Wydrukuj tę stronę
sobota, 26 lipiec 2014 14:39

Ponad 1 milion godzin nalotu światowej floty śmigłowców AW139

Napisał 

Ponad 1 milion godzin nalotu światowej floty śmigłowców AW139 PZL-Świdnik, spółka z grupy AgustaWestland, ma przyjemność poinformować, że nalot światowej floty AW139, czyli najpopularniejszego śmigłowca produkcji Agusta- Westland, w którego projektowaniu uczestniczyli inżynierowie ze Świdnika, przekroczył właśnie próg 1 miliona godzin, a sukces ten udało się osiągnąć w ciągu zaledwie 10 lat. Śmigłowce miały przy tym okazję sprawdzić się w najtrudniejszych warunkach środowiskowych, podczas realizacji różnorodnych zadań na zlecenie klientów prywatnych, agencji rządowych oraz wojska na całym świecie.

Historia programu AW139 ma niezwykle istotne znaczenie dla zakładu w Świdniku. Umowę na zaprojektowanie i produkcję kadłuba AW139 podpisano z AgustaWestland w 1998 r. Zapewniło to inżynierom z PZL-Świdnik wyjątkową możliwość uczestniczenia w pracach nad tym wysoce zaawansowanym śmigłowcem. Pozwoliło to również wprowadzić znaczące ulepszenia w zakresie projektowania komputerowego, opracować i testować nowe technologie, udoskonalić zdolności w dziedzinie produkcji materiałów kompozytowych, wdrożyć światowej klasy techniki zarządzania produkcją oraz rozbudować park maszynowy PZL-Świdnik o wiele nowoczesnych urządzeń.

Obecnie zakład w Świdniku to centrum doskonałości o ugruntowanej pozycji specjalizujące się w wytwarzaniu struktur lotniczych dla AgustaWestland, które do tej pory wyprodukowało ponad 540 kadłubów śmigłowca AW139. Rocznie ponad 50 struktur tego typu powstaje w PZLŚwidnik, przy czym rekord wynosi 87 sztuk. Ponad 770 śmigłowców AW139 zostało zamówionych przez więcej niż 200 klientów z 60 krajów. Obecnie eksploatowanych jest ponad 650 śmigłowców tego typu, co wraz z 56-procentowym udziałem w rynku w ciągu ostatnich pięciu lat, czyni AW139 najpopularniejszym modelem w tym standardzie i kategorii wagowej. Liderem floty AW139 jest śmigłowiec o nalocie wynoszącym ponad 9300 godzin.