Stawiają na profilaktykę - Świdnik - wysokich lotów

środa, 08 listopad 2017 13:41

Stawiają na profilaktykę

Napisała 

Uczniowie szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych, a także pedagodzy, psycholodzy i nauczyciele, wezmą udział w lokalnej akcji „Dla zdrowia - Listopad miesiącem profilaktyki” organizowanej przez Miejskie Centrum Profilaktyki.

Seria listopadowych spotkań odbędzie się w naszym mieście po raz drugi. W ubiegłym roku, w koncertach, spektaklach, wykładach i warsztatach wzięło udział ponad 1500 osób. Jak mówią organizatorzy, to znak, że akcja jest bardzo potrzebna.

- Chcemy, żeby było to wydarzenie cykliczne, które na stałe wpisze się w kalendarz Świdnika. Profilaktyka to ważna wartość w życiu każdego człowieka i chcemy to wyakcentować. Akcją zwracamy uwagę nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne dzieci, młodzieży i dorosłych. Proponujemy zdrowy styl życia, wolny od używek i przemocy, zachęcamy do refleksji, świadomego życia oraz mądrych, odpowiedzialnych wyborów. Nasza inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem. W wydarzeniach chcą brać udział nie tylko świdniczanie, ale także mieszkańcy pobliskich miejscowości i miast - mówi Ewa Kossowska, kierownik MCP.

Tegoroczna akcja startuje już jutro. Tego dnia uczniowie klas gimnazjalnych, a później także rodzice i nauczyciele spotkają się z sędzią Anną Marią Wesołowską, która poprowadzi spotkanie pt. „Jak uchronić dziecko przed konfliktem z prawem”.

- Chcemy uwrażliwić młodzież na przestrzeganie prawa, zapoznać ich z ewentualnymi konsekwencjami w przypadku jego złamania, a dorosłych nauczyć, jak wspierać rozwój dziecka i reagować na niewłaściwe czy przestępcze zachowania swoich pociech - tłumaczy E. Kossowska.

Kolejne spotkanie odbędzie się 14 listopada, a poprowadzi je Wojciech Ronatowicz, pedagog i założyciel Hostelu Interwencyjnego dla Dzieci i Młodzieży Ulicy. Wykład będzie poświęcony cyberprzemocy i ryzykownym zachowaniom dzieci w sieci.

- To tematyka, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Poruszymy takie tematy, jak hejt w internecie czy przemoc rówieśnicza. Będziemy też rozmawiać o bezpieczeństwie najmłodszych. Zorganizowaliśmy dwa spotkania profilaktyczne, jedno dla klas piątych, drugie dla szóstych szkół podstawowych - dodaje E. Kossowska.

Dwa dni później, dla uczniów klas gimnazjalnych szkół podstawowych i szkół średnich zaplanowano koncert słowno-muzyczny pt. „Masz jedno życie - powtórki nie będzie”, w wykonaniu zespołu RapPedagogia. 27 listopada natomiast odbędzie się program profilaktyczny „Bądź bezpieczny w dobie HIV/AIDS” dla młodzieży ze szkól średnich.

- Programy zachęcają do przemyślanych wyborów, pogłębiają świadomość uczniów na temat konsekwencji, jakie niosą za sobą używki i ryzykowne zachowania seksualne - tłumaczy E. Kossowska.

Akcja zakończy się szkoleniem pn. „Zaburzenia zachowania i odżywiania oraz choroby psychiczne u dzieci i młodzieży” dla dorosłych mieszkańców Świdnika - pedagogów, psychologów, nauczycieli, służb mundurowych i społecznych.

Ponadto przypominamy, że na co dzień w Miejskim Centrum Profilaktyki działają także zespoły teatralne, taneczne oraz grupy wspierające: grupa dla kobiet z problemem alkoholowym lub przemocy w rodzinie, szkoła dla rodziców i wychowawców, grupa terapeutyczna „Sięgnij PoMoc”, i „Dalszego zdrowienia” oraz „Kręciołki”. Czynne są również punkty konsultacyjne ds. przemocy, przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii oraz udzielane bezpłatne porady prawne z zakresu prawa rodzinnego.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie MCP.

Wydarzenie „Dla Zdrowia - Listopad miesiącem profilaktyki” zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta Świdnik.

af