af - Świdnik - wysokich lotów

piątek, 25 maj 2018 20:59

Melodia jest kobietą (foto)

„Tramwaj 24”, „Sen o Warszawie”, „Bo ty się boisz myszy” czy „Do ciebie mamo”, to tylko niektóre z utworów, które można było usłyszeć podczas spektaklu muzycznego pt. „Melodia jest kobietą”, który odbył się dziś w Centrum Kultury. Wszystko po to, by uczcić święto mam, które będziemy obchodzić już jutro.

- To koncert wielopokoleniowy. Wiele osób musiało zmierzyć się z zadaniami aktorskimi, także dla niektórych to trudne zadanie, ale mam nadzieję, że im się udało - mówiła Katarzyna Marjasiewicz z Fundacji „Architekci Kultury”.

Zanim ze sceny popłynęły pierwsze dźwięki muzyki, życzenia złożył burmistrz Waldemar Jakson:

- Macierzyństwo jest fundamentem naszego życia. Dzięki naszym mamom tu jesteśmy. To one ukształtowały nas swoją miłością. Chciałem im podziękować wszystkim za to, że są. Życzę, żebyście były jak najdłużej z nami, żebyśmy czuli waszą miłość i abyśmy umieli wam nią odpłacać. Wszystkiego dobrego kochane mamy.

Wystąpili: chór Arion, Gabriela Denis, Anna Bryk, zespół „Zefirki” z Przedszkola nr 4, Dorota Gał, Alicja Tarnowska, absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej w Świdniku, Kamila Krzeszowiec, aktorzy Teatru „Kto Tam?” (Beata Szymańska, Monika Kowalczyk, Lena Różańska, Sylwia Kośka i Karol Bartosiewicz), Edyta Nigro, Amelia Panas, Dominika Adamczyk, Natalia Terlecka, Bartek Apanasienko oraz Bartek Abramowicz.

Wydarzenie zorganizowała Fundacja „Architekci Kultury”, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Świdnik.

piątek, 25 maj 2018 12:17

Oszukiwał przez internet

Ponad 80 tysięcy złotych wyłudził 26-letni świdniczanin, który w 2016 roku za pośrednictwem popularnego portalu internetowego oferował sprzedaż markowego obuwia po okazyjnych cenach.

We wtorek kryminalni zatrzymali mieszkańca Świdnika, który oszukał ponad 370 osób z całej Polski. Schemat był zawsze taki sam. Klienci zamawiali sprzedawane przez niego buty, dokonując wcześniej zapłaty, jednak nigdy nie otrzymywali zamówienia.  

- Dzięki współpracy z wydziałem do walki z cyberprzestępczością KWP w Lublinie, policjanci udowodnili mężczyźnie wyłudzenia. Swoją działalność prowadził przez kilka miesięcy - mówi Paweł Leśny z KPP w Świdniku.

Decyzją sądu 26-latek został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

piątek, 25 maj 2018 09:17

Wsiądź na rower i pomagaj

To hasło ogólnopolskiej akcji „Rower Pomaga”, którą organizuje Fundacja Ekologiczna Arka z Bielsko-Białej. Jej celem jest pokazanie, że jazda na jednośladach jest nie tylko alternatywą dla podróżujących samochodami oraz szansą na zmniejszenie emisji spalin, ale też świetną zabawą i sposobem na zdrowy styl życia. W tym roku do akcji dołączył także Świdnik.

Kampania organizowana jest od czterech lat. Co roku bierze w niej udział kilkadziesiąt miast z całej Polski. Ich mieszkańcy mają do pokonania sto tysięcy kilometrów. Miasta, którym uda się dojechać do magicznej „setki”, dostaną w prezencie rower, który przekażą na wybrany przez siebie cel.

- Im więcej wspólnie przejedziemy kilometrów, tym więcej potrzebujących dzieci otrzyma nowe rowery - zachęcają organizatorzy.

