Malarska wystawa przyjaciół (foto)

Autor: |

Łączy ich przyjaźń artystyczna. Jerzy Tomala i Mariusz Kiryła. Profesor i uczeń Liceum Plastycznego przy ulicy Grodzkiej w Lublinie. W miniony piątek świętowali inaugurację wspólnej wystawy prac w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku. Wybór formy, nie treści, nie zamazał różnic artystycznej wrażliwości obu malarzy.

– Po ukończeniu szkoły kontakt się urwał, ale po latach odnaleźliśmy się w mediach społecznościowych. Kryterium doboru prac na wystawę był kwadrat sto na sto centymetrów. Mamy dwie różne wrażliwości, ale obaj patrzymy w tym samym  kierunku, w stronę światła – mówi Mariusz Kiryła.

Lech Przychodzki, filozof sztuki, publicysta, reportażysta i tłumacz,  próbował scharakteryzować jakże różną twórczość obu malarzy:

– Opowiadanie o sztuce jest skazane na klęskę, ponieważ żadnemu opowiadaczowi nie uda się dotrzeć do sedna. Co do obu tych malarzy jedno jest pewne. Wychodzą od tego, co my nazywamy światem realnym i tworzą swoje rodzaje abstrakcji. Trzeba by się zastanowić czy ta abstrakcja nie jest realnym kawałkiem rzeczywistości. Mamy do czynienia z niesamowitym zróżnicowaniem postaw bo tu chyba bardziej chodzi o zróżnicowanie postaw obu panów w stosunku do przeżywania swojej pracy, przekazywania tego, co przemyśleli i przeżyli. Ale obu ich wabi światło. O ile u Jerzego jest to bardziej matematyczne, u Mariusza mamy do czynienia z pozornym chaosem. Jednak jeżeli się dokładniej przyjrzeć, te obrazy są skomponowane. Poszczególne elementy obrazu nie walczą ze sobą, lecz współpracują. Mamy do czynienia z przepiękną zabawą barwą, powietrzem i światłem. Wiem, czyimi uczniami byli obaj artyści, ale odeszli od swoich mistrzów, żeby być sobą.

Współczesnemu malarstwu brak wyobraźni, ale spójrzcie na to. Brak wyobraźni? Nie. U Ciebie Mariusz, widać straszliwą dynamikę. Chciałbyś przekazać więcej niż możesz. Ale to jest zdrowe, bo w końcu Ci się w 90 procentach uda. A jak mawiał klasyk, jeśli Ci się uda nawet w 30 procentach, to jest już dobrze.

Wystawa potrwa do 28 września.

Last modified: 30 sierpnia 2021