• Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
sobota, 19 lipiec 2014 14:48

SW-4 Solo pomyślnie zakończył demonstrację Bezzałogowego/Opcjonalnie Pilotowanego Śmigłowca dla włoskiego Ministerstwa Obrony Narodowej

Napisał 

PZL-Świdnik, spółka z grupy AgustaWestland, ma przyjemność poinformować o zakończeniu demonstracji SW-4 Solo RUAS/OPH (Śmigłowcowy Bezzałogowy System Powietrzny/ Opcjonalnie Pilotowany Śmigłowiec) dla włoskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Próby przeprowadzono w celu ocenienia nowoczesnych zdalnie sterowanych technologii śmigłowcowych oraz ich potencjału do zapewnienia jeszcze lepszych możliwości włoskich sił zbrojnych w przyszłości.

W ramach umowy badawczo-rozwojowej podpisanej z Dyrektoriatem Uzbrojenia Lotniczego włoskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, będącej częścią Narodowego Planu Badań Wojskowych, Finmeccanica – AgustaWestland z powodzeniem zademonstrowała możliwości zdalnego sterowania zmodyfikowanego jednosilnikowego śmigłowca SW-4 Solo RUAS/OPH ze stacji naziemnej. Śmigłowiec w wersji bazowej został rozwinięty w Polsce, w rezultacie bliskiej współpracy między PZL-Świdnik i AgustaWestland.

Śmigłowiec pomyślnie zrealizował zaplanowaną misję w konfiguracji OPH, z pilotem bezpieczeństwa na pokładzie. Faza rozwojowa i próby w locie trwały od września 2013 do maja 2014 roku i zostały przeprowadzone we Włoszech i w Polsce. Finalne próby zrealizowano we Frosinone (Włochy). Testy objęły monitoring systemu, manewry typu „hands off” i zdalnego sterowania, zawis oraz szeroki zakres profili misji.

SW-4 Solo RUAS/OPH to najbardziej zaawansowane technologicznie osiągnięcie lotnicze ostatnich lat. Solo oparty jest na sprawdzonej platformie lekkiego jednosilnikowego śmigłowca SW-4 i został zaprojektowany do realizacji zarówno operacji bezzałogowych, jak i wykonywania lotów załogowych, zapewniając tym samym maksymalną elastyczność operacyjną. Śmigłowiec SW-4 w wersji RUAS może być wykorzystywany do realizacji różnorodnych zadań, w tym misji wywiadowczych, obserwacyjnych, rozpoznawczych oraz transportu ładunków. Obsługiwany przez pilota może służyć do transportu personelu oraz misji z zakresu nadzoru i interwencji. Ponadto na śmigłowcu może być zainstalowana szeroka gama wyposażenia misyjnego, w tym systemy poszukiwawcze i komunikacyjne/wywiadowcze.

SW-4 Solo jest również wykorzystywany w ramach programu brytyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, który ma na celu ocenę zaawansowanych technologii RUAS oraz ich możliwości.

Najczęściej czytane