Aleja do remontu

Autor: |

Wkrótce ruszy jedna z najbardziej wyczekiwanych przez świdnickich kierowców inwestycji – modernizacja nawierzchni alei Lotników Polskich na odcinku od ronda Świdnickiego Lipca ’80 do ronda łączącego ulicę z Aleją Jana Pawła II.

– Przetarg wygrało Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina, przygotowujemy już projekt umowy – wyjaśnia wicestarosta Zbigniew Twaróg. – Koszt inwestycji, której realizacja powinna rozpocząć się niebawem, to 1 577 562,56 zł.

Realizuje ją Starostwo Powiatowe, współfinansuje Gmina Miejska Świdnik. Prace remontowe, między innymi położenie nawierzchni bitumicznej o grubości 9 cm z siatką wzmacniającą na odcinku 950 m, remont i przebudowa zatok autobusowych, wymiana krawężników oraz pionowego i poziomego oznakowania, mają być zakończone do 31 lipca. Jeśli starostwo znajdzie środki finansowe, ogłosi również przetarg na budowę chodnika.

– Modernizacja alei Lotników Polskich jest dla miasta bardzo ważną inwestycją – mówi Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika. – Nie jest ona bowiem tylko głównym traktem łączącym miasto z Lublinem, ale również jego wizytówką, na podstawie której ludzie odwiedzający Świdnik wyrabiają sobie o nas pierwsze wrażenie. Ustawa o samorządach dopuszcza udział gminy w finansowaniu inwestycji, chociaż droga należy do powiatu. W niedawnej przeszłości przekazywaliśmy również powiatowi dotacje na remont odcinka alei Lotników Polskich od ronda Świdnickiego Lipca ’80 do ulicy Sportowej, a także kładki nad aleją, prowadzącej do dworca kolejowego. W budżecie gminy na modernizację, al. Lotników Polskich, zarezerwowano 400 tys. zł. Podobna kwotę wyda powiat. Reszta robót ma być sfinansowana ze środków zewnętrznych.

aw, jmr

Last modified: 29 czerwca 2020