jg - Świdnik - wysokich lotów

czwartek, 06 grudzień 2018 10:31

Poszukiwania nie ustają

Pomimo intensywnych działań, nie odnaleziono 26-letniej Kamili Siedleckiej, która wyszła z domu 27 listopada i do dziś nie nawiązała kontaktu z rodziną. W akcję włączyła się fundacja Itaka, a mundurowi kolejny raz zwracają się z apelem o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy.

Mija tydzień odkąd rodzina świdniczanki zgłosiła jej zaginięcie. Kobieta tego dnia była ubrana w zimową kurtkę do kolan, koloru butelkowej zieleni, z charakterystycznym kapturem obszytym sztucznym futrem oraz jeansowe lub czarne spodnie. 26-latka mogła przebywać w Lublinie, w okolicy osiedla Tatary lub Kalina.

- W reakcji na publikację komunikatu o poszukiwaniach pojawiło się kilka sygnałów. Wszystkie są dokładnie sprawdzane, jednak do tej pory nie przyniosły one rezultatu. Niemniej, każda informacja jest na wagę złota - tłumaczy asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy świdnickiej komendy policji.

Mundurowi sprawdzają miejsca, gdzie zaginiona mogłaby przebywać, analizują nagrania z monitoringów oraz prowadzą intensywne czynności operacyjne mające pomóc rozwiązać zagadkę.

- Współpracujemy z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie. Sprawą zajmują się najlepsi specjaliści od poszukiwań - dodaje E. Domaradzka.

Dodatkowo, w poszukiwania angażują się inne służby. W miniony weekend policjanci wspólnie ze strażakami przeczesywali rejon Bystrzycy. Akcja nie przyniosła żadnych rezultatów.

środa, 05 grudzień 2018 12:34

Poczujemy świąteczny klimat

Najpóźniej jutro zabłysną bożonarodzeniowe ozdoby w całym mieście. Trwa montaż ostatnich elementów iluminacji.

Jak co roku, świąteczne akcenty pojawią się na latarniach przy ulicy Wyszyńskiego i Niepodległości. W tym roku choinka stanie przed Urzędem Miasta.

- Miejską fontannę rozjaśni kompozycja wykonana z 12 tysięcy ledowych światełek. Instalacja, która przez lata zdobiła to miejsce, przeniesiono na skwer przy Centrum Kultury. Tak jak w ubiegłym roku, w okolicach sądu pojawią się trójwymiarowe ozdoby w kształcie bombek, idealne do robienia pamiątkowych zdjęć - tłumaczy Karol Łukasik z Urzędu Miasta.

Iluminacje zdobić będą Świdnik do 6 stycznia.

wtorek, 04 grudzień 2018 09:38

Rewolucji nie będzie

Niespełna dwa tygodnie temu Radosław Szczerba został prezesem MKS Avia Świdnik. Nowy sternik żółto – niebieskich opowiedział nam o tym jak ma wyglądać duma lotniczego miasta pod jego rządami i co chciałby zmienić w funkcjonowaniu klubu. Zapraszamy do lektury wywiadu.

 * Jest Pan w klubie od początku istnienia MKS Avia. To daje pewną przewagę nad poprzednikiem.

Nie rozpatrywałbym tego w kategorii przewagi. Przez ostatnie dwa lata zdobyłem sporo cennego doświadczenia. Zobaczyłem jak klub wygląda od środka. Poznałem mechanizmy jego funkcjonowania na wielu płaszczyznach. To sprawia, że powinno mi być nieco łatwiej niż poprzedniemu prezesowi. Nie zamierzam jednak wprowadzać tu żadnych rewolucji, bo uważam, że spółka była dobrze zarządzana. Kilka rzeczy jest do poprawy, ale to nie będą duże zmiany.

* Zanim zaczął Pan pracę w Avii, można było Pana spotkać na meczach w roli kibica. Czy oznacza to przywiązanie do żółto – niebieskich barw?

Jestem świdniczaninem i od dziecka utożsamiam się z tym klubem. Nie twierdzę, że przez dziesiątki lat regularnie uczęszczałem na spotkania, ale kiedy tylko mogłem, pojawiałem się na ulicy Sportowej 2 w Świdniku, w roli kibica. Jednak Avia zawsze zajmowała ważne miejsce w moim sercu.

* Odkąd żółto – niebiescy trafili pod skrzydła miasta nastąpił bardzo szybki i efektywny rozwój klubu. Sporym wyzwaniem będzie utrzymanie tego tempa.

