• Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
poniedziałek, 30 marzec 2020 14:49

Rolety dzień noc

/ REKLAMA /

Rolety dzień noc różnią się nieco od swoich pełnoprawnych odpowiedników. Nie oznacza to jednak, że korzysta się z nich gorzej, a czasem wręcz przeciwnie. Czy warto zatem zwrócić na nie uwagę?

1. Czym są rolety dzień noc?

2. Zalety i wady rolet dzień noc.

3. Czy warto mieć rolety dzień noc?

Czym są rolety dzień noc?

Rolety to powszechny i lubiany wynalazek, który możemy stosować zamiast firanek i zasłonek. Ich plusem jest to, że w przypadku otwartego okna nie powiewają na wietrze, co sprawia, że jednolicie zakrywają szybę. Z kolei rolety dzień noc to specjalna odmiana tej formy przesłaniania okna, która od zwykłej rolety różni się strukturą materiału. O ile w klasycznym wariancie roleta jest wykonana w całości z jednorodnej tkaniny, o tyle wariant dzień noc składa się z naprzemiennie ułożonych pasów materiału - paneli nieprzezroczystych i lekkiej, siateczkowej tkaniny. Dzięki temu możemy zasłonić okno w całości, częściowo lub naprzemiennie, w zależności od tego, w jaki sposób rozwiniemy roletę i ułożymy pasy materiału względem siebie.

Zalety i wady rolet dzień noc

Największym plusem rolet dzień noc jest ich wielofunkcyjność. Za ich pomocą możemy nie tylko odciąć się od świata zewnętrznego, ale także zredukować dostęp słońca tylko w części. Jest to użyteczna funkcja w sytuacji, gdy pokój z roletami wychodzi na południe i jest przez większą część dnia oświetlony, a także się nagrzewa. Możliwość częściowego zakrycia okna pozwala również na uzyskanie przyjemnego, lekko przytłumionego światła, które buduje w pomieszczeniu nastrój sprzyjający odpoczynkowi po całym dniu pracy. Z drugiej strony nie musimy również martwić się o ciągłe zwijanie i rozwijanie rolet w całości - wystarczy przekręcić je o szerokość jednego pasa, by zakryły okno całkiem lub częściowo je odsłoniły.

Taka forma przesłony okien ma jednak pewien drobny minus. Warstwy materiału tworzące strefę ciemną nie będą ze sobą nigdy idealnie stopione, co oznacza, że możemy widzieć pomiędzy nimi drobne, jasne linie. Na dłuższą metę nie jest to jednak bardzo uciążliwe pod warunkiem, że nie przesiadujemy dokładnie przy oknie.

Czy warto mieć rolety dzień noc?

Rolety dzień noc są niewątpliwie bardzo ciekawym wynalazkiem, z którego przyjemnie się korzysta. W porównaniu do zwykłych rolet dają więcej możliwości, a firanki nie mają z nimi żadnych szans, jeżeli mierzyć oba rozwiązania pod kątem funkcjonalności. Ostateczna decyzja zawsze jednak zależy od naszych własnych upodobań, więc zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie w całym domu, warto je przetestować tylko na jednym zestawie okien.

piątek, 27 marzec 2020 14:28

Toczenie a frezowanie CNC

/ REKLAMA /

Różnice między toczeniem CNC a frezowaniem CNC

Frezowanie i toczenie CNC to operacje, jakie na co dzień wykonuje się w warsztacie maszynowym. Obie techniki wykorzystują narzędzie tnące do usuwania materiału i tworzenia części, które znajdują zastosowanie w licznych branżach. Istnieją jednak między tymi procesami spore różnice, które rzutują na to, jaką metodę pracy powinno się przyjąć. Jakie z nich są najistotniejsze?

Toczenie CNC - kiedy sprawdza się najlepiej?

