Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ugandy zamawia śmigłowce GrandNew i W-3A Sokół do realizacji zadań z zakresu ochrony porządku publicznego - Świdnik - wysokich lotów

niedziela, 27 lipiec 2014 14:41

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ugandy zamawia śmigłowce GrandNew i W-3A Sokół do realizacji zadań z zakresu ochrony porządku publicznego

Napisał 

PZL-Świdnik, spółka z grupy AgustaWestland, ma przyjemność poinformować, że podpisała umowę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Ugandy na dostawę jednego śmigłowca GrandNew i jednego W-3A Sokół. Maszyny, które mają być dostarczone w 2015 r., będą wykorzystywane przez policję w Ugandzie do realizacji zadań związanych z utrzymywaniem porządku publicznego w kraju.

W wyniku wnikliwego procesu ewaluacji, oceniającego spełnienie surowych wymagań zamawiającego, wybrano ofertę PZLŚwidnik, która obejmuje kompleksowy pakiet szkoleniowy i wsparcia.

W-3A Sokół to niezwykle wytrzymały i niezawodny śmigłowiec o wysokiej skuteczności sprawdzający się w każdych warunkach klimatycznych i środowiskowych. Zostanie on wyposażony w zewnętrzne podwieszenie ładunku, wciągarkę ratowniczą, refl ektor poszukiwawczy, system megafonów, zestaw do desantowania po linie i głowicę obserwacyjną oraz elementy mocowania wyposażenia do gaszenia pożarów i pływaków awaryjnych. Śmigłowiec GrandNew, którego montaż końcowy zrealizowany zostanie w zakładzie Agusta- Westland w Vergiate (Włochy), został wybrany ze względu na jego niezrównane osiągi i nowoczesną technologię, zapewniającą niezwykle sprawną realizację zadań i bezpieczeństwo w trudnych warunkach operacyjnych. Śmigłowiec będzie wyposażony w zewnętrzne podwieszenie ładunku, refl ektor poszukiwawczy i system megafonów.

To najnowsze osiągnięcie to kolejny sukces śmigłowców PZLŚwidnik i AgustaWestland na afrykańskim rynku komercyjnym i parapublicznym. Znajdują one zastosowanie w różnego rodzaju misjach, począwszy od tych związanych z utrzymywaniem porządku publicznego przez ratownictwo medyczne, transport VIP, po transport na morskie platformy wydobywcze i do portów.

PZL-Świdnik to również niezawodny partner polskich służb odpowiadających za utrzymywanie porządku publicznego, który dostarcza wydajne i efektywne kosztowo śmigłowce. Przedsiębiorstwo może pochwalić się wieloletnią i owocną współpracą z polskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, zapoczątkowaną w 1995 r. wraz z dostawą czterech śmigłowców PZL Kania dla polskiej policji i straży granicznej. Do tej pory, 18 maszyn wyprodukowanych w zakładzie w Świdniku jest eksploatowanych przez polskie służby mundurowe.

W-3A Sokół to średni dwusilnikowy śmigłowiec o maksymalnej masie startowej 6400 kg przeznaczony do transportu maks.14 osób oraz ładunku. Podstawą jego zespołu napędowego są dwa silniki turbinowe PZL-10W, każdy o mocy startowej 662 kW.

W-3A Sokół to wielozadaniowa platforma zdolna do realizacji różnego rodzaju zadań, między innymi związanych z utrzymywaniem porządku publicznego, transportem pasażerów i wojska, ratownictwem medycznym, a także do prowadzenia misji poszukiwawczo- ratowniczych i związanych z gaszeniem pożarów. Ponad 160 Sokołów zostało dostarczonych do ponad 20 odbiorców, w więcej niż 10 krajach. GrandNew to najszybszy i najbardziej zaawansowany technologicznie lekki dwusilnikowy śmigłowiec na rynku, wyposażony w najnowocześniejszą cyfrową awionikę, umożliwiającą wykonywanie lotów IFR z jednym lub dwoma pilotami na pokładzie oraz czteroosiowy autopilot w systemie dual duplex sprzężony z systemem zarządzania lotem. Zamówienia na ponad 330 śmigłowców z serii Grand złożyło prawie 210 klientów z niemal 40 krajów. Będą one realizować zadania związane z utrzymaniem porządku publicznego, transportem VIP i na potrzeby przedsiębiorstw, a także transportem pasażerskim, ratownictwem medycznym, z zakresu poszukiwania i ratownictwa, na potrzeby stacji telewizyjnych, transportu w portach, patroli przybrzeżnych oraz monitoringu poziomu zanieczyszczenia wód.