10. rocznica Muzeum Agusta i otwarcie Historycznego Archiwum - Świdnik - wysokich lotów

niedziela, 04 listopad 2012 08:55

10. rocznica Muzeum Agusta i otwarcie Historycznego Archiwum

Napisał 

Delegacja PZL-Świdnik wzięła udział w obchodach 10-lecia powstania Muzeum Agusty, które odbyło się 20 października 2012 we włoskim CascinaCosta. Z tej okazji zbiory muzeum powiększyły się o produkty PZL-Świdnik oraz wystawę poświęconą ponad 60-letniej historii firmy.

W sobotę, 20 października odbyły się obchody jubileuszowe w związku z 10. rocznicą założenia muzeum Agusta oraz oficjalne otwarcie Historycznego Archiwum w byłej rodzinnej rezydencji Agusta.

Oba obiekty znajdują się tuż przy głównym wejściu na teren AgustaWestland w Cascina Costa. Muzeum Agusta powstało w 2002 roku i w ciągu ostatniej dekady gromadziło eksponaty związane z historią firmy Agusta. Wśród nich prezentowane są m.in. śmigłowce, samoloty i motocykle, które były produkowane od momentu powstania firmy w 1907 roku.

Historyczne Archiwum w Villa Agusta stanowi kolejny zbiór tuż obok obecnie dostępnych zasobów sąsiadującego muzeum, gdzie znajdują się różnorodne dokumentalne źródła informacji, takie jak rysunki techniczne, projekty, przeźrocza i materiały wideo, wszystkie o dużym znaczeniu historycznym. Znajduje się tam również zbiór ważnych umów handlowych, które są świadectwem ewolucji śmigłowca oraz stopniowego rozwoju firmy w skali światowej. Archiwum Historyczne mieści w sobie także dobrze zaopatrzoną bibliotekę, posiadającą ponad 1000 publikacji na temat lotu pionowego. W nowo otwartym Archiwum można zobaczyć, jak wyglądała praca w zakładach Agusty we wczesnych latach działalności firmy.

Z okazji 10. rocznicy powstania, wystawa wzbogaciła się o eksponaty z Polski. Są to: śmigłowiec SM-1 i motocykle WSK. SM-1 był pierwszym śmigłowcem produkowanym seryjnie w PZL-Świdnik. W latach 1956 - 1965 zakłady w Świdniku opuściło ponad 1500 maszyn tego typu. Zaprezentowane w muzeum motocykle WSK to modele M21 W2 Sport i M06 B1. PZL-Świdnik w latach 1955 - 1985 wyprodukowała w sumie ponad 2 000 000 różnych modeli motocykli.

Więcej informacji na temat historii motocykli WSK produkowanych w PZL-Świdnik można znaleźć pod adresem: www. mok.swidnik.pl/wsk/