unowocześnienie dotyczyło zarówno samego śmigłowca, jak i jego wyposażenia. W W-3WARM zainstalowano, między innymi, cyfrowy system sterowania pracy silników FADEC i nowe wyposażenie ratownicze. Na pokładzie umieszczono wyciągarkę umożliwiającą podnoszenie dwóch osób i kosz do podejmowania poszkodowanego oraz kamery termowizyjne sprzężone z reflektorami. Kamery, pracujące także w podczerwieni, pozwalają nagrywać przebieg akcji, co można wykorzystać przy dochodzeniach lub do celów szkoleniowych. Śmigłowce otrzymały system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS, który usprawnia prowadzenie ewakuacji z pokładów statków. Zainstalowano także respirator oraz pompę infuzyjną. Poza tym zmieniło się malowanie maszyn – wcześniej były biało-czerwone, obecnie są szare i posiadają czarne oraz jaskrawoczerwone elementy.

Załoga Anakondy liczy do pięciu osób: dowódcy, drugiego pilota, technika pokładowego, ratownika i lekarza, może zabrać do ośmiu rozbitków.

Pierwsze śmigłowce W-3 w wersji ratowniczej rozpoczęły służbę w Marynarce Wojennej RP w lipcu 1992 roku. Obecnie sześć z nich działa z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach, dwa kolejne bazują w Darłowskiej Grupie Lotniczej. Podczas ponad 600 akcji ratowniczych, zrealizowanych do tej pory przez polskich marynarzy z wykorzystaniem Anakond, uratowano ponad 400 rozbitków.

W przeszłości, doskonała współpraca PZL-Świdnik z bazą w Babich Dołach, dowodzoną wówczas przez kmdr. Zbigniewa Smolarka umożliwiła przeprowadzenie licznych prac badawczo-rozwojowych maszyny, w tym eksperymentów ze składanym wirnikiem śmigłowca.

jmr

Last modified: 29 czerwca 2020