Termin „toczenie” odnosi się do przedmiotu obrabianego, ponieważ obraca się on wokół swojej osi środkowej. Narzędzie tnące z kolei porusza się jedynie w wyznaczonych kierunkach - jest zbliżane i oddalane od materiału. Toczenie CNC jest najefektywniejsze, gdy służy do tworzenia części cylindrycznych i stożkowych, takich jak wałki, śruby lub kolumny.

Przedmiot obrabiany utrzymuje się na obracającym się wrzecionie. Podstawa zabezpiecza narzędzie tnące, aby mogło się poruszać się wzdłuż osi materiału, a także promieniowo do środka lub na zewnątrz. Prędkość obrotowa przedmiotu, ustawiona głębokość skrawania i wybór konkretnego ostrza wpływają na to, jaki będzie efekt końcowy toczenia CNC.

Operacje toczenia obejmują:

  • cięcie,
  • rowkowanie,
  • wytaczanie,
  • wiercenie.

Ważne! Ponieważ narzędzie tnące wywiera siłę na element obrabiany prostopadle do swojej osi, niezwykle istotne jest podparcie przedmiotu w celu zmniejszenia ugięcia.

Frezowanie - istota procesu

Frezowanie, chociaż zapewnia podobne efekty, jak toczenie CNC, to jednak działa na odwrotnej zasadzie. W tym procesie to przedmiot spoczywa nieruchomo na podłożu, a narzędzie tnące się obraca. Stół lub ostrze mogą poruszać się prostopadle w kierunku X, Y lub Z w celu cięcia. Frezowanie może tworzyć bardziej złożone kształty niż toczenie, jednak przy podstawowych i prostych projektach warto jest wykorzystywać tę drugą opcję, ponieważ wykazuje ona większą wydajność i mniejsze zużycie materiałów.

We frezarce CNC uchwyt zatrzymuje narzędzie w obracającym się wrzecionie. Przesuwa się ono względem przedmiotu obrabianego, aby utworzyć wzory na powierzchni materiału. Ruch ten i prędkości są obliczane na podstawie szybkości obrotu narzędzia tnącego, jego średnicy, głębokości cięcia, a także liczby rowków, jaką chce się uzyskać. Bierze się pod uwagę również twardość materiału i jego wytrzymałość.

Ograniczenia frezowania dotyczą tego, czy narzędzie może uzyskać dostęp do powierzchni cięcia. Używanie dłuższych i cieńszych frezów może poprawić dostęp, ale takie ostrza mogą się odchylać, co przyczynia się do powstawania wielu komplikacji, takich jak złe wykończenia powierzchni i szybsze zużycie narzędzia. Niektóre zaawansowane frezarki mają głowice przegubowe, które umożliwiają cięcie pod kątem, co zapewnia lepszy dostęp i efektywniejszą obróbkę.

Podsumowanie

Zarówno operacje toczenia, jak i frezowania są przydatne do tworzenia skomplikowanych części, które powstają między innymi w pracowniach firmy Sabner. Główną różnicą między nimi jest to, jaki kształt pozwalają uzyskać. W przypadku części cylindrycznych i stożkowych najlepszą i najbardziej ekonomiczną opcją jest toczenie CNC. Z kolei wielowymiarowe elementy lub dokładne wzory łatwiej jest uzyskać na frezarce.

czwartek, 26 marzec 2020 09:54

Infolinia Ministerstwa Klimatu

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w kraju Ministerstwo Klimatu uruchomiło infolinię na wypadek wystąpienia trudności w dostępie do usług w zakresie odbioru i unieszkodliwiania odpadów medycznych.

Odpowiednie informacje będzie można uzyskać pod numerami telefonów: (022) 36 92 817, (022) 36 92 692 oraz 797 876 619.

środa, 25 marzec 2020 15:04

Na promilach i do rowu

Kilka dni temu pijana 46-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego wsiadła do samochodu. Jazdę zakończyła w przydrożnym rowie. Z rozbitego auta pomógł jej się wydostać inny kierowca.

