Z wizytą w Świdniku - Świdnik - wysokich lotów

czwartek, 09 maj 2013 13:30

Z wizytą w Świdniku

Napisała 

9 maja PZL-Świdnik, firmę z grupy AgustaWestland, odwiedzili przedstawiciele senackich komisji obrony i gospodarki narodowej. Celem wizyty parlamentarzystów, w ramach tak zwanego studyjnego przeglądu przedsiębiorstw lotniczych, była weryfikacja kondycji polskich firm produkujących śmigłowce, w kontekście przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiej armii.

Goście pozytywnie ocenili efekty prywatyzacji świdnickiej wytwórni. Odnotowali zarówno dokonujący się postęp technologiczny, jak i solidną sytuację finansową.

Mieczysław Majewski, prezes zarządu PZL-Świdnik wyraził przekonanie, że wygrany przetarg oznaczałby nie tylko setki nowych miejsc pracy w Świdniku, ale również tysiące w całym kraju, tworzonych przez firmy wytwarzające części i podzespoły lotnicze dla świdnickich śmigłowców.

Nicola Bianco, dyrektor zarządzający PZL-Świdnik dodał, że jednym z głównych kryteriów przetargowych powinien być stopień ‘polonizacji” śmigłowca: - Szczególnie ważne jest, w jakim procencie wybrana przez komisję przetargową maszyna będzie powstawała z produkowanych w Polsce materiałów i zespołów. PZL-Świdnik może zagwarantować, że proponowany przez nas śmigłowiec AW149 jest pod tym względem najlepszym polskim rozwiązaniem dla polskiej armii – mówił dyrektor Nicola Bianco.

Głównymi konkurentami PZL-Świdnik w ogłoszonym niedawno przetargu na śmigłowce dla wojska są zakłady PZL Mielec – montujące amerykańskie śmigłowce Sikorsky S76i Black Hawk i Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1  w Łodzi, w które kapitałowo chce się zaangażować francusko-niemiecki koncern Eurocopter.

Poza rozmowami z zarządem i zwiedzeniem wytwórni, senatorzy mieli również możliwość przekonania się o zaletach AW149 podczas pokazu w locie.