AW189 z certyfikatem - Świdnik - wysokich lotów

wtorek, 11 luty 2014 09:26

AW189 z certyfikatem

Napisał 
AW189 AW189 AgustaWestland

Po niespełna trzech latach od oficjalnej prezentacji, śmigłowiec AW189 uzyskał certyfikat typu EASA.

AW189 został zaprojektowany, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu rynku na uniwersalne, przystępne cenowo, dwusilnikowe śmigłowce wielozadaniowe. Maszyna przystosowana jest do realizacji transportowych misji dalekiego zasięgu w morskim sektorze wydobywczym i zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Do tej pory zamówiono 130 śmigłowców.

- Certyfikacja śmigłowca nowej generacji AW189 przez EASA to ogromne osiągniecie. Jest to przełomowy moment w rozwoju nowej generacji śmigłowców dalekiego zasięgu i wprowadzaniu do służby najnowszego członka naszej unikalnej rodziny śmigłowców – mówi Daniele Romiti, CEO AgustaWestland. - Naszym celem jest zapewnienie licznym klientom, którzy już zamówili AW189 i niedługo odbiorą swoje śmigłowce, usług na najwyższym poziomie w branży, umożliwiających im wykorzystywanie najlepszych w klasie AW189 możliwości.

Pierwsza linia montażu końcowego AW189 znajduje się w włoskim Vergiate. Druga powstaje w brytyjskim zakładzie AgustaWestland w Yeovil, w którym początkowo produkowane będą śmigłowce przeznaczone do realizacji misji poszukiwawczo-ratowniczych w Wielkiej Brytanii. Również PZL-Świdnik bierze udział w produkcji śmigłowca AW189. Od 2013 r. przedsiębiorstwo realizuje szeroką gamę prób statycznych i wytrzymałościowych komponentów śmigłowców. Jako centrum doskonałości w zakresie produkcji struktur lotniczych, PZL-Świdnik wytwarza obecnie kadłuby oraz belki ogonowe śmigłowca.

- AW189 czerpie z tych samych technologii, które wykorzystywane są w oferowanym polskiemu MON śmigłowcu AW149. Jesteśmy dumni z osiągnięcia AW189. Napawa nas ono optymizmem co do świetlanej przyszłości przed AW149 w Polsce – mówi Nicola Bianco, dyrektor zarządzający PZL-Świdnik.