- W piątek wieczorem dyżurny świdnickiej policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na drodze serwisowej trasy K-12 w Bystrzejowicach. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, iż kierująca seatem kobieta straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do przydrożnego rowu. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie 46-latki - mówi podinsp. Paweł Leśny, oficer prasowy świdnickiej komendy.

Ze zdarzenia kobieta wyszła bez większych obrażeń. Na wszelki wypadek przetransportowano ją jednak do szpitala na obserwację. Mundurowi zatrzymali jej prawo jazdy. Za popełnione przestępstwo winowajczyni może spędzić za kratkami nawet 2 lata.

ao

niedziela, 29 marzec 2020 09:02

Bezdomni pod dachem

Stan epidemii daje się wszystkim we znaki. Jak w tych trudnych chwilach radzą sobie podopieczni świdnickiego schroniska dla bezdomnych mężczyzn?

- Od 13 marca placówka jest zamknięta. Nie przyjmujemy nowych lokatorów. Jedynym wyjątkiem, jest przedstawienie nam zaświadczenia o pozytywnym stanie zdrowia. Mamy obecnie 42 mieszkańców. Wszyscy cały czas przebywają w środku i nie wychodzą. Staramy się zmniejszyć ryzyko zarażenia osób zamieszkałych, jak i personelu. Podjęliśmy zalecane środki ostrożności i zaopatrzyliśmy się w maski, rękawiczki i płyny dezynfekcyjne. Niestety tych produktów lata moment może nam zabraknąć - mówi Stanisław Kubiniec, prezes Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Świdniku, prowadzącego schronisko.

Przytulisko wciąż można wspomagać przynosząc najpotrzebniejsze rzeczy. Obecnie, najbardziej pożądane są płyny dezynfekcyjne i środki czystości. Zapotrzebowanie jest również na maski i rękawiczki. Schronisko chętnie przyjmie także artykuły spożywcze. Wszystkie produkty można dostarczać do placówki mieszczącej się przy ul. Orzeszkowej 4. Przy bramie należy zadzwonić, żeby pracownicy mogli odebrać podarunki.

ao

środa, 25 marzec 2020 11:30

Świdniczanie szyją maski

Centrum Wolontariatu w Lublinie kilka dni temu ogłosiło akcję „Szyjemy maski”. Inicjatorem pomysłu, po rozmowie z personelem medycznym jednego ze szpitali, był ks. Mieczysław Puzewicz, przewodniczący Rady Programowej Centrum Wolontariatu oraz Delegat Metropolity Lubelskiego ds. Pomocy Osobom Wykluczonym.

- Uszycie maseczki jest bardzo proste - zajmuje 5 minut i nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy mieć maszynę i dobre chęci. My dostarczymy potrzebne materiały - flizelinę, nici oraz prototyp maski - wyjaśniają organizatorzy akcji na profilu FB.

Na apel odpowiedziało już ponad 100 osób, między innymi z Łęcznej, Abramowic Prywatnych, Lubartowa, Jastkowa, Bełżyc, Piask, Poniatowej, Wilczopola, Krzesimowa, Lublina i Turki. Do tej listy dołączyli również mieszkańcy Świdnika.

- To praca w dwóch etapach: najpierw szyję maseczkę, a potem, po przestawieniu maszyny, doszywam troczki. Wykonałam ponad 100 podstaw. Do 30 doszyłam już troczki. Do woreczka pakuje się 10 gotowych maseczek i zaszywa. Taki pakiet idzie do sterylizacji. Mam małe dziecko, więc mogę pracować jedynie na 3 zmianie, ale i tak nieźle mi idzie, biorąc pod uwagę, że materiał dostałam w sobotę - opowiada Małgorzata Rymarz, jedna ze świdnickich krawcowych-wolontariuszek, i dodaje: - Lubię szyć, a że jest to szczytny cel, tym bardziej sprawia mi ogromną radość i satysfakcję. Żałuję, że doba jest taka krótka i organizm czasami domaga się odpoczynku.

