AW149 w Kielcach - Świdnik - wysokich lotów

wtorek, 04 wrzesień 2012 08:18

AW149 w Kielcach

Napisał 
Bronisław Komorowski, Nicola Bianco Bronisław Komorowski, Nicola Bianco PZL-Świdnik

PZL-Świdnik S.A., spółka z grupy AgustaWestland, prezentuje podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach dwusilnikowy, wojskowy śmigłowiec AW149. 

- Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością zaprezentowania podczas MSPO najbardziej zaawansowanego, wielozadaniowego śmigłowca dostępnego na rynku. Przedstawiciele najwyższej władzy państwowej w Polsce oraz szerokie grono odwiedzających mają szansę skorzystać z wyjątkowej możliwości zobaczenia ostatniego osiągnięcia AgustaWestland i PZL-Świdnik, w dziedzinie projektowania, rozwoju i produkcji najnowszej generacji wiropłatów. - mówił Nicola Bianco, Dyrektor Zarządzający PZL-Świdnik SA - Niezwykłe połączenie wybitnych możliwości operacyjnych AW149 z najnowocześniejszą technologią oraz szerokim i wszechstronnym zaangażowaniem polskiego przemysłu, jest wyjątkową szansą dla Polski”. 

Przedstawiciele świdnickich zakładów zapewniają, że prace nad AW149 są realizowane zgodnie z harmonogramem. Spółka, w celu wspierania w przyszłości potencjalnej „polskiej” konfiguracji śmigłowca AW149 oraz innych istotnych projektów, podpisała porozumienia z kilkoma wiodącymi polskimi przedsiębiorstwami oraz ośrodkami badawczymi. 

Przypomnijmy, że polski rząd planuje zakup nowych śmigłowców dla armii. Kluczowymi graczami w tej rywalizacji jest PZL-Świdnik z grupy AgustaWestland oraz amerykański koncern Sikorsky. Wiele wskazuje na to, że walka rozegra się pomiędzy AW 149 i śmigłowcem S70i Black Hawk, montowanym w zakładach PZL Mielec, należących do Amerykanów. Gra idzie o 26 śmigłowców i być może nawet 4 mld zł. Śmigłowce trafią do sił powietrznych, wojsk lądowych i marynarki wojennej. Wykonywać będą różne zadania – od transportu, po misje poszukiwawczo- ratownicze. MON planuje oparcie wszystkich wariantów na jednym typie śmigłowca. Ważnym warunkiem zwycięstwa w przetargu może być offset przemysłowy, czyli ulokowanie w Polsce zamówień produkcyjnych na rzecz firm startujących w rywalizacji.

Dodatkowo, podczas targów spółka z grupy AgustaWestland, zaprezentuje po raz pierwszy prototyp jednosilnikowego, bezzałogowego SW-4 ‘Solo’ RUAS/OPH.