365 dni na dwóch kółkach

Autor: |

Kilkanaście akcji i szkoleń, dziesiątki konsultacji oraz spotkań i jeszcze więcej przejechanych kilometrów. Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów podsumowało swoją pracę w minionym roku.

Grupa, formalnie istnieje od 17 stycznia 2015 roku, jednak swoje działania prowadzi już od ponad 4 lat. Pierwszym z nich było stworzenie Masy Krytycznej, polegającej na comiesięcznym przejeździe ulicami naszego miasta. W ten sposób rowerzyści starają się zwrócić uwagę na między innymi, problemy związane z komunikacją. Jej członkowie zajmowali się także konsultowaniem dokumentów dotyczących, na przykład ścieżek rowerowych czy badaniem natężenia ruchu jednośladów. W późniejszym czasie, już jako stowarzyszenie, cykliści poszerzali działania również o edukację rowerową w świdnickich szkołach czy obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

– Ostatnie 12 miesięcy były dla nas dużym wyzwaniem – mówi Maciej Lubaś z ŚMDR. – W grupę zaangażowanych jest około 20 osób. Poprzez naszą pracę, przekonaliśmy się, że wspólnie możemy sprostać założonym planom i zdziałać naprawdę wiele. W minionym roku wzmocniła się także nasza współpraca z władzami miasta i powiatu, co ogromnie nas cieszy i motywuje do kolejnego działania.

Jednym z kluczowych momentów w 2015 roku, była wygrana projektu złożonego przez grupę, w ramach pierwszej edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Do wydania był milion złotych. Spośród 40 zgłoszonych projektów, tylko 11 zostanie zrealizowanych, w tym projekt cyklistów dotyczący ustawienia wiat przy 9 świdnickich szkołach.

– Cieszymy się z zakwalifikowanego projektu i odliczamy czas do jego realizacji. Patrząc na decyzję mieszkańców, aż 3 na 11 projektów są związane z infrastrukturą rowerową. Warto podkreślić, że codziennie do szkół dojeżdża od 75 do 150 rowerzystów. Postawienie wiat rowerowych przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo przed kradzieżą oraz zabezpieczy je przed warunkami zewnętrznymi – tłumaczy M. Lubaś.

Stowarzyszenie nie zwalnia tempa i jeszcze w tym miesiącu planuje zorganizować otwartą debatę poświęconą edukacji rowerowej oraz zrównoważonemu transportowi dla wszystkich mieszkańców miasta, a także zaprosić Bernadette Caillard-Humeau, wiceprezydent Francuskiej Federacji Użytkowników Rowerów (franc. FUB), największego zrzeszenia organizacji rowerowych we Francji.

– Liczymy na szeroką współpracę i garść przydatnych informacji w zakresie profesjonalnej edukacji rowerowej dzieci i młodzieży. W debacie weźmie udział także prezydent FUB, Olivier Schneider, który od dawna współpracuje z siecią “Miasta Dla Rowerów” oraz dobrze zna realia polskich miast i obowiązujące przepisy – dodaje Maciej Lubaś.

Debata zaplanowana jest na 20 stycznia. Więcej informacji oraz szczegółowe podsumowanie roku na stronie www.swidnikmiastodlarowerow.pl.

Last modified: 3 czerwca 2020