Maseczki trafiły już do dwóch szpitali i Hospicjum Dobrego Samarytanina. Niebawem dostarczone zostaną do kolejnych placówek. Jeśli ktoś chciałby dołączyć do akcji, może zgłosić swoją gotowość pod numer 81 534 26 52.

- Nawet jak będziemy mieli 200 szyjących, to będzie jeszcze mało. Więc, kto umie i chce, zapraszamy - czytamy na profilu FB Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Poszukiwane są też osoby z talentem cukierniczym, które mogą piec ciasta. Wolontariusze będą dowozić je lekarzom i pielęgniarkom. Kontakt w tej sprawie pod numerem telefonu 81 532 45 45.

aw

środa, 25 marzec 2020 14:18

Czym jest CBD?

/ REKLAMA /

Co to jest CBD?

Jest to Kannabidiol, czyli jeden z około 500 związków naturalnie występujących w konopiach. CBD wraz z THC występuje w tym gatunku roślin w najwyższym stężeniu, dlatego jest to substancja najbardziej popularna. Wiedza o właściwości tej rośliny sięga do czasów starożytnych. Była stosowana na wiele dolegliwości, zarówno przeciwbólowych, jak i na zaburzenia psychiczne. W przeciwieństwie do THC, kannabidiol, czyli CBD nie ma właściwości odurzających oraz narkotycznych. 

W dzisiejszych czasach jest szeroko stosowana jako substancja aktywna medycznej odmiany marihuany oraz konopi. Badania nad tą substancją dowiodły jej silnych właściwości zdrowotnych, bez podejrzeń o wystąpienie skutków ubocznych takich jak uzależnienie czy odurzenie. Dodatkowo jest to substancja, która "naśladuje" działanie naturalnie występujących substancji w naszym organizmie. Jest bardzo dobrze tolerowana przez nasze ciało, ponieważ jej struktura chemiczna przypomina związki już w nim obecne.               

Właściwości CBD

Kannabidiol jest substancją odpowiedzialną za przebieg podstawowych procesów fizjologicznych u człowieka. Należą do nich: pragnienie, sen czy też ból. Nasz organizm posiada ośrodek odpowiedzialny za nasze zdrowie oraz wszelkie odpowiedzi na bodźce. Takim ośrodkiem jest układ endokannabinoidowy, którego receptory odpowiedzialne są za wyżej wymienione czynniki. Kannabidiol, czyli CBD naśladuje pracę tych receptorów oraz doprowadza do ich odpowiedniej stymulacji. Receptory te znajdują się w większości na powierzchni naszej skóry, ale również w jej w głębszych warstwach. Takie rozmieszczenie umożliwia natychmiastowe odczuwanie pozytywnych skutków stosowania CBD. 

Głównymi powodami stosowania CBD są zaburzenia neuroaktywne. Kannabidiol stymuluje układ nerwowy oraz działa rozluźniająco, dzięki czemu jest szeroko stosowany w wielu terapiach. Od kilku lat również często można spotkać go w wielu kosmetykach do pielęgnacji, ponieważ ma właściwości przeciwutleniające, czyli zapobiegające starzeniu się naszych komórek - przez co opóźnia procesy starzenia się również naszej skóry. Jego wielką zaletą jest to, że przyspiesza gojenie się ran, co jest często pożądane podczas kuracji antytrądzikowych. Inne pozytywne właściwości tej substancji to, np.: właściwości antyalergiczne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Podsumowując, Kannabidiol jest substancją, która pozytywnie wpływa nie tylko na nasze ciało, ale również na umysł. Nic więc dziwnego, że coraz częściej możemy spotkać ten związek w substancjach nie tylko leczniczych, ale również kosmetycznych. 

Jak stosować CBD? 

W zależności od tego jakie efekty chcemy uzyskać, musimy dopasować sposób stosowania tej substancji. Oczywiście warto postawić przede wszystkim na najlepsze produkty takie jak best CBD oil.

