31.05 – Światowy Dzień Bez Tytoniu

Autor: |

Tematem tegorocznego Światowego Dnia Bez Tytoniu jest „Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu”.

Konwencja jest pierwszym na świecie międzynarodowym traktatem dotyczącym zdrowia publicznego. Podkreśla szkodliwość wyrobów tytoniowych, a także określa cele i zasady prawne, których muszą przestrzegać poszczególne kraje, które zgodziły się wprowadzić w życie założenia traktatu.

Idea Dnia Bez Tytoniu, nazywanego też Dniem Bez Papierosa, narodziła się w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce od 17 lat towarzyszy mu akcja rzucania palenia, organizowana przez Fundację “Promocja Zdrowia”.

Szacuje się, że w wyniku dotychczasowych kampanii, palenie rzuciło ponad trzy miliony Polaków. Statystycznie udaje się tego dokonać 90 procentom spośród tych, którzy podjęli taką decyzję. W Polsce nadal pali papierosy 8 milionów osób: 40 procent mężczyzn i 25 procent kobiet.

15 listopada weszła w życie ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Polska dołączyła tym samym do listy państw chroniących obywateli przed dymem tytoniowym nie tylko na ulicach i przystankach. Od tego dnia właściciele taksówek, pubów, restauracji zostali zobowiązani do umieszczania na drzwiach przepisowych tabliczek – znak zakazu palenia.

Trzeba pamiętać iż negatywne skutki palenia tytoniu nie ograniczają się jedynie do samych palaczy. Osoby znajdujące się w otoczeniu palących zmuszone są do inhalowania toksycznych składników dymu. Przewlekłe narażenie na działanie dymu papierosowego jest przyczyną wielu chorób takich jakie dotykają samych palaczy np. rak płuc, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego.

Może zatem warto się zastanowić nad rzuceniem palenia. Istnieje wiele sposobów walki z nałogiem, ale tak naprawdę najważniejsze są motywacja i dobry plan działania.

Last modified: 2 lipca 2020