Technologia przyszłości - Świdnik - wysokich lotów

sobota, 07 wrzesień 2013 09:24

Technologia przyszłości

Napisała 

PZL-Świdnik S.A., spółka z grupy AgustaWestland, prezentuje SW-4 Solo RUAS/ OPH podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, potwierdzając potencjał, jaki przedsiębiorstwo posiada w europejskim sektorze lotniczym, w którym zdalnie pilotowane i bezzałogowe statki powietrzne są synonimem najbardziej zaawansowanej technologii.

Nicola Bianco, dyrektor zarządzający, PZL-Świdnik S.A. powiedział: „Z przyjemnością ponownie prezentujemy Solo w Kielcach. To kolejna już demonstracja po ubiegłorocznym debiucie Solo podczas MSPO. Solo jest sukcesem myśli technologicznej oraz know-how, gromadzonych w PZL-Świdnik przez ponad 60 lat funkcjonowania w branży lotniczej. To ogromna szansa dla przedsiębiorstwa, która potwierdza nasze dążenie do wprowadzania innowacji i umożliwia wzmacnianie pozycji PZLŚwidnik, jako liczącego się w świecie centrum doskonałości.”

SW-4 Solo RUAS/OPH, będący efektem bliskiej współpracy pomiędzy PZL-Świdnik i AgustaWestland, to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie lotniczych osiągnięć ostatnich lat. Solo będzie wykorzystywany w ramach programu RWUAS (Rotary Wing Unmanned Air System) Capability Concept Demonstrator (CCD), którego celem jest badanie możliwości użytkowania wielozadaniowych bezzałogowych statków powietrznych przez Marynarkę Wojenną Wielkiej Brytanii. AgustaWestland będzie realizowała program w ramach kontraktu podpisanego z brytyjskim Ministerstwem Obrony Narodowej.

SW-4 Solo RUAS/OPH, oparty na sprawdzonej konstrukcji lekkiego jednosilnikowego śmigłowca SW- 4, został zaprojektowany do realizacji zarówno operacji bezzałogowych, jak i wykonywania lotów załogowych, zapewniając użytkownikom maksymalną elastyczność operacyjną. Śmigłowiec SW- -4, w wersji RUAS, może być wykorzystywany do realizacji różnorodnych zadań, w tym misji wywiadowczych, z zakresu nadzoru, rozpoznawczych oraz transportu ładunków. Obsługiwany przez pilota może służyć do transportu personelu oraz misji z zakresu nadzoru i interwencji. Solo może zostać wyposażony w kompleksowe wyposażenie misji, w skład którego wchodzą urządzenia poszukiwawcze, systemy komunikacyjne/ wywiadowcze oraz uzbrojenie.