1000 szczepień w tydzień

Autor: |

27 kwietnia w naszym mieście ruszy punkt szczepień powszechnych. Został zorganizowany w pomieszczeniach przychodni przy ul. Leśmiana. Tygodniowo będzie mogło skorzystać z niego nawet tysiąc osób.

We wtorek, przedstawiciele rządu zapowiedzieli przyśpieszanie programu szczepień przeciwko koronawirusowi. Od poniedziałku (26 kwietnia) ruszą rejestracje podwójnych roczników. Pierwszego dnia będą mogły zapisać się osoby urodzone w 1974 i 75 roku. Natomiast 9 maja skierowania będą mogli odebrać nawet 18-latkowie. Władze państwowe dopuściły również możliwość szczepienia młodszych osób wcześniej, w sytuacji gdyby pojawiło się ryzyko przeterminowania dawek.

– Dzisiaj zostanie opublikowane rozporządzenie, które wprowadza zmianę – w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuszcza się szczepienie osób powyżej 18. roku życia. Jest to pewne rozluźnienie, związane z etapem NPS, na którym już się znajdujemy – podkreślił podczas wtorkowej konferencji minister Michał Dworczyk.

W całym kraju zaczęły również ruszać punkty szczepień powszechnych. Jeden z nich powstał w Świdniku. Będzie gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów już od 27 kwietnia. Zorganizowano go w pomieszczeniach przychodni szpitalnej przy ul. Leśmiana 4.

– Jesteśmy już gotowi. Będziemy pracować przez cały tydzień, łącznie z sobotami i niedzielami – mówi Jacek Kamiński, dyrektor świdnickiego SPZOZ. – Tygodniowo będziemy w stanie zaszczepić około tysiąc osób. Punkt powstał na bazie pomieszczeń przychodni pulmonologicznej, która została przeniesiona w inne miejsce. Daje możliwość zorganizowania trzech stanowisk. Jest także wyposażony w przestronne poczekalnie.

Do punktu szczepień powszechnych swoich pracowników zaczęli zgłaszać również świdniccy pracodawcy. Z informacji od władz szpitala wynika, że do jednostki trafią najprawdopodobniej szczepionki firmy Pfizer lub Moderna. Na szczepienie można się zarejestrować, dzwoniąc na bezpłatną infolinię pod nr 989, poprzez e-rejestrację dostępną na stronie www.pacjent.gov.pl, wysyłając sms na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Na terenie Świdnika cały czas działa również sześć przychodni, które już wcześniej zgłosiły się do programu. W rejestrze znajdują się: NZOZ Analco (al. Armii Krajowej 23B, tel. 81 751 79 99), Centrum Medyczne Inter – Med (ul. Piłsudskiego 6a, tel. 81 468 35 35), NZOZ Brzeziny III (ul. Jarzębinowa 4, tel. 81 468 10 05), MedClinic (ul. Drewniana 61, tel. 500 555 010), Albert Czajka Praktyka Lekarska (Kosynierów 17, tel. 81 745 24 85) oraz punkt medyczny przy ul. Niepodległości 29 (tel. 81 751 67 13).

Mieszkańcy Świdnika, którzy mają problem w dotarciu do punktów szczepień, mogą skorzystać z pomocy miasta. Pod koniec stycznia ruszyła specjalna infolinia prowadzona przez Miejskie Centrum Usług Socjalnych. Dzwoniąc pod numer tel. 530 276 940, można zapisać się na dowóz do punktu medycznego (pracownicy przyjmują zapisy od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-17.00).

Pracownicy MCUS zaznaczają jednak, że pomoc w dotarciu do przychodni nie dotyczy osób leżących. W takich przypadkach to załogi z punktów szczepień muszą dojechać do pacjenta i przeprowadzić zabieg na miejscu.

Last modified: 23 kwietnia 2021