45 lat minęło…

Autor: |

Wczoraj  jubileusz 45 – lecia istnienia obchodził najstarszy świdnicki chór męski “ARION”.

Właśnie wtedy przy Zakładowym Domu Kultury PZL –WSK Świdnik z inicjatywy Ziemowita Barczyka i Henryka Maruszaka powołano zespół śpiewaczy „Chór Męski ARION”. Pierwszym instruktorem i dyrygentem został Henryk Maruszak, prezesem zespołu Czesław Wierucki. Rok później prowadzenie chóru powierzono prof. Tadeuszowi Chyle.

Wkrótce zespół powiększył swoją liczebność do 50 osób i zaczął odnosić liczne sukcesy m.in. na: Ogólnopolskich i Wojewódzkich Konkursach (w latach 1967, 1968, 1969, 1970 zajmował II i I miejsca), Występował też w Sali Kongresowej i w telewizji w Warszawie oraz za granicą. W 1980 r. z opieki nad chórem zrezygnował Zakładowy Dom Kultury – WSK. Na krótko opiekę nad chórem przyjęła Spółdzielnia Mieszkaniowa. W 1982 r. formalnie “Arion” zawiesił swoją działalność. Mimo trudności członkowie chóru odbywali próby w salach katechetycznych i śpiewali w kościołach. W 1990 r. chór zorganizował samodzielny podmiot „Towarzystwo Śpiewacze ARION”. Prezesem towarzystwa został Edward Gruszczyński. Opiekę artystyczną i dyrygencką powtórnie przejął Henryk Maruszak, który prowadzi chór do chwili obecnej.

Od 2001 roku zespół działa pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury. Chór uświetnia swoimi występami wiele uroczystości państwowych, kościelnych oraz okolicznościowych w Świdniku i poza jego granicami. W ostatnim 20-leciu zespół z racji wieku jego uczestników angażował się w Ruch Seniororski. W 1996 r. chór wygrał kwalifikacje wojewódzkie do Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów w Bydgoszczy, gdzie zdobył III nagrodę. W latach 2002 i 2004 chór ponownie wygrał kwalifikacje do przeglądu w Bydgoszczy, jednak z powodu braku środków finansowych zrezygnował z wyjazdu. Aktywnie jednak uczestniczył w Przeglądach Twórczości Artystycznej Seniorów na szczeblu wojewódzkim. Dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatu Świdnickiego, chór wziął udział w konkursach w Hrubieszowie i Dęblinie zdobywając w latach 2002, 2003, 2005, 2006, 2009 Puchar Marszałka woj. Lubelskiego i Burmistrza Miasta Dęblin. Chór uczestniczył również w Festiwalach Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, zdobywając w latach 2009, 2010 „Srebrny i Bursztynowy Różaniec”.

Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miejskiej Świdnik chór zorganizował w latach 2002, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 wyjazdy artystyczno – pielgrzymkowe do Sanktuariów, między innymi do: Lichenia, Krakowa – Łagiewnik, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Kałkowa, Częstochowy, Kodnia, Leżajska, Kalwarii Pacławskiej. Koncertował także na Białorusi (Grodno, Raduń) i Ukrainie (Lwów, Mościska).

Chór ARION otrzymał tytuł „zasłużonego dla Miasta Świdnik”, zaś jego dyrygent Henryk Maruszak Nagrodę Artystyczną Burmistrza i tytuł Świdniczanina Roku. Ponadto dyrygent i chórzyści otrzymali odznaczenia państwowe.

W ciągu 45 lat działalności chóru, w próbach zespołu brało udział ok. 100 osób. W chwili obecnej w jego składzie jest 25 członków, przy czym trzon zespołu stanowi 8 osób, które śpiewają w chórze od początku jego istnienia.

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/arion/1.jpg

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/arion/2.jpg

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/arion/4.jpg

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/arion/5.jpg

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/arion/6.jpg

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/arion/8.jpg

Last modified: 1 lipca 2020