Najczęściej spotykaną metodą stosowania jest CBD w postaci olejku. Możemy stosować go doustnie dzięki czemu szybko wchłania się do naszego organizmu. Efektem może być ochrona przed bakteriami (zwiększa odporność naszego organizmu), pomaga podczas nudności oraz łagodząco działa na stany nerwowe. CBD w postaci olejku możemy również miejscowo nałożyć na naszą skórę lub zmieszać ją z naszym kremem. Efektem będzie pomoc w wygojeniu się ran oraz zwalczenie zmian łuszczycowych.

Efekty uboczne oraz dawkowanie

CBD jest substancją dobrze przebadaną oraz wysoko tolerowaną przez nasz organizm. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na dawki oraz sposób przyjmowania, jeżeli mamy zamiar korzystać z właściwości tego olejku przez dłuższy czas. Szczególną uwagę powinny zwrócić osoby z HIV, ponieważ substancja ta może zmniejszać aktywność limfocytów T oraz B, co może zwiększyć ryzyko różnego typu infekcji. Kannabidiol może również powodować lekkie obniżenie ciśnienia krwi, więc osoby z niskim ciśnieniem przed użyciem powinny skonsultować się z kardiologiem. 

Średnio dawka zażywania CBD waha się od 100 mg do nawet 3 gramów dziennie. Należy to dostosować do własnego organizmu oraz do efektów, których oczekujemy. Oczywiście jak mówił Paracelsus "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę", dlatego najlepiej przed jakimkolwiek zastosowaniem substancji Kannabidiolu ważne jest wcześniejsze skonsultowanie się z farmaceutą lub ze swoim lekarzem rodzinnym.

wtorek, 24 marzec 2020 10:47

Pożyczki bez BIK,BIG,KRD?

/ REKLAMA /

Gdzie pożyczyć chwilówki bez BIK, BIG, KRD, ERIF?

Aby otrzymać kredyt w banku, musimy spełniać rygorystyczne wymagania. Jeżeli posiadamy wpis w bazie dłużników, wówczas nasz wniosek zostanie odrzucony. W takiej sytuacji warto skorzystać z oferty pozabankowych firm pożyczkowych. Gdzie pożyczyć chwilówki bez BIK, BIG, KRD, ERIF?

 

Jak znaleźć chwilówki bez BIK, BIG, KRD, ERIF?

Na początku odpowiedzmy na pytanie, które zadaje sobie wiele osób z problemami finansowymi: jak i gdzie znaleźć chwilówki bez BIK, BIG, KRD, ERIF? Przydatnym narzędziem jest porównywarka pożyczek. Dzięki niej otrzymamy dostęp do wielu ofert w jednym miejscu. Korzystając z tego rozwiązania, możemy zaoszczędzić swój cenny czas oraz wybrać najlepszą chwilówkę z wszystkich aktywnych na rynku. Zanim do tego przejdziemy, musimy przeanalizować swój budżet domowy. Pierwszym krokiem powinno być zsumowanie wszystkich zobowiązań i dochodów. Następnie należy odjąć od siebie te kwoty. Dzięki temu dowiemy się, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłatę zadłużenia każdego miesiąca. Z tą informacją należy przejść na stronę porównywarki i za pomocą suwaków określić wysokość chwilówki oraz termin spłaty. Musimy dążyć do tego, aby koszt zobowiązania odpowiadał naszym możliwościom. Pamiętajmy, że chwilówki to zobowiązania krótkoterminowe!

Po wyznaczeniu parametrów chwilówki otrzymamy listę pożyczkodawców oferujących produkty spełniające nasze wymagania. Na stronie głównej zobaczymy podstawowe informacje na temat kosztów. Jeżeli zależy nam na szczegółowych informacjach, warto przejść do opinii ekspertów. W ten sposób otrzymamy dostęp do wszystkich potrzebnych danych bez przechodzenia na stronę każdego pożyczkodawcy. Kiedy nie ułatwi nam to wyboru, do dyspozycji pozostają nam jeszcze ranking najlepszych chwilówek bez BIK, BIG, KRD i ERIF.

