PZL-Świdnik prezentuje SW-4 „Solo” - Świdnik - wysokich lotów

piątek, 07 wrzesień 2012 16:15

PZL-Świdnik prezentuje SW-4 „Solo”

Napisał 

Podczas MSPO 2012 (Kielce, 3 - 6 września), PZL-Świdnik,spółka z grupy AgustaWestland, zaprezentowała po raz pierwszy prototyp jednosilnikowego, bezzałogowego SW-4 „Solo” RUAS/OPH.

Wersja RUAS/OPH [Śmigłowcowy Bezzałogowy System Powietrzny (Rotorcraft Unmanned Air System)/ Opcyjnie Pilotowany Śmigłowiec (Optionally Piloted Helicopter)] sprawdzonej jednosilnikowej platformy, będąca efektem intensywnej współpracy między zespołami inżynierów PZL-Świdnik i AgustaWestland, sprawia, że zakłady w Świdniku są pionierem europejskiej branży śmigłowcowej w dziedzinie wykorzystywania możliwości oferowanych przez nowoczesne platformy wiropłatowe, charakteryzujące się wyjątkową elastycznością w wypełnianiu wymogów misji bezzałogowych.

Nicola Bianco, Dyrektor Zarządzający PZL-Świdnik S.A., powiedział: - Prezentacja pierwszego polskiego śmigłowcowego bezzałogowego systemu powietrznego na MSPO 2012 jest szczególną okazją do zademonstrowania wiodącej roli, jaką PZL-Świdnik S.A. odgrywa w światowym przemyśle lotniczym. Dla naszej firmy zdalnie pilotowane i bezzałogowe rozwiązania stają się synonimem najbardziej zaawansowanych osiągnięć technologicznych w lotnictwie.

SW-4 „Solo” został zaprojektowany, aby zapewnić klientom maksymalną elastyczność operacyjną dzięki możliwości wykonywania lotów załogowych i bezzałogowych w różnorodnych warunkach środowiskowych (na lądzie i nad wodą). W konfiguracji RUAS, SW-4 „Solo” może wykonywać szeroki zakres misji, m.in.: operacje wywiadowcze na polu walki i nad obszarami morskimi, wsparcie, zdobywanie informacji o celach i rozpoznanie, monitoring granic i wybrzeża, wspieranie działania organów ścigania, monitoring środowiskowy, mapowanie i badanie terenu, ocena skutków klęsk żywiołowych i szacowanie strat na polu walki. Jako opcyjnie pilotowana platforma, wyposażona w 1+4 fotele typu crashworthy, śmigłowiec jest doskonale przystosowany do realizacji zadań związanych z transportem pasażerów i szkoleniowych.

SW-4 „Solo” może zostać zabudowany kompleksowym wyposażeniem do wykonywania misji, w skład którego wchodzą urządzenia poszukiwawcze, systemy komunikacyjne/wywiadowcze oraz uzbrojenie. Prototyp SW-4 RUAS ma odbyć swój dziewiczy lot w konfiguracji załogowej w ciągu najbliższych miesięcy, a pierwszy lot bezzałogowy planowany jest na 2013 r.