tf - Świdnik - wysokich lotów

piątek, 18 styczeń 2019 11:24

Nauczą boksu za darmo

Sekcja pięściarska MKS Avia Świdnik zaprasza dziewczęta i chłopców na treningi bokserskie. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu, w Szkole Podstawowej nr 5.

Treningi są bezpłatne i skierowane do osób w wieku 13 – 18 lat. Zapisy i informacje pod numerami tel. 607 518 286, 533 533 148 lub 667 688 924.


piątek, 18 styczeń 2019 11:06

Wygrana to obowiązek

Trzy mecze pozostały do końca sezonu zasadniczego w II lidze siatkarzy, grupie szóstej. Świdniczanie, którzy są liderem rozgrywek zmierzą się w nich z Neobusem Niebylec, Błękitnymi Ropczyce i KKS Kozienice. Pierwsze starcie już w najbliższą sobotę, przeciwko ekipie z Niebylca.

Marcin Kurek i spółka mają w tabeli dwa punkty przewagi nad LUK Politechnika Lublin. Jest duże prawdopodobieństwo, że zespół ze stolicy województwa wygra wszystkie spotkania w fazie zasadniczej. Podobnie więc muszą zrobić świdniczanie, by zachować pierwsze miejsce przed rundą play-off. Dlaczego to takie ważne? Wówczas pierwsze dwa i ewentualny piąty mecz serii rozegrają przed własną publicznością, która, w bieżącym sezonie, oklaskiwała same zwycięstwa żółto – niebieskich.

 Najbliższy przeciwnik Avii jest mniej więcej tak samo zagadkowy, jak jego pełna nazwa (Neobus Raf-Mar Sołek Cars Niebylec). Do tej pory uzbierał 23 „oczka” i zajmuje wysokie, trzecie miejsce w stawce. Podopieczni Sławomira Czarneckiego już raz, w bieżącej kampanii z nim wygrali. Na boisku rywala pokonali go, 3:1. W sobotę zrobią wszystko, by przynajmniej powtórzyć ten wynik. Początek starcia w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 7 o godz. 18.00. Wstęp wolny.

piątek, 18 styczeń 2019 08:50

Pomagali przez sport

122 zawodników ze Świdnika, Łęcznej, Piaski, Milejowa i Lublina wzięło udział w noworocznym turnieju taekwondo, zorganizowanym przez LKSW Dan. Rywalizacja toczyła się w układach formalnych, walkach soft-stick, technikach specjalnych, kopnięciach szybkościowych oraz na… torze przeszkód.

Najmłodsi uczestnicy imprezy mieli dopiero 3 lata. Najstarsi o dziesięć więcej. Zmagania zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Świdnik oraz sponsorów. Dużą rolę w przygotowaniu turnieju odegrali także rodzice i starsi zawodnicy LKSW Dan. Podczas imprezy w hali sportowej I LO zebrano 1300 zł na zakup systemu cyber-eye dla niepełnosprawnego Janka, podopiecznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku.

wtorek, 15 styczeń 2019 14:28

Mają finał

Z dobrej strony pokazali się młodzi piłkarze Avii z rocznika 2008. Podopieczni Wiesława Kołodzieja zameldowali się w wojewódzkim finale halowych rozgrywek o puchar prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Żeby tego dokonać musieli okazać się najlepsi w turnieju, którego byli gospodarzem.

Oprócz świdniczan do walki stanęli: Wisła Puławy, Motor Lublin, Vrotcovia Lublin, MKS Ryki i Granit Bychawa. Ustalono system rozgrywek każdy z każdym. Żółto – niebiescy potknęli się tylko w pierwszym spotkaniu, przegranym z puławianami 1:4. Później pokonali Vrotcovię (2:0), MKS Ryki (1:0), Granit (1:0), a w decydującym o końcowej kolejności starciu okazali się lepsi od Motoru Lublin (3:2).

- Przed meczem z nami, lubelski zespół miał na koncie komplet wygranych – mówi Wiesław Kołodziej, trener Avii 2008. - Pokonaliśmy go zasłużenie i dzięki temu cieszyliśmy się z pierwszego miejsca. Dla moich podopiecznych to było duże przeżycie. Teraz czeka nas finał wojewódzki.

O tytuł najlepszej ekipy na Lubelszczyźnie i przepustkę do finału ogólnopolskiego świdniczanie będą rywalizować 28 stycznia, w hali Politechniki Lubelskiej.