- Każdy, kto lubi dbać o zdrowie i kondycję jeżdżąc na rowerze, może podzielić się przejechanymi kilometrami z potrzebującymi dziećmi. Wystarczy, że wspólnie przejedziemy 100 tys. km, by nowy rower trafił w oczekujące ręce. Zachęcam wszystkich do podjęcia wyzwania i przyłączenia się do szczytnej akcji - dodaje Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

W Świdniku pojazd zostanie przekazany maluchowi wybranemu przez Urząd Miasta oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

- Jesteśmy po wstępnych rozmowach z MOPS-em, który pomoże nam zdecydować, które dziecko jest tym najbardziej potrzebującym - mówi Karol Łukasik, rzecznik UM Świdnik.

W akcji może wziąć udział każdy z nas. Wystarczy zainstalować na telefonie aplikację Endomondo, dołączyć do grupy „Rower Pomaga dzieciom ze Świdnika” i podzielić się informacją o przejechanych kilometrach lub podać je na stronie www.rowerpomaga.pl. Inicjatywę, która zakończy się 30 września, wspiera 38 rowerzystów ze Świdnika. Wspólnie przejechali już 31 680 km.

piątek, 25 maj 2018 14:05

Skrzydlaty Świdnik (filmy)

To tytuł filmowego cyklu, realizowanego na zlecenie Miejskiego Ośrodka Kultury przez Paulinę Niezbecką i Jakuba Boczkowskiego. Pokaz trzech pierwszych odcinków zgromadził nie tylko ich bohaterów, ale także licznych mieszkańców miasta. Przybyli, między innymi, Waldemar Jakson, Jan Czogała, dyrektor WSK Świdnik w latach 1974-1981, pracownicy PZL-Świdnik, członkowie świdnickiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

- Bardzo się cieszę, że pomysł „Skrzydlaty Świdnik” został zrealizowany. Jako świdniczanin czuję dumę i ogromne wzruszenie, oglądając kadry związane z lotniczą historią miasta. W ten sposób uczciliśmy także 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego, a przecież w tej dziedzinie nasz zakład ma wielkie zasługi. Serdecznie dziękuję twórcom cyklu za przypomnienie dziejów miasta i jego wspaniałych mieszkańców - podkreślał W. Jakson.

Podziękowania autorom filmów złożył również Adam Żurek, dyrektor MOK, przypominając, że są to pierwsze obrazy, poza animacją o Tadeuszu Górze i cyklem „Niezapomniane historie”, w których szerzej przybliżone zostały tradycje lotnicze naszego miasta.

Po projekcji wszyscy zgodnie podkreślali, że produkcja jest wspaniałym zapisem lotniczej historii miasta i postulowali, by powstało jak najwięcej odcinków.

Przypomnijmy, seria „Skrzydlaty Świdnik”, składa się z kilku odcinków. Bohaterami każdego z nich są ludzie zasłużeni dla lotnictwa oraz miejsca z nimi związane. Prace nad dokumentem trwały kilka miesięcy. Materiał nagrywany był w aeroklubie, PZL Świdnik, Porcie Lotniczym Lublin, Strefie Historii, Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej, Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej oraz Miejskim Ośrodku Kultury, w którym od ubiegłego roku można oglądać szybowiec Pirat. Ostatnie ujęcia tworzono pod koniec kwietnia.

- Dziękujemy wszystkim, którzy zgodzili się wystąpić w naszych filmach oraz tym, którzy z nami współpracowali przy ich tworzeniu. Praca z państwem była dla nas ogromną przyjemnością. To także wspaniała przygoda, która, mam nadzieję, będzie kontynuowana - mówiła podczas premierowego pokazu Paulina Niezbecka.

aw

sobota, 26 maj 2018 12:38

Mlekoteka po raz drugi

Warsztaty edukacyjne, wykłady, spotkania z ratownikiem i położnymi. To tylko część z programu przygotowanego z okazji kolejnej edycji Mlekoteki, która odbędzie się w dniach 28-30 maja, w Miejskim Ośrodku Kultury.  

Świdnicka akcja jest częścią ogólnopolskiej inicjatywy zwiększania świadomości i wiedzy na temat wartości mleka kobiecego. Ma za zadanie edukować kobiety oraz ich rodziny w zakresie żywienia małych dzieci, a także integrować środowiska wspierające karmienie piersią.

