Powietrze pod kontrolą - Świdnik - wysokich lotów

środa, 10 styczeń 2018 14:58

Powietrze pod kontrolą

Napisał 

Druga stacja monitorowania jakości powietrza już działa. Docelowo, podobnych urządzeń ma być w mieście jeszcze kilka. Świdnik jako pierwszy w regionie zainwestował w system, który umożliwia mieszkańcom na bieżąco sprawdzanie stanu powietrza w ich okolicy.

Pierwsza stacja pomiaru jakości powietrza działa już od kilku tygodni. Została zamontowana na budynku Szkoły Podstawowej nr 5. Informacje zbierane przez urządzenie można na bieżąco śledzić na stronie internetowej świdnickiej Straży Miejskiej.

- Każda osoba może sprawdzić jakie w tej chwili jest zanieczyszczenie. Oprócz dokładnych pomiarów otrzymujemy od razu informację, czy jakość powietrza jest na tyle dobra, że możemy bez przeszkód przebywać na zewnątrz - informuje Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej.

Jeśli wszystko jest w porządku wirtualna mapa jest podświetlona na zielono. Przy przekroczonych nieznacznie normach, kolor zmienia się na żółty. Kiedy robi się niebezpiecznie mapa będzie czerwona. – Potencjalnie może się wyświetlić również barwa czarna, ale to już w zupełnie skrajnych sytuacjach - mówi J. Wójtowicz.

Tuż pod wykresami określającymi wskaźniki, bardziej wnikliwi znajdą dokładne wyjaśnienia, co one oznaczają. Okazuje się, że na jednej stacji strażnicy miejscy nie zamierzali poprzestać. – W środę rozpoczęło działanie drugie urządzenie. Jest zamontowane na budynku Szkoły Podstawowej nr 4. Zbierane przez nie dane również są już dostępne na naszej stronie internetowej. Dodatkowo oprócz danych dotyczących zanieczyszczenia, każdy może również sprawdzić jaka jest temperatura, ciśnienie czy wilgotność - dodaje J. Wójtowicz.

Co ważne, wszystkie dane są aktualizowane niemal na bieżąco. Przedstawiciele miejskich mundurowych chętnie widzieliby podobne stacje jeszcze w kilku lokalizacjach. - Chcielibyśmy objąć monitoringiem stanu powietrza jak największy obszar naszego miasta - dodaje J. Wójtowicz.

Polują na trucicieli

Szef świdnickich strażników zapewnia, że nie ma również taryfy ulgowej dla tych, którzy palą odpady, a przez to emitują do atmosfery trujące substancje. Tylko w tym tygodniu strażnicy „przyłapali” na takim procederze pracowników dwóch zakładów usługowych na terenie Świdnika. W jednym z nich, zlokalizowanym na ul. Przemysłowej, doszło do spalania zużytego oleju silnikowego. W drugim, z ul. Smorawińskiego, do pieca były wrzucane lakierowane płyty. Obie firmy zostały ukarane mandatami.