“500 plus” na nowo

Autor: |

1 października rozpoczął się nowy okres rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Wnioski o ustalenie uprawnień do świadczeń wychowawczych na okres od 1.10.2017r. do 30.09.2018r. można było składać już w sierpniu.

W ubiegłym roku program cieszył się dużym zainteresowaniem. W Świdniku skorzystało z niego blisko 2,5 tysiąca rodzin. Podobnie przedstawiają się także tegoroczne statystyki. Tylko w październiku świadczenie wypłacono 2044 wnioskodawcom.

W bieżącym okresie zasiłkowym nastąpiła zmiana zasad programu. Wprowadzono, między innymi, przepis wymagający od samotnych rodziców przedstawienia wyroku sądu przyznającego alimenty. Doprecyzowano też zasady dotyczące ustalenia dochodu z działalności gospodarczej, rozlicznej w formie karty podatkowej i ryczałtu.

– W naszym mieście jest kilka samotnych matek, których wnioski nie zostały pozytywnie rozpatrzone, ponieważ nie miały zasądzonych alimentów – mówi Marta Romaszewska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdniku. – Część z nich zdecydowała się udać do mediatora, sporządzić umowę i potwierdzić ją w sądzie. Gdy działania te zostaną zakończone, będziemy mogli przyznać im świadczenia.

Podobnie jak w ubiegłym roku, wnioski można składać elektronicznie oraz bezpośrednio w MOPS. Świdniczanie częściej decydują się jednak na tradycyjny sposób.

– Mieszkańcy wolą przyjść do nas. O wszystko wypytamy, pomożemy uzupełnić dokumenty, zinterpretować przepisy. Natomiast wniosek elektroniczny jest prostszy dla kogoś, kto składa go na drugie dziecko, niezależnie od dochodów. Wtedy nie trzeba zaznaczać, czy nastąpiła utrata lub uzyskanie dochodów. Rodziny, w których zmieniła się sytuacja dochodowa i tak będą musiały do nas przyjść, żeby złożyć odpowiednie dokumenty – dodaje M. Romaszewska.

Osoby, które w sierpniu złożyły kompletne wnioski, otrzymały świadczenia wychowawcze w październiku, bez przerwy w wypłacie dofinansowania. Ci, którzy wnioskowali we wrześniu, otrzymają pieniądze z wyrównaniem dopiero w listopadzie.

Last modified: 20 maja 2020