Skład Avii 2008: Kacper Kiciak, Jakub Konowałek (1 gol), Marcel Jeka (2 gole), Aleksander Sawicki, Tomasz Różyło (1 gol), Szymon Psiuk, Hubert Zakrzewski, Wojciech Lewczyk (1 gol), Oskar Kutrzepa (3 gole), Kacper Olko, Karol Stojański

niedziela, 13 styczeń 2019 08:30

Stajenka inna niż wszystkie

Naturalnej wielkości figury Matki Bożej, Józefa i narodzonego Jezuska możemy podziwiać w stajence, którą umieszczono na tarasie budowanego kościoła pw. św. Kingi.

Warto się tam wybrać wieczorową porą, kiedy jest pięknie oświetlona. Pomysłodawcami tej niezwykłej szopki są członkowie Stowarzyszenia św. Kingi. - Stelaże wykonaliśmy z drewnianych listewek. Do zrobienia figur wykorzystaliśmy też maski, siano, niepotrzebną odzież i kawałki materiału, które odpowiednio upięliśmy. W pracy pomogło nam kilku parafian, a ks. Łukasz zamontował oświetlenie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej parafii, szczególnie wieczorem, kiedy szopka jest widoczna już z daleka - mówi prezes stowarzyszenia Violetta Kasztelan i dodaje: - W przyszłym roku chcielibyśmy ją wzbogacić, może o ruchome figury? Planujemy, by była kulturalnym centrum Świdnika, gdzie odbywać się będą koncerty, występy, jak w innych większych miastach.

Grupa, do której należy ponad 20 osób – członków chóru św. Kingi, działa od 2015 roku i ciągle zaskakuje świdniczan ciekawymi pomysłami. W ubiegłym roku zainicjowała stworzenie 8,5-metrowej palmy wielkanocnej, włączając w pracę nie tylko wiernych ze swojej parafii. Jest też organizatorem wielu wydarzeń, które zawsze przyciągają tłumy mieszkańców. Wystarczy wspomnieć Kolędowe Ostatki, Misterium Pasyjne, Imieniny św. Kingi czy Korowód Wszystkich Świętych, realizowana we współpracy UM, MOK i starostwem. W listopadzie stowarzyszenie zaprosiło świdniczan na rekonstrukcję potyczki Kawalerii Legionów Polskich z Oddziałem Kozaków Carskich z udziałem Konnej Grupy im. 7. Pułku Ułanów Lubelskich.

- Pomysłów mamy wiele. Wystarczy, że ktoś szepnie – a może byśmy… Staramy się angażować dzieci i dorosłych, nie tylko z naszej parafii. Cieszymy się, kiedy ludzie włączają się w te wydarzenia. Składki członkowskie nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów, piszemy więc różnego rodzaju projekty – wyjaśnia pani prezes.

Jednym z nich są „Muzyczne wieczory u św. Kingi”, realizowane w tym roku z Budżetu Obywatelskiego. Projekt otrzymał największą ilość głosów. W jego ramach, przewidziano występy zespołu Raz Dwa Trzy, Alicji Majewskiej i Renaty Przemyk. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

W ubiegłym roku na muzycznej scenie parafii również wiele się działo: - Wystąpił Piotr Selim z zespołem oraz chóry św. Kingi i Arion. Świdniczanie mieli okazję usłyszeć Dariusza Tokarzewskiego, Fraters Band czy chóry i zespoły instrumentalne Stowarzyszenia Miłośników Śpiewu Chóralnego Cum Musica z Poniatowej. Gwiazdą Imienin Świętej Kingi była Lubelska Federacja Bardów – wylicza Magdalena Celińska, dyrygentka chóru św. Kingi, który niebawem zaprezentuje się podczas koncertów kolędowych w Poniatowej i w Bukowie Wielkiej.

Stowarzyszenie nie spoczywa na laurach i zapowiada, że ten rok również będzie obfitował w ciekawe wydarzenia.

- Oprócz tych cyklicznych, planujemy z jeszcze większym rozmachem przygotować rekonstrukcję potyczki ułanów i kozaków. Być może powtórzymy „Kantatę świdnicką” i „Oratorium o św. Kindze”. A z bliższych wydarzeń, przed Wielkanocą chcemy zorganizować warsztaty wicia palm, by później, wspólnymi siłami, zrobić jeszcze większą niż w ubiegłym roku. Zapraszamy również do wstąpienia w szeregi stowarzyszenia. Wystarczy przyjść i chcieć działać. Spotykamy się w środy, o godz. 18.30, w kaplicy – mówi W. Kasztelan.

aw

poniedziałek, 14 styczeń 2019 11:21

Kary za poślizg

Do połowy grudnia ulica miała zostać pokryta betonem wałowanym. Tak się nie stało. Dlatego miasto nalicza kary wykonawcy prac.