Podczas wydarzenia przyszłe mamy dowiedzą się, między innymi, czy w czasie ciąży można przyjmować leki, czego spodziewać się po porodzie oraz jak prawidłowo wiązać chusty do noszenia dzieci. Na ich pytania i wątpliwości odpowiedzą specjaliści.

PROGRAM:

28 maja (poniedziałek)

9.00 Mariusz Sutryk, ratownik medyczny

Temat: Co robić w nagłych wypadkach u noworodków i niemowląt?

10.00 Katarzyna Madeja-Wlazły, psycholog, psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej

Temat: Czego się spodziewać ze strony dziecka i matki od razu po porodzie?

11.00 Iwona Prażmo, dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri Health

Temat: Jak się odżywiać, by szybko wrócić do formy? Obalamy mity związane z dietą podczas karmienia!

29 maja (wtorek)

9.00 Justyna Kurębska, certyfikowany doradca laktacji

Temat: Trudności na początku karmienia piersią. Co robić w pierwszych dniach po porodzie?

11.00 Katarzyna Gmur, doradca chustonoszenia

Temat: Jak prawidłowo i szybko zamotać nawet noworodka?

30 maja (środa)

9.00 Anna Dragan, farmaceutka

Temat: Leki podczas ciąży i karmienia piersią.

10.00 Anna Parcheta-Fabian, kosmetolog Centrum Urody i Stylizacji Paznokci

Temat: Składniki i zastosowanie mleka kobiecego. Obalenie mitów odnośnie zabiegów kosmetycznych w ciąży oraz podczas karmienia.

11.00 Agnieszka Kais i Ewelina Wosiak-Chojecka, Ixchel Twoja Położna

Odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją wątpliwości uczestniczek Mlekoteki

czwartek, 24 maj 2018 10:17

Porysował auto - zapłaci

72-latek z gminy Mełgiew odpowie przed sądem za uszkodzenie samochodu mieszkańca Świdnika. Do zdarzenia doszło w minioną sobotę.

Kilka dni temu policja otrzymała informację, że ktoś porysował ostrym narzędziem Toyotę stojącą na parkingu przy ulicy Kopernika.

- Wartość strat oszacowano na tysiąc złotych. W trakcie dochodzenia kryminalni ustalili, że sprawcą jest 72-letni mieszkaniec gminy Mełgiew. Udało się go odnaleźć dzięki zapisowi z kamery samochodowej uszkodzonego pojazdu - wyjaśnia Paweł Leśny z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Mężczyzna został wczoraj przesłuchany i przyznał się do zarzutów. Teraz odpowie przed sądem.

czwartek, 24 maj 2018 08:01

Żywioł im niestraszny

W środę strażacy z komendy powiatowej w Świdniku obchodzili swoje święto. Podziękowania oraz wyrazy uznania za ofiarną służbę złożyli przedstawiciele najważniejszych instytucji miejskich i powiatowych, zakładów pracy i pozostałych służb mundurowych. Był też czas na wręczenie odznaczeń, przyznanie awansów i nagród najbardziej zasłużonym funkcjonariuszom.

W okolicznościowym przemówieniu, bryg. Sławomir Kowalczyk, komendant powiatowy PSP w Świdniku, nawiązał do tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przypominając,  że strażacy również czynnie uczestniczyli w tym patriotycznym zrywie. Nie omieszkał również pochwalić się zmianami jakie właśnie zachodzą  na „ własnym podwórku” świdnickich strażaków. Chodzi o pozyskanie pieniędzy na termomodernizację budynków komendy oraz remont garaży jednostki ratowniczo-gaśniczej. W perspektywie jest jeszcze remont alejek, parkingów oraz zakup ciężkiego samochodu gaśniczego.

- Nasza jednostka jest wyposażona w nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, co w połączeniu z bardzo dobrze wyszkoloną kadrą, daje poczucie bezpieczeństwa naszej lokalnej społeczności - zapewniał S. Kowalczyk.

Czwartkowa uroczystość stała się okazją do przyznania awansów, odznaczeń i wyróżnień. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał „Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” mł. bryg. Pawłowi Belniakowi oraz starszemu ogniomistrzowi Sławomirze Skrętkowicz. Rozkazem personalnym nadał również stopień starszego kapitana: kpt. Rafałowi Tomusiakowi, stopień kapitana mł. kpt. Dariuszowi Sewerynowi.

