31 pomysłów w finale

Autor: |

Na finałowej liście projektów zakwalifikowanych do VII edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy rozdysponują milion złotych, znalazło się 31 propozycji. Wśród nich są, między innymi, pomysły na wypoczynek dla najmłodszych, zajęcia rozwijające i wyrównujące wiedzę, wydarzenia kulturalne i sportowe. Nie brak także inicjatyw z zakresu profilaktyki zdrowia oraz inwestycji.

Do kolejnej odsłony Budżetu Obywatelskiego zgłoszono łącznie 42 wnioski. 11 z nich zostało odrzuconych ze względów merytorycznych, dlatego nie będą uwzględnione podczas głosowania. 

– Zatwierdziliśmy do głosowania wszystkie projekty spełniające wymogi formalno-prawne. Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy nie zawsze wiedzą, czym miasto może się zajmować, na przykład, że nie może inwestować na terenach, które do niego nie należą. Pieniądze, jak co roku, zostały zarezerwowane w budżecie. Tegoroczne zainteresowanie Budżetem Obywatelskim jest szczególnie duże. W ubiegłym roku propozycji było 20, w roku bieżącym zgłoszono aż 42, z których zaakceptowano 31. Wiele propozycji, tak zwanych miękkich, na przykład wydarzeń kulturalnych, powtarza się. Stale znajdują uznanie mieszkańców i odbywają się już cyklicznie – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Budżetowy harmonogram

Do 19 września autorzy projektów mają czas na promowanie swoich pomysłów wśród mieszkańców. Głosowanie natomiast rozpocznie się 20 września i potrwa do 4 października. Mieszkaniec Gminy Miejskiej Świdnik na karcie do głosowana może wybrać maksymalnie 3 inicjatywy, które jego zdaniem zasługują na realizację. Listę pomysłów, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku poznamy do 13 października.

Poniżej publikujemy listę projektów wybranych do głosowania:

Świdnicki mural wizytówką miasta – 40 tys. zł
Lokalizacja projektu – Elewacja bloku budynku Niepodległości 17 bądź 3 Maja 1

Celem projektu jest stworzenie muralu w przestrzeni publicznej, który będzie zdobił ścianę budynku mieszkalnego przy ul. Niepodległości 17 lub 3 Maja 1 lub inne miejsce wskazane przez Urząd Miasta, którego jest właścicielem.

Na ludowo u Świętej Kingi – koncert zespołu Śląsk – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – parafia pod wezwaniem Św. Kingi w Świdniku, ul. Klonowa 16a

Na ludowo u Świętej Kingi to projekt, który ma na celu przybliżanie twórczości najbardziej znanych zespołów promujących muzykę ludową, kulturę i polskie tradycje. Koncert zespołu Śląsk, jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych piosenek, pieśni i tańca, przyczyni się do wzrostu naszej wrażliwości na tradycje polskiej muzyki i obyczajów.

Z kopytka choinka rwie – choinka bożonarodzeniowa – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – Plac Konstytucji 3 Maja

Zakup nowej choinki bożonarodzeniowej z ozdobami na Plac Konstytucji 3 Maja.

Muzyczne Wieczory u Świętej Kingi (IV edycja) – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – parafia pod wezwaniem Świętej Kingi w Świdniku

Muzyczne Wieczory u Świętej Kingi to cykl darmowych koncertów znanych artystów, które zorganizowane będą na terenie parafii.

Rowerowe Przedszkole – 32 tys. zł
Lokalizacja projektu – przedszkola w Świdniku

Projekt ma na celu wzrost wiedzy i umiejętności i zainteresowania dzieci, a pośrednio także ich rodziców, możliwościami aktywnego i bezpiecznego docierania do przedszkoli na rowerach lub pieszo. Podczas zajęć dzieci poznają różne sposoby jazdy rowerem, w tym cargo i przyczepka, zasady bezpieczeństwa czy organizowania wycieczek z rodzicami. Przeprowadzona zostanie analiza mobilności przedszkoli.

II Świdnicka Noc Kultury – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – Przestrzeń publiczna Miasta Świdnik

Noc Kultury to festiwal miejski zaplanowany tylko na jedną noc, jednak przez te kilka godzin, dzięki podjętym działaniom i przygotowanym artystycznym propozycjom każdy będzie mógł popatrzeć na świat oczami artystów i mieszkańców. Uczestnicy wieczornych i nocnych wydarzeń wejdą w dialog z przestrzenią miejską Świdnika i sami włączą się w zmienianie jej wizerunku, poprzez m.in. tworzenie instalacji.

„ Tropem księżniczek i rycerzy – bajkowe spotkania z historią” – organizacja wypoczynku dla dzieci w okresie letnich wakacji – 67 540 zł
Lokalizacja projektu – Świdnik, ul. Norwida 2 (budynek CUS)

Przedmiotem projektu jest zorganizowanie bezpiecznego i aktywnego wypoczynku dla dzieci w wieku 7 – 12 lat w okresie letnim, w formie półkolonii. Proponowane przez nas zajęcia mają na celu edukację, integrację oraz aktywność ruchową dzieci poprzez poznawanie historii rodów zamieszkujących zamki i pałace w obrębie naszego regionu.

