70-latka w potrzebie

Autor: |

fot. wanna pani Janiny

Pani Janina to 70-letnia świdniczanka, która pilnie potrzebuje naszej pomocy. Kobieta jest chora i ma poważne problemy finansowe. Brakuje jej pieniędzy na utrzymanie oraz zakup leków. Do tego dochodzi jeszcze zadłużenie mieszkania na kwotę ponad 14 tysięcy złotych i zapowiedziana eksmisja.

– Cierpię na wiele chorób. Mam cukrzycę, miażdżycę naczyń domózgowych, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, Parkinsona i niedosłuch. Jestem po dwóch udarach, mam niedokrwienne uszkodzenie prawego płata czołowego. W zatoce czołowej mam również twór tkankowy, który może okazać się nowotworem. Aby potwierdzić przypuszczenia, lekarze muszą otworzyć zatokę. Niestety mój stan zdrowia jest bardzo zły i operacja jest dla mnie ryzykowana. Mogłabym jej nie przeżyć albo pozostać w ciężkim stanie bez świadomości – mówi pani Janina.

Brak zdrowia to nie jedyny problem pani Janiny. Kobieta ma zadłużone mieszkanie i nie posiada umowy najmu. Kwota zadłużenia wynosi 14 770,37 zł. Świdniczanka obawia się zapowiedzianej eksmisji.

– Ratuje mnie tylko to, że co miesiąc wpłacam niewielką kwotę pieniędzy. Często odbywa się to kosztem jedzenia czy leków. Aby samodzielnie spłacić dług, potrzebuję 10 lat. Nie wiem czy tyle dożyję – tłumaczy pani Janina.

Mieszkanie potrzebującej wymaga gruntowego remontu. Będzie on możliwy dopiero po uzyskaniu umowy najmu. Pomieszczenia, a szczególnie łazienka muszą zostać dostosowane do łatwiejszego użytku i bezpiecznego przemieszczania się.

– W łazience konieczny jest prysznic. Obecnie posiadam wannę, która jest w bardzo złym stanie. Jest również za wysoka, nie jestem już w stanie do niej wchodzić – tłumaczy.

Zbiórka trwa

Na stronie pomagam.pl została zorganizowana specjalna zbiórka dla 70-latki. Za pierwsze zebrane pieniądze udało się zakupić aparat słuchowy. Jego cena wynosiła 7200 złotych. Dzięki dofinansowaniu z NFZ kupiono go o 1500 zł taniej.

Następnym krokiem jest spłata mieszkania i zdobyciu umowy najmu. Celem pani Janiny jest zebrania 35 tysięcy złotych. Do tej pory uzbierała ponad 4 tysiące. Aby pomóc wystarczy wejść na stronę internetową pomagam.pl i wpłacić wybraną przez siebie kwotę.

Last modified: 29 czerwca 2020