Nie chcemy stać w miejscu, tylko iść konsekwentnie do przodu. Naszym celem jest utrzymanie przynajmniej na obecnym poziomie szkolenia dzieci i młodzieży, a jeśli będzie to możliwe to i poszerzenie go. MKS skupia trzy sekcje i każda z nich jest jednakowo ważna. O ile piłkarze i siatkarze mają bardzo dobre warunki do pracy, o tyle pięściarze potrzebują nowego miejsca do treningów. Jak najszybciej trzeba rozwiązać ten problem.

* Wiele mówi się o włączeniu do Avii tenisistów. Jak wygląda ta sprawa?

Problemem są przeciwności formalno-prawne. Stowarzyszenie, które obecnie zajmuje się szkoleniem tej grupy sportowców, w przyszłym roku otrzyma dotację z miasta, co opóźni jej włączenie w szeregi Miejskiego Klubu Sportowego. Z drugiej strony istnieje szansa, że przejmiemy od gminy korty przy ul. Fabrycznej, czyli te, na których ćwiczą tenisiści. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc współpraca pomiędzy spółką a stowarzyszeniem w 2019 roku, a rok później wzięcie go pod nasze skrzydła.

* Przejdźmy do kwestii czysto sportowych. Nie wszystkie wyniki seniorów napawają dumą.

Jesteśmy dokładnie na półmetku sezonu piłkarskiego oraz siatkarskiego. Pierwsi mają za sobą niezbyt zachwycającą rundę. Oczekiwaliśmy zdecydowanie więcej od zespołu. Teraz przyszedł czas na przeanalizowanie jego postawy, wyciągnięcie wniosków i odpowiednią reakcję. Nie mogą to być nerwowe posunięcia, ponieważ ostatnim czego nam potrzeba, jest niepokój. Za wcześnie też na pytania, czy w kadrze dojdzie do przetasowań. Widzimy, gdzie drużyna ma największe braki i postaramy się to zmienić. Dużo lepiej wygląda sytuacja siatkarzy. Jesteśmy jedynym zespołem w drugiej lidze, obok BAS Białystok, który dotąd nie przegrał. Cierpliwie kroczymy przez fazę zasadniczą do play-off, a potem, miejmy nadzieję, do turniejów – półfinałowego i finałowego. Awans na zaplecze PlusLigi jest skomplikowany, ale byłby fantastycznym ukoronowaniem rozgrywek.

* Chciałbym, by o podobne cele walczyli też piłkarze…

W trzeciej lidze nie jest łatwo o proces długofalowego budowania drużyny. Zawodnicy przeważnie podpisują kontrakty na sezon. Tak jest i trudno z tym walczyć. Mamy niezłą kadrę, ale nie przekłada się to na wyniki. Potrzebny nam trzon zespołu, o który moglibyśmy oprzeć cały projekt. W przerwie zimowej, wraz ze sztabem szkoleniowym skupimy się na poszukiwaniu młodych i ambitnych zawodników, którzy podnieśliby poziom sportowy.

* Rozmawiał Pan już ze starostą świdnickim o współpracy?

Tak, ale tylko nieoficjalnie. Z obu stron padły pewne deklaracje i wierzę, że niebawem doczekamy się ich realizacji. Jesteśmy zresztą otwarci na każdego, kto chce dołączyć do żółto – niebieskiej rodziny.

* Czego trzeba życzyć nowemu prezesowi Avii na początku jego pracy?

Przede wszystkim cierpliwości. W sporcie nie wszystko dzieje się tak szybko, jak bym tego oczekiwał. Przyda się też odrobina szczęścia i wytrwałości.

 

 

 

poniedziałek, 03 grudzień 2018 13:39

Ktokolwiek widział?

Świdniccy policjanci poszukują zaginionego 58-letniego Witolda Maciejczyka. Na początku września mężczyzna wyszedł z domu. Do dziś nie powrócił i nie nawiązał kontaktu z rodziną.

Witold Maciejczyk ma 58 lat i mierzy 175 cm wzrostu. Jest szczupłej budowy ciała, ma siwe włosy. Jego charakterystyczną cechą jest to, że jedno oko ma w kolorze niebieskim, a drugie zielonym.

Osoby posiadające informacje na temat miejsca pobytu zaginionego prosimy o kontakt pod nr tel. 81 749 42 10 lub z najbliższą jednostką policji.


W dalszym ciągu trwają poszukiwania zaginionej Kamili Siedleckiej, 26-letniej mieszkanki Świdnika. Kobieta wyszła z domu 27 listopada. Kobieta ma około 170 cm wzrostu i około 65 kg wagi, szczupła budowa ciała, włosy koloru blond. Na stałe nosi okulary korekcyjne. W chwili zaginięcia ubrana była w zimową kurtkę koloru butelkowej zieleni do kolan z kapturem obszytym sztucznym futrem, wnętrze kaptura posiada jasny kolor Spodnie czarne bądź jeansowe niebieskie, proste. Zaginiona mogła przebywać w Lublinie, w okolicy osiedla Tatary lub Kalina.

czwartek, 29 listopad 2018 13:51

Powstaje zielony zakątek

Już w wakacje świdniczanie odpoczną w nowym miejskim parku. Ruszyły prace za stacją paliw przy al. Lotników Polskich. Zielony zakątek zajmie ponad hektar terenu.

