W poszukiwaniu innowacji - Świdnik - wysokich lotów

sobota, 09 luty 2013 08:55

W poszukiwaniu innowacji

Napisała 

Wykorzystywanie tabletu jako nośnika informacji niezbędnych podczas montażu śmigłowców oraz zmiana szerokości materiału stosowanego w produkcji łopat Sokoła, która umożliwi zmniejszenie o około 270 godzin, w skali roku, pracochłonności podczas procesu cięcia tkanin - to zwycięskie projekty pracowników PZL-Świdnik w konkursie o nagrodę HELIDEA.

Realizowany w ramach całej grupy AgustaWestland konkurs o nagrodę HELIDEA ma na celu docenienie pomysłów, które w znacznym stopniu mogą przyczynić się do usprawnienia działalności produkcyjnej oraz stworzenia wydajnych, skutecznych i innowacyjnych rozwiązań. - HELIDEA to nie tylko konkurs mający na celu odnalezienie pomysłów usprawniających codzienną pracę. To przede wszystkim konkurs, który skupia się na ludziach i sprawia, że ich kreatywność, wiedza i doświadczenie zostają docenione i nagrodzone - powiedział podczas uroczystości wręczenia nagród Nicola Bianco, dyrektor zarządzający PZL-Świdnik S.A.

Konkurs o nagrodę HELIDEA podzielono na 3 poziomy: (1) poziom obszarów produkcyjnych: Produkcja i Śmigłowce (zwycięzców zakwalifi kowano do kolejnego poziomu konkursu), (2) poziom fi rmowy - PZL-Świdnik (zwycięzcę zakwalifikowano do kolejnego poziomu konkursu) oraz (3) poziom centralny – AgustaWestland, w którym zmierzą się laureaci lokalnych konkursów o nagrodę HELIDEA. Komisja konkursu na poziomie centralnym wybierze trzy zwycięskie projekty, których pomysłodawcy otrzymają nagrodę w postaci 5-dniowej wycieczki dla max. 5 osób do Wielkiej Brytanii lub Włoch, wraz z pokryciem kosztów zakwaterowania, wyżywienia i możliwością zwiedzenia zakładów AgustaWestland. W ostatnim etapie konkursu PZL-Świdnik reprezentować będzie Kamil Pawłowski, zwycięzca poziomu firmowego, laureat konkursu z obszaru Produkcja.

- Jestem bardzo zaskoczony i szczęśliwy, że wygrałem na poziomie lokalnym, a fakt, że będę reprezentował PZL-Świdnik na poziomie centralnym, to dla mnie ogromne wyróżnienie - powiedział tuż po ogłoszeniu wyników. Laureatem konkursu w obszarze Śmigłowce został Rafał Buk, którego pomysł zastosowania tabletów podczas montażu końcowego śmigłowców wzbudził zainteresowanie członków komisji oceniającej. - W jednym urządzeniu mobilnym umieszczamy wszystkie lub wybrane technologie, rysunki, dokumenty. Nie potrzebne są stosy papierowych dokumentów, w których czasami łatwo się pogubić. Pracownicy mają nieograniczony dostęp do każdej informacji, na każdym etapie produkcji śmigłowca. Oszczędzamy czas i nasza praca jest bardziej wydajna, a to przekłada się na czas realizacji zamówienia - tłumaczył Rafał Buk. Organizowany, po raz pierwszy w PZL-Świdnik, konkurs o nagrodę HELIDEA ma 5-letnią tradycją w AgustaWestland.

Do tej pory, ponad 400 innowacyjnych projektów zostało zgłoszonych przez pracowników koncernu. W przyszłości, konkurs o nagrodę HELIDEA ma być realizowany również w zakładach Agusta- Westland w USA.