Aleja Jana Pawła II w rękach miasta

Autor: |

W miniony wtorek przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta podpisali dokument przekazujący działki pod al. Jana Pawła II na własność gminy.

– O przejęcie tych działek staraliśmy się od dwóch lat i nie było to zadanie proste. Cieszę się, że wreszcie dotarliśmy do końca i będziemy mogli decydować o wszystkich sprawach związanych z główną arterią łączącą Świdnik z Lublinem. Jednym z priorytetów będzie zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom i zwierzętom zamieszkującym las Rejkowizna. Łatwiej też będzie dbać o stan nawierzchni ulicy w okresie zimowym. Kolejna korzyść to organizacja włączeń do drogi z terenów z nią sąsiadujących, potencjalnie cennych inwestycyjnie. W perspektywie kilku lat mamy zamiar dobudować drugą nitkę alei. Tereny pod nią są już wyznaczone – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Wiejska i Drewniana w przyszłym roku

Urzędnicy miejscy złożyli w Starostwie Powiatowym wniosek o wydanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej dotyczącego budowy ulicy Wiejskiej. To jedna z największych, a zarazem ostatnich gminnych ulic oczekujących jeszcze na realizacją. Decyzja powinna zapaść w ciągu 3 miesięcy.

– Drugą w dużych inwestycyjnych planach jest ulica Drewniana. Realizacja obu będzie kosztowała w sumie ponad 20 mln zł. Ubiegamy się o dofinansowanie tych przedsięwzięć z programu Polski Ład. Ponieważ budowa infrastruktury drogowej jest jednym z jego priorytetów, możemy liczyć na nawet 95-procentowe dofinansowanie. Rozstrzygnięcia w tych sprawach powinny nastąpić w październiku. Przy pomyślnym przebiegu wydarzeń planujemy wybudować obie drogi, w pełnej infrastrukturze, w przyszłym roku – mówi M. Dmowski.

Trwają prace przy innych inwestycjach drogowych, takich jak aleja NSZZ „Solidarność”, ulice Skarżyńskiego i Okulickiego. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta radni przeznaczyli dodatkowe środki na przebudowę ul. Witosa. Obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy z wykonawcą, jest więc nadzieja na szybkie rozpoczęcie robót.

Last modified: 1 października 2021