SW-4 hitem w Kalifornii - Świdnik - wysokich lotów

niedziela, 02 marzec 2014 08:39

SW-4 hitem w Kalifornii

Napisała 

Produkowany przez PZL-Świdnik śmigłowiec SW-4 cieszył się dużym zainteresowaniem podczas swojej pierwszej publicznej prezentacji w USA. W trakcie największej na świecie imprezy śmigłowcowej - Heli-Expo 2014, która pod koniec lutego odbyła się w Anaheim (Kalifornia), zaprezentowano go w ramach oferty najnowszej generacji śmigłowców AgustaWestland, obok takich konstrukcji jak AW109 Trekker, AW169, AW139 i AW189.

- SW-4 wzbudził ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających, którzy chętnie prosili o dodatkowe informacje. Największe wrażenie zrobiła na nich obszerna kabina śmigłowca, która w komfortowych warunkach mieści pięć dorosłych osób oraz fakt, że maszyna wspierana jest przez AgustaWestland i napędzana jest silnikiem Rolls-Royce 250 - mówi Andrzej Stachyra, kierownik ds. Wsparcia Klienta PZL-Świdnik - Zainteresowanie śmigłowcem wykazało ponad 100 potencjalnych nabywców. Jestem pewny, że dzięki imponującej, najlepszej w swojej klasie ładowności, doskonałym osiągom i konkurencyjnej cenie maszyna ta znajdzie rynek zbytu w USA.

Śmigłowiec SW-4 uzyskał już certyfikat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), a po podpisaniu umów z pierwszymi klientami, wymagane certyfikaty może bez przeszkód otrzymać również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Jednosilnikowy lekki wielozadaniowy SW-4, zaprojektowany z myślą o transporcie do pięciu osób (w tym pilota), cechuje się niskimi kosztami eksploatacji i łatwością pilotażu, co czyni go znakomitym punktem wejścia do segmentu lekkich śmigłowców turbinowych. Kabina śmigłowca może być z łatwością konfigurowana do realizacji misji transportowych i przewożenia ładunków. Wśród imponujących możliwości SW-4, które przewyższają inne konstrukcje w tej klasie, wspomnieć należy o długotrwałości lotu sięgającej 5 godzin 30 minut i zasięgu wynoszącym aż 459 mil morskich (850 km).