Nowy Sokół już po testach - Świdnik - wysokich lotów

czwartek, 31 styczeń 2013 08:10

Nowy Sokół już po testach

Napisał 
Nowy Sokół już po testach www.sp.mil.pl

Piloci zakończyli oblot pierwszego z pięciu nowych śmigłowców Sokół W-3WA w wersji VIP, które wykorzystywane będą do przewozu najważniejszych osób w państwie.

Maszyna o numerze fabrycznym 1014 jest pierwszą, z pięciu wiropłatów zamówionych dla 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. Kontrakt zawarty przez świdnickie przedsiębiorstwo pod koniec 2011 roku, zakłada dostarczenie pozostałych śmigłowców do końca tego roku. Ich wartość, wraz z pakietem logistycznym wynosi 188,6 mln zł

Obloty prowadzili piloci doświadczalni: Andrzej Sitarz z Dowództwa Sił Powietrznych oraz Stanisław Kondrat z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. Towarzyszył im inżynier pokładowy, kapitan Paweł Pizoń z 43 Rejonowego Przedstawicielstwa Wojskowego. Twierdzą, że śmigłowiec, w porównaniu z dotychczas eksploatowanymi na Okęciu Sokołami, jest bardziej wyciszony i lepiej się go pilotuje, ze względu na większe wytłumienie drgań.

Sokołem może podróżować 8 osób oraz dwuosobowa załoga. Na pasażerów czekać będzie eleganckie wyposażenie, zaprojektowane przez włoską firmę Giannuzzi S.R.L. W kabinie zamontowana została klimatyzacja, specjalny system audio oraz pokładowy telefon komórkowy. Maksymalna prędkość nowej maszyny wynosi 235 km na godzinę. Zasięg śmigłowca to 734 km, a z dodatkowym zbiornikiem na paliwo może pokonać 1180 km.