21 km na 10. PKO Półmaraton Solidarności (foto+film)

Autor: |

Dopisali biegacze, nastroje i pogoda. Przez Świdnik i Lublin po raz dziesiąty przebiegł dziś PKO Półmaraton Solidarności, by upamiętnić wydarzenia z lipca 1980 roku.

Na linii startu zlokalizowanej przed bramą PZL-Świdnik, gdzie przed 43 laty doszło do strajków robotników sprzeciwiających się komunistycznej władzy, stanęło 638 sportowców  z Polski, Ukrainy, Czech, Wielkiej Brytanii, Kenii oraz Irlandii. Wśród nich znalazło się też 59 świdniczan.

– Atmosfera jest świetna. Jest okazja, by się spotkać i nawzajem nakręcać przed biegiem. Pogoda też dopisuje i jest idealna dla biegaczy, bo nie jest bardzo gorąco, ale jest przyjemnie – powiedział Dariusz Pietrzyk ze stowarzyszenia Biegający Świdnik, który wziął udział w dzisiejszych zawodach.

W tym roku zawodników powitali przedstawiciele władz samorządowych, Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” oraz Fundacji PKO Banku Polskiego, która w tym roku zachęcała do wzięcia udziału w akcji „Biegnę dla Wiktora”.

– Cieszymy się, że jesteście z nami i biegniecie dla Wiktora. Dziękujemy za waszą obecność i życzymy, żeby ten bieg był niezwykły – mówiła Magdalena Babiarz z PKO Banku Polskiego.

W imieniu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” głos zabrał jego przewodniczący Marian Król: – To nie jest zwykła rywalizacja, to bieg pamięci. To tutaj znajduje się zakład pracy, w którym przed 43 lata rozpoczęły się pierwsze wydarzenia dążące do tego, byśmy żyli w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.

– Dziękuję wszystkim za przybycie i za uczczenie wydarzeń z 1980 roku. Stąd ruszyła lawina, to tu rozpoczął się strajk, dzięki któremu Świdnik wszedł do historii Polski, a nawet świata. Nasze miasto ma dwie tradycje: Świdnicki Lipiec, Solidarność oraz lotnictwo. Korzystając z okazji, chciałbym zaprosić państwa na Świdnik Air Festival, który odbędzie się już jutro – dodał burmistrz Waldemar Jakson.

Sportowców do biegu zagrzewał też starosta Łukasz Reszka, życząc im życiówek i bezpiecznego dotarcia do mety.

Biegacze wystartowali o godz. 18.00. Tegoroczna trasa wiodła sprzed bramy PZL-Świdnik, przez ul. Strażacką, al. Lotników Polskich do ronda przy al. Jana Pawła II, następnie znów Lotników Polskich, ul. Niepodległości, Kosynierów, Gen. Maczka, al. Armii Krajowej, ul. Kusocińskiego, Klonową, Wyszyńskiego, Piasecką. Następnie serwisówką do estakady na S-17 i dalej w kierunku mety na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie.

W tym roku, spośród mężczyzn, linię mety najszybciej przekroczył Bogdan Semenovych z Ukrainy, z czasem 1:04:10. Na drugim miejscu uplasował się Polak – Roman Adamovich (reprezentant Achilles Leszno) z czasem 1:04:36, a na trzecim również nasz krajan – Mateusz Kaczor (reprezentant RLTL Optima Radom) z czasem 1:07:00. W przypadku pań trzy pierwsze miejsca należały do zawodniczek z Ukrainy. Jako pierwsza dobiegła Lilia Fisikovivi (1:17:19), druga Natalija Semenovych (1:17:42), a trzecia Oksana Okseniuk (1:22:20).

Wydarzenie zorganizowali: Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i Fundację Ruchu Solidarności Rodzin. Sponsorzy strategiczni: Miasto Lublin, Miasto Świdnik, Grupa Azoty Puławy, LW Bogdanka oraz Rynek Elizówka. Sponsorzy wspierający: PZL-Świdnik, Starostwo Powiatowe Lublin, Pszczółka, Perła, Starostwo Powiatowe Świdnik, PEC Świdnik, P.K. Pegimek, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie i MPK Lublin. Partnerzy techniczni: Herbapol i Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku. Partnerzy: Lotto, LPEC i MPWIK w Lublinie.

« z 5 »

Last modified: 12 czerwca 2023

Zmień język »
Skip to content