Wyczekiwany przez mieszkańców remont miał się zakończyć w połowie grudnia. Tymczasem najpierw zepsuła się maszyna służąca do układania betonu, a potem zaczęła śnieżna i mroźna zima. Opóźnienia nie pozostaną bez konsekwencji.

- Naliczamy wykonawcy opłaty za opóźnienie - informuje Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Przebudowa Gospodarczej kosztuje kasę miasta 871 tys. zł. Zgodnie z umową, za każdy dzień opóźnienia, wykonawca ma zapłacić 0,1 proc. tej kwoty, czyli 871 zł. Remont jest częścią eksperymentu drogowego. Nowość polega na wykorzystaniu technologii betonu wałowanego. Metoda sprawdziła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Na pierwszy ogień poszła ulica Fiołkowa. Remont przebiegł sprawnie i zakończył się w grudniu. Samochody jeżdżą po ok. 450 metrowym odcinku wykonanym z betonu.

O wiele mniej szczęścia mają mieszkańcy ulicy Gospodarczej. Po zakończeniu prac na Fiołkowej wykonawca warszawski, przeniósł sprzęt na Gospodarczą. Tu pracy było więcej - na przebudowę czekał odcinek o długości 1,7 km. Zgodnie z umową roboty miały potrwać do połowy grudnia. Fragment ulicy został wykonany, ale na reszcie nadal nie ma utwardzonej nawierzchni. Urzędnicy informują, że teraz firma czeka na lepszą pogodę. Dlaczego miasto eksperymentuje z betonowymi drogami?

- Ułożenie betonu wałowanego gwarantuje trwałą i odporną na koleiny nawierzchnię. To również szybka metoda remontu. Jak widać w przypadku ulicy Fiołkowej, mieszkańcy dostali dobrej jakości drogę, która będzie im służyła do czasu docelowej budowy ulic - tłumaczy K. Łukasik.

Na przebudowę Fiołkowej i Gospodarczej radni zapisali w budżecie miasta w sumie ok. 1 mln zł. W przyszłości planowane jest wykonanie obu dróg wraz z pełną infrastrukturą, m. in. z chodnikami i oświetleniem.

Jeśli mieszkańcy będą zadowoleni z efektów remontów, to władze miasta planują wykorzystać beton wałowany na innych ulicach wymagających przebudowy.

rp

piątek, 11 styczeń 2019 08:37

Przygotowania czas zacząć

Po kilku tygodniach przerwy do pracy wracają piłkarze żółto – niebieskich. Trzecioligowcy spotkają się na pierwszych zajęciach dziś, o godz. 15.15. Piątek i sobotę poświęcą ćwiczeniom ogólnorozwojowym, w poniedziałek czekają ich testy szybkościowe. W sobotę, 19 stycznia rozegrają już pierwszy mecz kontrolny. Ich przeciwnikiem będzie wicelider okręgówki, Granit Bychawa.

Trener Tomasz Bednaruk będzie mógł liczyć na pomoc nowych ludzi w sztabie szkoleniowym. Wczoraj dołączył do niego Rafał Wiącek, który oprócz funkcji asystenta zajmie się także prowadzeniem drużyny rezerw. Klub z ul. Sportowej 2 nawiązał także współpracę z Michałem Zajko. To z kolei trener od przygotowania motorycznego.

- Zawodnicy pracują już z nim indywidualnie - mówi Tomasz Bednaruk. - Planujemy także zajęcia w większych grupach, zarówno w siłowni klubowej, jak i w siedzibie CrossFit Z16 przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie.

Jego pomoc przyda się na pewno podczas obozu dochodzeniowego. Ten rozpocznie się tak, jak ferie zimowe na Lubelszczyźnie, czyli 11 lutego. Zawodnicy Avii wejdą wówczas na najwyższe obroty. Tygodniowe zajęcia przeprowadzone zostaną na własnych obiektach. A kogo opiekun świdniczan powinien spodziewać się od pierwszego treningu?