Założeniem projektowym było stworzenie atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców okolicznych osiedli, która jednocześnie oddzieli bloki od ruchliwej arterii. Już niebawem pojawią się tam nowe alejki spacerowe, drewniane pergole tworzące tunele, ławki oraz nasadzenia dekoracyjne. Przez park przebiegać też będzie ścieżka rowerowa, zaś w północnej części kompleksu stworzony zostanie niewielki plac z drewnianymi ławkami, a południowej, teren rehabilitacyjno-rekreacyjny. Realizacją projektowej wizji zajmuje się firma Garden Designers z Lublina.

- Trwają prace związane z montażem instalacji elektrycznej. Firma ma 10 miesięcy na realizację inwestycji - tłumaczy Maciej Olechnowicz z wydziału inwestycji i zamówień publicznych Urzędu Miasta.

Park powstanie w ramach projektu Zielony LOF. Na to zadanie urzędnicy zdobyli ponad 4 mln zł unijnego dofinansowania. Inwestycje mają objąć cztery miejsca na obszarze miasta. Dzięki unijnym milionom, wygląd mają zmienić również tereny wokół obiektów sportowych przy ul. Fabrycznej, zielony pas między osiedlami Brzeziny I i II. W projekcie znalazło się również dawne składowisko odpadów przy ul. Krępieckiej.

niedziela, 02 grudzień 2018 08:54

Ławki przed świętami

Jeszcze w tym roku w Świdniku mają pojawić się dwie Ławki Niepodległości. Ratusz szuka firmy, która je przygotuje i zamontuje.

Pomysł, aby w ten sposób upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę wolności, narodził się w Ministerstwie Obrony Narodowej. Spośród 26 prac wybrano projekt Marty Rosiak. Artystka postawiła na prostą, białą bryłę z napisem „niepodległa”, podświetloną systemem LED oraz z metalowym siedziskiem. Konstrukcja, waga i sposób mocowania ławki będą odporne na wandalizm i próby demontażu siedziska. Dodatkowo, górna część siedziska będzie podgrzewana.

Obiekt będzie w pełni multimedialny. Chętni, przy pomocy jednego guzika, uruchomią nagrania dotyczące wydarzeń związanych z walką o niepodległość, m.in. fragment Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego czy fragment depeszy Józefa Piłsudskiego, notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r. Ławka zostanie wyposażona także w ładowarkę NFC, gniazda USB, router WiFi. Pojawią się także kody QR, dzięki którym każdy ściągnie materiały historyczne na swój telefon.

Aktualnie miasto poszukuje firmy, która przygotuje i zamontuje dwa multimedialne pomniki: na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Niepodległości i al. Lotników Polskich oraz przy fontannie. Ich zakup będzie kosztował 75 tys. zł, z czego 60 tys. zł dofinansuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Wykonawca ma czas na realizację inwestycji do 24 grudnia.

środa, 28 listopad 2018 13:16

Ogłoszenie

Burmistrz Miasta Świdnik zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( Dz.U. 2018 poz. 450 z późn. zm.) do udziału w pracach komisji konkursowej, która będzie powołana w celu opiniowania ofert w otwartym konkursie ofert na wsparcie zadań publicznych o charakterze pożytku publicznego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, ochrony i promocji zdrowia oraz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2019 roku.

wtorek, 27 listopad 2018 20:13

Otwarty konkurs

Burmistrz Miasta Świdnik ogłasza otwarty konkurs ofert na wsparcie zadań publicznych o charakterze pożytku publicznego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, z zakresu ochrony i promocji zdrowia, z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2019 roku.

wtorek, 27 listopad 2018 13:37

Konkurs ofert

Burmistrz Miasta Świdnik ogłasza otwarty konkurs ofert na powierzenie/wsparcie realizacji zadań publicznych o charakterze pożytku publicznego z zakresu pomocy społecznej, nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2019 roku.

wtorek, 27 listopad 2018 14:30

Ogłoszenie

Burmistrz Miasta Świdnik zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz.U. 2018. poz. 450 z późn. zm.) do udziału w pracach komisji konkursowej, która będzie powołana w celu opiniowania ofert w otwartym konkursie ofert z zakresu pomocy społecznej, nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2019 roku.

poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10nast.
Strona 1 z 316