Komendant główny PSP nadał: stopień starszego aspiranta: asp. Karolowi Kowalskiemu, asp. Janowi Stachyrze, asp. Markowi Mołdochowi, zaś stopień aspiranta - mł. asp. Łukaszowi Kuśpitowi.

Lubelski komendant wojewódzki PSP nadał stopień starszego ogniomistrza: ogn. Dariuszowi Zielińskiemu, ogn. Wojciechowi Zającowi, stopień młodszego ogniomistrza: st. sekc. Przemysławowi Góralskiemu, st. sekc. Adamowi Grzegorczykowi, st. sekc. Pawłowi Kurzępie, st. sekc. Pawłowi Sieczkarzowi, stopień starszego sekcyjnego: sekc. Michałowi Dadejowi, sekc. Pawłowi Karwackiemu, sekc. Michałowi Kołodziejczykowi. Przyznał też wyróżnienie w postaci nagrody pieniężnej za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych mł. kpt. Markowi Lasocie oraz asp. Jackowi Pawelcowi.

Komendant powiatowy PSP w Świdniku wyróżnił nagrodami pieniężnymi, za szczególne osiągnięcia w służbie: st. kpt. Pawła Dańko, mł. asp. Pawła Kochalskiego, st. ogn. Wojciecha Zająca, ogn. Krzysztofa Sidora oraz mł. ogn. Tomasza Łazukę.

W uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP prezes zarządu głównego ZOSP RP przyznał Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza bryg. Sławomirowi Kowalczykowi.

Na wniosek komendanta powiatowego PSP uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Lublinie, odznaczeni medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali: medalem złotym - asp. sztab. Arkadiusz Rycaj, medalem srebrnym - st. kpt. Paweł Dańko, kpt. Przemysław Bondos, asp. Andrzej Pyz, medalem brązowym - st. sekc. Marcin Adamczyk.

Burmistrz Waldemar Jakson przyznał odznaczenie „Amicus Civitatis” st. bryg. Grzegorzowi Alinowskiemu, lubelskiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP a także bryg. Sławomirowi Kowalczykowi, komendantowi powiatowemu PSP w Świdniku.

słs

środa, 23 maj 2018 09:45

Otwiera swoje drzwi

Jak wygląda praca sądu, jakie pomieszczenia znajdują się w jego budynku i gdzie załatwić ważne sprawy? To tylko kilka pytań, na które postarają się odpowiedzieć pracownicy Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku. Placówka zaprasza dziś na dni otwarte.

To pierwsze takie wydarzenie zorganizowane w sądzie w naszym mieście.

- Nie prowadzimy zapisów, więc każdy może skorzystać z „Dni otwartych”. Świdniczanie mogą przyjść i zwiedzić budynki sądowe oraz uczestniczyć w jawnych posiedzeniach sądowych - informują pracownicy sekretariatu.

Budynek instytucji można dziś zwiedzać do godz. 15.30.

środa, 23 maj 2018 15:14

Jubileuszowe obchody

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku zaprasza na jubileuszowy, dwudziesty festyn integracyjny z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wydarzenie odbędzie się 27 maja.

Organizatorzy zachęcają również do uczestnictwa we mszy św. oraz marszu godności pod hasłem „Marsz dla Życia i Rodziny”, który ruszy o godz. 11.00 z placu przed kościołem pw. Chrystusa Odkupiciela. Następnie świdniczanie przejdą ulicami Kosynierów i Niepodległości do muszli koncertowej, w której odbędą się koncerty, a także pokazy taneczne i teatralne.