Czym charakteryzują się chwilówki bez BIK, BIG, KRD, ERIF?

Jak zostało wspomniane, chwilówki to zobowiązania krótkoterminowe. Tradycyjnie termin spłaty wynosi 30 dni. Jednak pożyczkodawcy decydują się coraz częściej na przedłużenie okresu kredytowania nawet do dwóch miesięcy. Bez względu na to należy pamiętać, że spłata chwilówki polega na jednorazowej wpłacie na konto pożyczkodawcy pożyczonej kwoty wraz z kosztami. Nowi klienci mogą skorzystać z atrakcyjnej promocji pierwsza chwilówka za darmo z RRSO 0%. Pożyczając 1000 zł na 30 dni, po miesiącu oddajemy dokładnie tyle samo. Decyzję o zaciągnięciu takiego zobowiązania należy podejmować rozsądnie. Jeżeli spóźnimy się ze spłatą, będziemy zobowiązani do pokrycia standardów kosztów chwilówki oraz opłat związanych z opóźnieniem.

Kto może wnioskować o chwilówki bez BIK, BIG, KRD, ERIF? Jest to oferta przeznaczona do trzech grup klientów. Pierwsza z nich to osoby, które mają niewielkie zadłużenie, ale wykazują chęć jego spłaty. W tym przypadku wiele zależy od wysokości aktywnych zobowiązań oraz dochodów. Kolejna grupa to klienci, którzy mają wpis o spłaconym już zadłużeniu. Pamiętajmy, że BIK udostępnia takie informacje nawet do 5 lat od dnia spłaty przeterminowanego zobowiązania. Trzecia grupa to po prostu osoby, które nie mają żadnej historii kredytowej.

Jak złożyć wniosek o chwilówki bez baz?

Do złożenia wniosku o chwilówki bez baz potrzebujemy jedynie urządzenia z dostępem do internetu oraz ważnego dowodu osobistego. Jeżeli znajdziemy odpowiednią pożyczkę, możemy przejść na stronę pożyczkodawcy i za pomocą suwaków określić jej parametry. Następnie sprawdzamy koszt. Jeżeli wszystko się zgadza, przechodzimy do wypełnienia wniosku. W tym celu musimy przygotować dane personalne, kontaktowe, adresowe oraz finansowe. Kolejnym krokiem będzie weryfikacja tożsamości. Teraz przychodzi czas na ocenę naszej zdolności kredytowej przez pożyczkodawcę. Jeśli jej wynik będzie pozytywny, wówczas pieniądze trafią na nasze konto.

wtorek, 24 marzec 2020 11:27

Jubileuszowy rok biblioteki

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku obchodzi w tym roku podwójny jubileusz, 65-lecia istnienia i 100. rocznicy urodzin patronki placówki, Anny Kamieńskiej. Pomimo zawieszenia działalności, spowodowanego zagrożeniem koronawirusem, biblioteka zamierza świętować obie rocznice pracowicie.

- Wprowadziliśmy nowe formy działalności proczytelniczej, adresowane do dzieci i dorosłych. Te pierwsze mają okazję uczestniczyć w „Mum’s time”, czyli „Czasie mam” - zajęciach prowadzonych po angielsku. W Media Strefie najmłodsi mogą obejrzeć film i podyskutować, na przykład o emocjach. Spotkania adresujemy do różnych grup wiekowych, również do dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych biorą udział w lekcjach bibliotecznych. Specjalnie dla najmłodszych kupiliśmy maszynę do robienia popcornu. Telewizor wyposażyliśmy w dodatkowe głośniki zewnętrze, rolety zastąpiliśmy zasłonami, więc jest u nas prawie jak w kinie. Po południu zapraszamy na wystawy, spotkania i koncerty. Niedawno reaktywowaliśmy Klub Kolekcjonera, spotyka się u nas Laboratorium Poezji prowadzone przez poetę Janusza Adamczyka oraz grupa literacka Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Już wkrótce, liczymy na to, bo technicznie jesteśmy przygotowani, zacznie działać Klub Płytowy. Ruszyliśmy też z cyklem spotkań prozdrowotnych „Szlachetne zdrowie” - mówi Piotr Jankowski, dyrektor biblioteki.

