AW149 uzyskuje certyfikację wojskową - Świdnik - wysokich lotów

sobota, 19 lipiec 2014 14:44

AW149 uzyskuje certyfikację wojskową

Napisał 

PZL-Świdnik, spółka z grupy AgustaWestland, ma przyjemność poinformować, że najnowszej generacji wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy AW149 uzyskał certyfikat wojskowy wydany przez Włoski Dyrektoriat Uzbrojenia Lotniczego (Italian Directorate of Air Armaments, ARMAEREO). Certyfi kat Typu został podpisany i przekazany spółce Finmeccanica - AgustaWestland przez właściwe organy podczas oficjalnej ceremonii, która odbyła się podczas Farnborough International Air Show, w obecności CEO i dyrektora generalnego Finmeccanica, Mauro Morettiego oraz kilku dygnitarzy i przedstawicieli włoskich władz wojskowych i przemysłu.

W ubiegłym miesiącu śmigłowiec AW149 zakończył próby certyfikacyjne z udziałem Reparto Sperimentale di Volo (RSV), tj. Włoskim Oficjalnym Centrum Prób zlokalizowanym w bazie lotniczej Pratica di Mare niedaleko Rzymu. Próby określające jego zdolność operacyjną zostaną wkrótce zrealizowane. Finmeccanica – AgustaWestland skomentowała: „Dzięki certyfikacji wojskowej AW149 świętujemy dziś kolejny wielki sukces w długiej historii współpracy między naszą spółką, Ministerstwem Obrony Narodowej Włoch i Włoskimi Siłami Powietrznymi. Osiągnięcie to oznacza, że pierwszy od ponad 40 lat, nowej generacji wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy w swoim segmencie jest gotowy by umożliwić włoskim siłom zbrojnym wykonanie znacznego kroku naprzód w zakresie możliwości oraz efektywności kosztowej. Jest on również gotowy do wejścia na międzynarodowy rynek, aby spełnić szereg wymagań modernizacyjnych flot śmigłowcowych. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym włoskim władzom za ten ważny rezultat.” Szereg potencjalnych klientów na całym świecie ocenia AW149. Jest on również idealnym rozwiązaniem, aby sprostać wymaganiom polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie nowej floty śmigłowców wielozadaniowych, dzięki całkowicie nowej konstrukcji, niezrównanym możliwościom, jak też wydajności eksploatacji podczas całego cyklu życia produktu oraz znaczącemu wkładowi PZL-Świdnik w rozwój programu.

Uzyskanie certyfikacji wojskowej sprawia, że najnowocześniejszy śmigłowiec AW149 staje się jeszcze bardziej atrakcyjny dla Polski. Wybór AW149, wytwarzanego przez PZL-Świdnik, zgodnie z polskimi wymaganiami, zapewni lokalną produkcję, montaż oraz szkolenie i wsparcie przez cały okres eksploatacji produktu. Umożliwi zakładowi w Świdniku utrzymanie i wzmocnienie jego ugruntowanej pozycji w sektorze śmigłowcowym przemysłu, jak również możliwości eksportowych.