Wyznaczają nowe trendy - Świdnik - wysokich lotów

niedziela, 02 luty 2014 08:08

Wyznaczają nowe trendy

Napisał 

Inżynierowie z PZL-Świdnik uczestniczą w tworzeniu nowych trendów w dziedzinie projektowania przyjaznych dla środowiska śmigłowców w ramach jednej z kluczowych europejskich inicjatyw technologicznych – Clean Sky.

Pod koniec 2013 roku zespół inżynierów z PZL-Świdnik zrealizował testy naziemne i próby w locie z wykorzystaniem śmigłowca SW-4. Ich celem był pomiar emisji spalin silnika śmigłowca.

Tomasz Bilski, dyrektor Działu Projektowania PZL-Świdnik, wyjaśnia: W praktyce dane uzyskane podczas prób pozwolą stworzyć bazę stanów lotu śmigłowca, w których zużycie paliwa i emisja spalin będą najmniejsze. Mając taką bazę, będzie można zoptymalizować przelot śmigłowca tak, aby był on bardziej przyjazny dla środowiska.

Próby przeprowadzone na śmigłowcu SW-4 to część projektu GRC 5 Environment-friendly flight paths realizowanego przez PZL-Świdnik i AgustaWestland w ramach europejskiego programu badawczego Clean Sky (Czyste Niebo) i 7 Programu Ramowego. Program Clean Sky to wspólna inicjatywa technologiczna integrująca przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne z branży lotniczej, w dążeniach do zmniejszenia negatywnych skutków działalności lotniczej na środowisko naturalne oraz wspierania innowacyjności. Z kolei, 7 Program Ramowy jest głównym narzędziem UE wpierającym działalność naukową.

Koordynatorem projektu jest Dział Projektowania PZL-Świdnik, który współpracuje z inżynierami z działów Projektowania Systemów Śmigłowcowych i Projektowania z włoskiego oddziału AgustaWestland w Cascina Costa.