O aktywności placówki świadczy fakt, że pierwszy wolny termin na organizację wystawy jest osiągalny dopiero w październiku.

Pracownicy biblioteki, dzięki wsparciu finansowemu samorządu, pracują również nad zmianą jej materialnego wizerunku. Charakterystycznym tego wyrazem była zmiana starego szyldu na neon. Z okien sali wystawowej wycięto kraty, które były reliktem czasów, kiedy mieścił się tu urząd miejski. Z korytarza zniknęła część drzwi, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem, zwłaszcza matek z dziećmi w wózkach, dla których była to spora przeszkoda architektoniczna. Udrożniono cały korytarz zastawiony do niedawna przedmiotami gospodarczymi. Nowe szafy z przesuwnymi, lustrzanymi drzwiami,  powiększają obiekt optycznie. Z fragmentu ściany zdjęto tynk, odsłaniając starą cegłę. Podsunęło to oryginalny pomysł, by zrobić tak w przyszłości na całym korytarzu. Cegła zostanie zaimpregnowana dla wydobycia z niej głębi kolorów.

Wejście do części biurowej przeniesiono z sali wystawowej na korytarz. W wyremontowanej i pomalowanej galerii uwolniono dzięki temu ścianę, na której lokalny stolarz artysta zbudował ozdobny regał książkowy. Znajdzie się na nim kolekcja zabytkowych odbiorników radiowych przekazanych przez mieszkańca Świdnika do Strefy Historii. Jego dolna część już stoi i imituje dawne szufladki katalogów. W sali zainstalowano także profesjonalny, nowoczesny zestaw wystawienniczy do zawieszania obrazów. Premiera nowej galerii odbyła się podczas otwarcia wystawy „Moje dzieci”, poświęconej Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Oddział dziecięcy wzbogacił się o kolorowe regały. Rodzice bawiących się dzieci mogą obserwować je z postawionej dla nich kanapy, pijąc kawę z ekspresu. Na korytarzu stanął automat do gorących napoi.

Biblioteka to nie tylko książki, czasopisma czy audiobooki. To również filmy i muzyka. Pojawił się sprzęt, do niedawna rzadko spotykany w tego typu miejscach. Jakość dźwięku wyświetlanych filmów poprawił system sound bar. Muzyki można słuchać na specjalnym stanowisku, wyposażonym w przedwzmacniacz z możliwością podłączenia jednocześnie dwóch par profesjonalnych słuchawek, o różnych charakterystykach przenoszenia dźwięku. Lampowy wzmacniacz, dedykowany zestaw kolumn i gramofon składają się na profesjonalny zestaw do słuchania muzyki z płyt winylowych. Płyty kupowane będą zgodnie z sugestiami członków klubu płytowego. Jest ich już kilkadziesiąt. Część zbioru udostępniła Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich.

Wkrótce wznowi działalność Klub Płytowy „Igła”, aktywny w latach 70 i 80. Jego „ojcowie założyciele”, czyli Jarosław Dmowski, Marek Rapnicki i Marek Rej przyklasnęli tej sprawie. Idea jest taka, żeby właściciele płyt, po ich odtworzeniu, opowiedzieli związane z nią skojarzenia i ciekawostki. Członkowie klubu będą mogli także wypożyczać płyty do domu.