PROGRAM:

10.00 - Msza święta w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela

11.00 - Marsz Godności

11.15 - Helicopters Brass Orchestra

12.00 - Wiosenny Przegląd Piosenki - Świdnik 2018 cz. I: grupa wokalna (SOS-W w Kozicach Dolnych), zespół muzyczny ,,Vectis” (Środowiskowy Ośrodek Wsparcia „Pinokio” w  Poniatowej), grupa teatralno-taneczna „Pasjonaci” (ŚDS  PSONI Koło w Świdniku)

12.40 - Zespół Tańca Nowoczesnego  (MCP w Świdniku)

13.10 - Świdnicka Grupa Baletowa (MOK)

13.30 - Wiosenny Przegląd Piosenki - Świdnik 2018 cz. II:  grupa wokalna „Ach To My” (WTZ PSONI Koło w Świdniku), grupa teatralno-taneczna „Pasjonaci” (ŚDS  PSONI Koło w Świdniku), grupa teatralno-taneczna „Motyle” (WTZ PSONI)

14.00 - Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”

14.40 - Wiosenny Przegląd Piosenki - Świdnik 2018 cz. III: grupa „Pod parasolem” (WTZ SIS w Mełgwi), grupa wokalna  (SOS-W w Świdniku), „Bębnoludy”(WTZ w Janowicy),  Łukasz Lisek (WTZ w Janowicy)

15.30 - Zespół „Ambarass” (SDK w Świdniku)

16.00 - Lubelski Klub Sportów Walki „DAN”

16.20 - „Spokojna Przystań” (Klub Seniora w Świdniku)

16.40 - koncert zespołu „Deck Over”

18.30 - Zespół Tańca Nowoczesnego „FUX” (MOK)

Imprezy towarzyszące:

wystawa prac osób niepełnosprawnych oraz atrakcje dla dzieci

wtorek, 22 maj 2018 14:53

Przedszkolaki na scenie

Za nami piąty już Przegląd Twórczości Przedszkolaków „Świat w oczach dziecka”, zorganizowany przez Przedszkole nr 7 i Miejski Ośrodek Kultury. Na scenie, w kategoriach: śpiew, taniec i dźwięk, zaprezentowało się kilkuset młodych artystów. W holu CK można było obejrzeć wystawę prac plastycznych, zgłoszonych do kategorii obraz. Imprezę poprowadził Robert Besztak.

Festiwal otworzył burmistrz Waldemar Jakson, który dziękował dzieciom za wysiłek, jaki włożyli w przygotowanie się do występów:  - Bardzo się cieszę, że tak chętnie bierzecie udział w wydarzeniach kulturalnych i rozwijacie się artystycznie. To wszystko na pewno zaprocentuje w przyszłości. Słowa uznania należą się organizatorom przeglądu, a także rodzinom przedszkolaków i nauczycielom, którzy dbają o edukację najmłodszych.

Młodzi artyści zachwycili publiczność kolorowymi strojami, oryginalnymi rekwizytami, a przede wszystkim niezwykłymi umiejętnościami tanecznymi, wokalnymi,  instrumentalnymi i plastycznymi.  Ich prezentacje oceniało jury w składzie: Aldona Zagdańska, dyrektor przedszkola nr 6 oraz Łukasz Reszka, prezes MKS Avia.

Wyniki:

Mistrzowie Tańca i Śpiewu – Niepubliczne Przedszkole „Bajkowy świat”, Niepubliczne Przedszkole „Sigma i Pi”, Przedszkole nr 4, Przedszkole nr 2, oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 3, Przedszkole nr 7, Niepubliczne Przedszkole Kubuś Puchatek i Przyjaciele (ul. Wyszyńskiego)
Mistrzowie Tańca - Przedszkole Integracyjne 5, Przedszkole nr 3, Przedszkole nr 6
Mistrzowie Obrazu – oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 4

Mistrzowie Tańca i Dźwięku – Niepubliczne Przedszkole Kubuś Puchatek i Przyjaciele (al. Lotników Polskich)

Mistrzowie Śpiewu – Niepubliczne Przedszkole „Tęczowy Domek”

- Konkurencje przeglądu pozwalają każdemu dziecku na pokazanie swoich umiejętności i artystycznej wrażliwości. Przy okazji wszyscy świetnie się bawią i o to właśnie chodzi. Do wielkiego sukcesu imprezy przyczynili się nauczyciele przygotowujący dzieci oraz koordynatorzy ze wszystkich placówek przedszkolnych. Dziękując wszystkim, do miłego spotkania za rok – mówiła Ewa Marchlewska, dyrektor P nr 7.

aw

poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10nast.
Strona 1 z 20