Najnowsze produkty PZL-Świdnik - Świdnik - wysokich lotów

piątek, 26 październik 2012 10:06

Najnowsze produkty PZL-Świdnik

Napisała 

PZL-Świdnik, spółka z grupy AgustaWestland, wzięła udział w 4 edycji Nocy w Instytucie Lotnictwa. W trakcie wydarzenia zaprezentowano najnowsze osiągnięcia inżynierów PZL-Świdnik i AgustaWestland – śmigłowcowy bezzałogowy system powietrzny SW-4 ‘Solo’ RUAS/OPH oraz śmigłowce wojskowe AW149 i W-3PL/N, które uzupełniają wszechstronną i nowoczesną ofertę produktową spółek.

Noc w Instytucie Lotnictwa to wydarzenie skierowane do wszystkich zainteresowanych lotnictwem oraz najnowszymi technologiami, które stało się okazją do kolejnej, po wrześniowej odsłonie w trakcie MSPO 2012, publicznej prezentacji prototypu bezzałogowego SW-4 ‘Solo’ RUAS/OPH.

SW-4 ‘Solo’ oparty na sprawdzonej platformie lekkiego jednosilnikowego śmigłowca SW-4, zapewnia maksymalną elastyczność operacyjną dzięki możliwości wykonywania lotów załogowych i bezzałogowych w różnorodnych warunkach środowiskowych (na lądzie i nad wodą). SW-4 ‘Solo’ RUAS/OPH to najbardziej zaawansowane technologicznie osiągnięcie ostatnich lat. To platforma do wszechstronnego zastosowania, m.in.: w operacjach wywiadowczych na polu walki i nad obszarami morskimi, zdobywaniu informacji o celach i rozpoznaniu, monitoringu granic i wybrzeża, wspieraniu działań organów ścigania, monitoringu środowiskowym, mapowaniu i badaniu terenu, ocenie skutków klęsk żywiołowych oraz szacowaniu strat na polu walki. Prototyp SW-4 ‘Solo’ RUAS/OPH ma niebawem odbyć swój dziewiczy lot w konfiguracji załogowej, a pierwszy lot bezzałogowy planowany jest na początku 2013 r.

Wydarzenie organizowane przez Instytut Lotnictwa umożliwiło również prezentację jedynego w swojej kategorii, najnowszej generacji, wielozadaniowego śmigłowca wojskowego AW149, który powstał w wyniku intensywnego zaangażowania polskiej myśli technologicznej oraz śmigłowca W-3PL/N, przeznaczonego do realizacji operacji morskich, opracowanego na bazie wielozadaniowego śmigłowca wsparcia pola walki W-3PL Głuszec.