- Poza zawodnikami, którzy opuścili nas zimą (Damian Szpak, Mateusz Wołos, Jan Mater dop. red.) niemal wszyscy są do mojej dyspozycji - dodaje T. Bednaruk. - Dużo pytań otrzymują odnośnie przyszłości w Avii Kacpra Drelicha. Mogę powiedzieć tylko tyle, że została mu przedstawiona propozycja nowej umowy. Jeśli z nami zostanie, będę zadowolony. Jeśli nie, poszukamy kogoś na jego miejsce. Być może jutro nie pojawi się w Świdniku Sebastian Głaz, któremu urodziła się córka. Niemal od początku przygotowań będziemy sprawdzać graczy, którzy są w kręgu naszych zainteresowań.

Po odejściu kilku piłkarzy trzecioligowiec chce się wzmocnić przede wszystkim napastnikiem, środkowym obrońcą i bocznym pomocnikiem. Dobrze, gdyby wśród nich przynajmniej jeden miał status młodzieżowca.

czwartek, 10 styczeń 2019 09:03

W elitarnym gronie

Zdzisław Stypiński odebrał z rąk Witolda Bańki, ministra sportu i turystyki oraz Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej nagrodę pieniężną. Szkoleniowiec pływaków Avii został uhonorowany w ramach programu „Pierwszy trener”. W całym kraju podobne wyróżnienie otrzymało zaledwie 56 osób.

Ministerialna inicjatywa została zapoczątkowana w 2017 roku. Ma na celu nagrodzenie tych trenerów, którzy jako pierwsi kształcili przyszłych medalistów mistrzostw Europy, świata i olimpiady, w konkurencjach olimpijskich. Kandydaturę Zdzisława Stypińskiego (na zdjęciu drugi z prawej) zgłosił Jan Hołub, wychowanek KP Avia, brązowy medalista czempionatu Starego Kontynentu w sztafecie pływackiej 4x100 metrów stylem dowolnym w 2018 r., w Glasgow.

- To dla mnie bardzo ważna nagroda i docenienie dotychczasowej pracy - komentuje Zdzisław Stypiński. - Cieszę się, że zauważono, jak dużą rolę w życiu sportowca odgrywa pierwszy trener. Od niego, w dużej mierze, zależy dalszy rozwój zawodnika. Najważniejsze, by nie zniechęcić go do danej dyscypliny już na samym początku.

Uroczysta gala z udziałem ministrów i zaproszonych gości odbyła się 18 grudnia, w hotelu Sheraton w Warszawie. Wśród nagrodzonych szkoleniowców znaleźli się, między innymi, opiekunowie takich zawodników, jak: Paulina Guba, Stefan Hula, Bartosz Kurek, Marcin Lewandowski, Sofia Ennaoui.

środa, 09 styczeń 2019 11:55

Każdy może pomóc

Pożar domu w Kawęczynie zabrał jego lokatorom dobytek całego życia. Dzięki pomocy życzliwych ludzi i firm, poszkodowani mają nadzieję na powrót do normalnego funkcjonowania.

Żywioł niemal doszczętnie strawił budynek w ostatni dzień 2018 roku. Pomimo szybkiej interwencji strażaków nie udało się ocalić praktycznie niczego, co znajdowało się w środku. Spłonęły ubrania, meble, sprzęt gospodarstwa domowego, przedmioty użytku codziennego. Najważniejsze jednak, że nikomu nic się nie stało. Przyczyną pożaru było, prawdopodobnie, zwarcie instalacji elektrycznej.

Odbudowa i wyposażenie domu przekraczają możliwości finansowe pogorzelców, dlatego z pomocą przyszli inni. Obecnie trwa zbiórka pieniędzy, które trafią na konto poszkodowanych. Wpłat można dokonywać na konto: Jerzy Ostrowski, zam. Kawęczyn 1, nr rachunku bankowego: 14 8689 0007 0005 4944 3000 0010 lub poprzez stronę internetową https://pomagam.pl/8Kaweczyn

W tej sprawie kontaktować się można także ze strażakami z OSP w Bystrzejowicach drugich: ospbystrzejowice@piaski.pl, podając w wiadomości numer telefonu.

środa, 09 styczeń 2019 09:24

Zagraj o puchar

Do 18 stycznia można się zapisywać na turniej juniorów w futsalu. Osiemnastą edycję wydarzenia organizuje Starostwo Powiatowe w Świdniku.

Zmagania odbędą się 27 stycznia, w hali sportowej Zespołu Szkół w Piaskach. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem tel. 601 413 856. Przed rokiem najsilniejsza okazała się drużyna gospodarzy.

poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10nast.
Strona 1 z 285