Zaułek Nie Tylko dla Poetów – joga i medytacja w Zaułku Poetów – 16 200
Lokalizacja projektu – Zaułek Poetów

Joga jest aktywnością fizyczną dostępną dla wszystkich – niezależnie od wieku, kondycji fizycznej, wagi, sprawności. Dzięki zajęciom uczestnicy będą mogli realnie wpływać na swoje zdrowie i sprawność fizyczną.

Na dobry początek VII – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – Teren Gminy Miejskiej Świdnik

Projekt specjalistyczny “Na dobry początek VII” skierowany jest do dzieci ze Świdnika, zmagających się z rożnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej.

Naładuj się naturalnie – ławki solarne w świdnickich parkach – 120 tys. zł
Lokalizacja projektu – Zielony LOF: za stacją paliw Orlen, przy Parku Avia, obok supermarketu Kaufland, os. Brzeziny.

Projekt zakłada rozmieszczenie na terenie miasta 4 „inteligentnych eko-ławek” wykorzystujących energię słoneczną do ładowania urządzeń mobilnych, dzięki wyposażeniu ich w moduły fotowoltaiczne i akumulatory.

Pomagajka V – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – teren miasta Świdnik.

“Pomagajka V” jest projektem specjalistyczny, przeznaczonym dla dzieci z Gminy Miejskiej Świdnik, wymagających diagnozy, terapii dysleksji i in. trudności, konsultacji z fizjoterapii, pomocy psychologa. Głównym celem jest rozpoznawanie, zrozumienie i rozwiązanie problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie dziecka w domu rodzinnym, przedszkolu, szkole poprzez udział w zajęciach.

Ogrody Deszczowe – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – miasto Świdnik

Ogród deszczowy to nasadzenia roślin na specjalnie dobranych warstwach filtracyjnych, zasilane wodą opadową z rynny. Ogród deszczowy charakteryzuje się specyficznym doborem roślin – do stworzenia ogrodów deszczowych wykorzystuje się głównie tzw. rośliny hydrofitowe, które za pomocą korzeni i kłączy zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej przez siebie wody.

Symulator motocykla WSK – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – Strefa Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, ul. Kard. S. Wyszyńskiego

Symulator jazdy na motocyklu to profesjonalne urządzenie imitujące zachowanie motoru na torze wyścigowym i nie tylko.

Klub Gier Strategicznych “125” – 55 175 zł
Lokalizacja projektu – Pomieszczenia należące do jednostek kultury lub edukacyjnych podległych Gminie Miejskiej Świdnik

Klub Gier Strategicznych „125” umożliwiałby grę oraz projektowanie gier strategicznych związanych z historią ogólną Polski.

Usiądź i posłuchaj – „Dlaczego kocham Świdnik? 101 i więcej powodów” – 25 tys. zł
Lokalizacja projektu – Plac Konstytucji 3 maja w Świdniku.

Projekt zakłada ustawienie ławki (rzeźby) w kształcie otwartej książki na placu Konstytucji 3 Maja. Podczas chwili odpoczynku będzie możliwe wysłuchanie audiobooka „Dlaczego kocham Świdnik? 101 i więcej powodów” – zbioru krótkich historii o Świdniku.

Miejski Program In Vitro – 70 tys. zł
Pomoc mieszkańcom Świdnika w leczeniu niepłodności najskuteczniejszą ze znanych metod, czyli in vitro.

Bankomat Nasion – 50 tys. zł
Lokalizacja projektu – Plac przy fontannie/skwer przy MOK

Bankomat nasion zakłada ustawienie urządzenia, w którym wszyscy mieszkańcy będą mogli nieodpłatnie pobrać nasiona przeznaczone do samodzielnego wysiewu.

Plenerowe Potańcówki Miejskie – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – Muszla koncertowa w Świdniku

Potańcówki Miejskie adresowane są do wszystkich aktywnych mieszkańców i stanowią znakomitą okazję do wspólnej zabawy przy muzycznych przebojach z dawnych lat.

Sterylizacja, kastracja oraz czipowanie psów i kotów – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – Gmina Miejska Świdnik

Program zakłada darmowe sterylizacje, kastracje i czipowanie psów i kotów z terenu miasta Świdnik. Pozwala wspomóc właścicieli zwierząt w opiece weterynaryjnej w ww. zakresie. Program ma na celu zmniejszenie bezdomności zwierząt.

Mały świat V – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – Teren Gminy Miejskiej Świdnik

Mały świat V to projekt specjalistyczny, którego celem jest objęcie wsparciem najmłodszych mieszkańców naszego miasta – w wieku od 2 do 8 lat. przejawiających różnego rodzaju problemy utrudniające codzienne funkcjonowanie, w szczególności dotkniętych zaburzeniami mowy.

