Aleja szykuje się do startu

Autor: |

Już w poniedziałek rozpoczną się pierwsze prace przy budowie drugiego etapu al. NSZZ „Solidarność”. Jeszcze w tym roku mała obwodnica miasta będzie gotowa.

Oferty na budowę odcinka al. NSZZ „Solidarność” do ul. Kusocińskiego zostały otwarte pod koniec kwietnia. 14 maja procedura została zakończona.

– Jedną z ofert musieliśmy odrzucić. Z pozostałych pięciu wybraliśmy tę, która opiewała na najniższą kwotę – wyjaśniał Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Budową drugiego odcinka al. NSZZ „Solidarność” zajmie się Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. Firma wyliczyła wykonanie wszystkich prac na ponad 3,2 mln zł.  Ulica będzie dwujezdniowa i powstanie w oparciu o specustawę drogową. Przy alei zostaną wybudowane chodniki i ścieżka rowerowa z nawierzchnią bitumiczną. Droga będzie się krzyżować z ul. Wiejską, Modrzewiową i Grabową. Przy ulicy powstaną także zatoki autobusowe i staną latarnie. W ramach inwestycji przewidziana jest budowa kanału technologicznego. Drugi fragment al. NSZZ „Solidarność” będzie miał ponad 0,5 km długości. Wykonawca musi wykonać zadanie w ciągu pół roku od chwili podpisania umowy.

Kilka dni temu przedstawiciele PRD, poinformowali o terminie rozpoczęcia budowy. Już wiadomo, że pierwsze prace wystartują od 21 czerwca. Mieszkańcy posesji zlokalizowanych przy budowanej części drogi (od ul. Hryniewicza do Kusocińskiego), muszą się liczyć z czasowymi problemami w ruchu.

– Z góry przepraszamy za utrudnienia, ale do końca roku mała obwodnica Świdnika będzie już służyć wszystkim mieszkańcom – mówi M. Dmowski.

Pierwszy odcinek, czyli fragment od al. Lotników Polskich do ul. Hryniewicza był niemal dwukrotnie dłuższy. Jego budowa zakończyła się w grudniu minionego roku. Inwestycja kosztowała około 11 mln zł. Połowa tej kwoty pochodziła z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Przedsięwzięcie zakładało powstanie jezdni, ale również ścieżki rowerowej, chodników, podjazdów pod posesje, oświetlenia, odwodnienia i zatok przystankowych.

Last modified: 18 czerwca 2021