Kolory mojej wyobraźni

Autor: |

To wystawa fotografii, którą od piątku możemy oglądać w Filii nr 1 MPBP. Autorką prezentowanych prac jest świdniczanka Mariola Biała.

Bohaterka piątkowego wernisażu to matka, żona, artystyczna dusza, ciepła, skromna i pełna pasji osoba. Na otaczającą rzeczywistość patrzy przez szkiełko obiektywu. W ramy kadru zamyka świat pełen koloru i światła. Poprzez fotografię zatrzymuje czas, pory roku, portretuje swoją rzeczywistość. Piękno dostrzega w rzeczach prostych i zwyczajnych.

– Ogromną inspiracją są dla mnie rośliny oraz przedmioty, które pozyskuję z różnych źródeł, na przykład od przyjaciół, ze sklepów lub z giełd staroci. Bardzo lubię rzeczy emaliowane, trochę  pordzewiałe, co nadaje zdjęciom takiego pazura. Każdy przedmiot ma swoją historię, którą układam sobie w głowie, a fotografie powstają metodą prób i błędów. Na niektórych zdjęciach pojawiają się zwierzęta, kot i pies. Bardzo lubię też tzw. food foto. Być może kiedyś przyjdzie czas na portrety – mówiła autorka prezentowanych prac.

Przygoda pani Marioli z fotografią rozpoczęła się, kiedy ze względów zdrowotnych musiała spędzić dłuższy czas w domu. Sięgnęła po aparat, prezent od męża pod choinkę. Zaczęła wykorzystywać go w ramach zajęcia rąk, fotografując wnętrza, kwiaty i przedmioty.

 – Jestem samoukiem. Zrobienie zadowalającego zdjęcia to wiele prób, wielokrotne zmiany ustawień przedmiotów, ułożenia kompozycji. Ale to chyba jest nawet przyjemniejsze niż sam efekt końcowy – dodaje pani Mariola, której prace dostępne są na Facebookowym profilu Mariola Biała i na Instagramie @emka40. Zdradziła nam również, że niektóre z jej fotografii stały się kanwą obrazów.

W placówce przy ul. Ratajczaka 7 fotografie świdniczanki można podziwiać do 22 czerwca. Jest to pierwsze wydarzenie zorganizowane w ramach 45. urodzin Filii nr 1, które świętuje w tym roku.

– Pierwszy raz pozyskaliśmy system wystawienniczy a pani Mariola pierwszy raz ma swój wernisaż, więc dzisiejsze spotkanie jest to dla nas podwójnie wyjątkowe. Bardzo się cieszymy, że możemy eksponować jej prace, które podzieliłyśmy na cztery pory roku.  Fotografie mają przecudnie dobrane kolory i wspaniałe kompozycje. Zachęcamy do ich oglądania – mówią Aleksandra Majewska i Magdalena Antończak z Filii nr 1.

aw

Last modified: 24 maja 2021

Zmień język »