- Chcemy też realizować niewielkie koncerty w konwencji solo, duo, trio. Ogromny potencjał wyzwala Zaułek Poetów, przestrzeń plenerowa w sąsiedztwie budynku, która - dzięki projektowi wyłonionemu w ramach Budżetu Obywatelskiego - zostanie doposażona z budżetu miasta. Podobnie jak z książkami czy filmami, do działu muzycznego staramy się nie kupować byle czego. Śledzimy ranking najlepszych płyt w danym gatunku. Dysponujemy, na przykład bardzo interesującą kolekcją „Opera omnia” Bartłomieja Pękiela, wybitnego kompozytora polskiego baroku, którego dzieła zaginęły w czasie potopu szwedzkiego i odnalazły się w bibliotece w Uppsali. Mamy oczywiście muzykę rockową i jazzową, na przykład bardzo ciekawy projekt „Moniuszko na jazzowo”, który powstał z okazji roku moniuszkowskiego - tłumaczy P. Jankowski.

Z okazji obydwu jubileuszy biblioteka otrzymuje pierwsze prezenty. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ufundowało ekspres do kawy. Drugi udostępniła  palarnia kawy ze Świdnika, mogą z niego skorzystać użytkownicy Media Strefy. W minione lato dużym uznaniem mieszkańców cieszyła się doraźna akcja prowadzona przez bibliotekę „Tu napijesz się wody”. Świdniczan na pewno ucieszy wieść, że Pegimek zainstaluje w korytarzu biblioteki poidełko z możliwością napełniania butelek z filtrem, z którego, w gorące dni, wszyscy będą mogli korzystać.

- Mamy 6 stanowisk z komputerami PC z dostępem do internetu, które są powszechnie używane przez gości biblioteki. W tym roku poszerzyliśmy możliwości o  komputer Apple Imac.  Przygotowujemy informację, którą będziemy rozprowadzać w hotelach i restauracjach, zachęcając gości, również z zagranicy, do skorzystania z naszej oferty. Można skorzystać z Xero, skanera, drukarki kolorowej, od niedawna dysponujemy też drukarką 3D, na której można wydrukować  trójwymiarowy projekt. W ferie prowadziliśmy warsztaty dla młodzieży z jej użyciem. Cieszyły się zainteresowaniem więc z pewnością je powtórzymy. Z kolei seniorom zadedykowaliśmy zajęcia pod hasłem „Nie bój się myszy”. Ich celem jest oswojenie ludzi starszych ze sprzętem komputerowym, zachęcenie do komunikacji za pomocą mediów - dodaje szef MPBP.

Słowo „biblioteka” w przypadku świdnickiej placówki coraz bardziej zmienia pierwotne znaczenie. Z miejsca, do którego szło się wypożyczyć książkę staję się - jak przystało na instytucje kultury XXI wieku - ośrodkiem, w którym realizować można niemal wszelkie zainteresowania kulturalne.

jmr

poniedziałek, 23 marzec 2020 11:38

Zmarł Jacek Zakrzewski

Dziś rano dotarła do nas smutna wiadomość. W niedzielę zmarł Jacek Zakrzewski. Miał 65 lat, talent do śpiewania i gry na gitarze.

W 1975 roku wraz z zespołem Ikersi zdobył Złoty Pierścień Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Był niepokorny. Nigdy nie odebrał nagrody wyśpiewanej solowo podczas Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Grze, w 1974 roku.

Był człowiekiem dobrym, chętnym do pomocy innym i aktywny społecznie. W latach 2006-2010 zasiadał w Radzie Miasta Świdnik. Zainicjował i powołał Gminny Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Współtworzył komisję mieszkaniową, która przyznawała lokale socjalne. Przeforsował pomysł utworzenia ogrzewalni dla bezdomnych przy ul. Kolejowej. Był inicjatorem akcji rozprowadzania oświadczeń woli o zgodzie na pobranie organów. 

jmr

Przypominamy wspomnienia pana Jacka o jego muzycznej przygodzie.

Strona 1 z 76

Najczęściej czytane