Radom Air Show 2013 (galeria) - Świdnik - wysokich lotów

poniedziałek, 26 sierpień 2013 10:47

Radom Air Show 2013 (galeria)

Napisał 

W sobotę i niedzielę, na lotnisku w Radomiu odbył y się pokazy lotnicze, jedna z największych tego typu imprez w Europie. Sponsorem strategicznym tegorocznego Radom Air Show był PZL-Świdnik, spółka z grupy AgustaWestland.

- Przede wszystkim chcemy zaprezentować naszą propozycję dla wojska - śmigłowiec AW149, który oferujemy w ramach przetargu na 70 maszyn dla Sił Zbrojnych RP – powiedział Mieczysław Majewski, prezes zarządu PZL-Świdnik. - Jest to naszym zdaniem najlepsza propozycja dla polskiego wojska: nowoczesna, wielozadaniowa maszyna, która powstała we współpracy inżynierów AgustaWestland i PZL-Świdnik, i która ma przed sobą kilkudziesięcioletnią przyszłość.

Jak powiedzieli przedstawiciele fabryki, procedura przetargowa znajduje się obecnie na etapie uzgadniania wymogów technicznych stawianych przez przyszłych użytkowników.

Świdnicka wytwórnia zaprezentowała w Radomiu część oferty AgustaWestland skierowanej do wojska. Poza śmigłowcem AW 149 na stoisku PZL-Świdnik można było również obejrzeć Sokoła w wersji wojskowej Głuszec, oraz dwa egzemplarze SW-4 - w wersji cywilnej i wariancie załogowo/bezzałogowym. Śmigłowce produkowane przez koncern AgustaWestland uczestniczyły również w pokazach w locie. Najpierw zaprezentował się AW149, później służące w wojsku Puszczyki (wojskowa wersja SW-4) i Sokół. Również prezydent Bronisław Komorowski, który otworzył radomską imprezę przyleciał z Warszawy na pokładzie śmigłowca Sokół.