Dajmy im szansę – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – Ośrodek Terapii i Rozwoju – lokal wynajmowany od Gminy Miejskiej Świdnik, ul. Hallera 9

„Dajmy im szansę – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin” to projekt dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych, społecznych, pogłębionych stanem pandemii COVID-19.

Piłkarska Amatorska Branżowa Liga Orlikowa – 22 tys. zł
Lokalizacja projektu – Piłkarska Amatorska Branżowa Liga Orlikowa zostanie rozegrana na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej nr 5, ul. Jarzębinowa 6 w Świdniku

Piłkarska Amatorska Branżowa Liga Orlikowa to liga piłki nożnej dla drużyn sześcioosobowych rozgrywana od kwietnia do czerwca 2022 roku na boisku Orlik.

„Coolturalna Biblioteka na bis” – cykl wydarzeń literackich, muzycznych i filmowych – 66 800 zł
Lokalizacja projektu – Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej w Świdniku, Zaułek Poetów – miejsce spotkań, relaksu i wypoczynku świdniczan, Filia nr 1 przy ul. Ratajczaka

„Coolturalna Biblioteka na bis” to druga odsłona projektu VI edycji Budżetu Obywatelskiego i jest to cykl nieodpłatnych wydarzeń literackich, muzycznych i filmowych dla mieszkańców Świdnika.

Świdnicki Mundial 2022 – 19 tys. zł
Lokalizacja projektu – Turniej Świdnicki Mundial 2022 zostanie rozegrany na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej nr 5

Świdnicki Mundial 2022 to turniej piłki nożnej rozgrywany w dniach 25-26 czerwca 2022 r. na boisku Orlik z udziałem amatorskich drużyn sześcioosobowych w pięciu kategoriach – kobiet oraz mężczyzn: do lat 18, 35+, 55+ i open.

„Wyrównanie Szans” – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – Szkoły Podstawowe Gminy Świdnik.

Szczegółowe rodzaje zajęć zostaną określone po przeprowadzeniu ponownej diagnozy i po konsultacjach z dyrektorami szkół. Po zdalnym nauczaniu przyszedł czas na nadrabianie zaległości. Zajęcia pozalekcyjne to szansa by skrupulatnie przygotować się do egzaminu ósmoklasisty i zniwelować braki w wiedzy.

Świdnicka Folkloriada – 66 200 zł
Lokalizacja projektu – ul. Wyspiańskiego 14, Plac Konstytucji 3 maja, Muszla Koncertowa

Świdnicka Folkloriada odbyłaby się na terenie muszli koncertowej w Świdniku w formie festynu rodzinnego.

„Na narty do królowej Śniegu – teatralnie i z przytupem” – organizacja ferii zimowych dla dzieci w Białce Tatrzańskiej – 53 020zł
Lokalizacja projektu – Dom Wypoczynkowy A.W. DZIADKOWIEC, Białka Tatrzańska

Przedmiotem projektu jest zorganizowanie bezpiecznego wypoczynku dla dzieci w wieku 7 – 12 lat w czasie ferii zimowych w formie wyjazdu w góry do Białki Tatrzańskiej.

Kosze na psie kupki – 50 tys. zł
Lokalizacja projektu – Gmina Miejska Świdnik

Zakup oznakowanych koszy przeznaczonych na psie nieczystości. Projekt przewiduje zakup kosz oraz ich montaż na terenie całego miasta.

Szafa dla mamy – 30 tys. zł
Lokalizacja projektu – obok szafy dla seniora

Projekt zakłada zakup oraz zainstalowanie szafy, w której umieszczane będą ubranka/ drobiazgi dla potrzebujących mam. Dodatkowo obok szafy mogłaby stanąć tablica ogłoszeń, na której mieszkańcy mogliby zostawiać informację na temat chęci oddania sprzętów (wózków, przebijaków, nosidełek, zabawek itp.) potrzebnych przy opiece nad dzieckiem.

Budowa chodnika łączącego obecnie budowany park Brzeziny z już istniejącą infrastrukturą komunikacją przy parkingu na ulicy Akacjowej – 90 tys. zł
Lokalizacja projektu – Świdnik, ul Akacjowa

Budowa tego fragmentu chodnika ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym poruszającym się obecnie po nieutwardzonej nawierzchni, dodatkowo stanowi uzupełnienie obecnie budowanej infrastruktury parku Brzeziny.

Z orkiestrą dętą przez życie – 70 tys. zł
Lokalizacja projektu – Plac konstytucji 3 maja/ Muszla Koncertowa CUS/ MOK Świdnik

Zadanie polega na zorganizowaniu festiwalu, w ramach którego uczestnikom wydarzenia zostanie przybliżony repertuar i forma utworów muzycznych, orkiestrowych, wykonywanych przez świdnicką orkiestrę, zaproszone grupy oraz odbiorców projektu.

Wszystkie pomysły, zakwalifikowane oraz niezakwalifikowane, można znaleźć na stronie www.swidnik.budzet-obywatelski.org/projekty.

Last modified: 16 sierpnia 2021