Światowy lider w rozwiązaniach morskich - Świdnik - wysokich lotów

piątek, 13 lipiec 2012 10:04

Światowy lider w rozwiązaniach morskich

Napisał 

Wraz ze zwiększającą się liczbą krajów starających się chronić swoje interesy na morzu, nieustannie wzrasta również wykorzystanie śmigłowców w operacjach morskich. AgustaWestland ma za sobą wieloletnie i bogate doświadczenie w tej dziedzinie i może dziś poszczycić się wachlarzem produktów oraz możliwościami integracji systemów, które stanowią pełną i kompleksową ofertę dla Klientów, obejmującą również wszechstronny zakres usług i sprzętu szkoleniowego.

Historia AgustaWestland sięga początków lotnictwa: pierwsza maszyna produkcji firmy Agusta wzbiła się w powietrze w 1907r. Osiem lat później, w 1915r., powstała firma Westland. Te dwa przedsiębiorstwa mają za sobą długą i bogatą historię, sięgającą pierwszych lat XX wieku, kiedy to zaczęła rozwijać się produkcja lotnicza. W latach pięćdziesiątych XX wieku Agusta i Westland podjęły strategiczne decyzje o wejściu w branżę śmigłowcową i rozpoczęciu produkcji wiropłatów.

W latach osiemdziesiątych, firma Agusta wzmocniła swoją pozycję na świecie, rozszerzając działalność o zakład otwarty w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Relacja pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami Agusta i Westland ewoluowała na przestrzeni lat dzięki współpracy nad rozwojem i produkcją wielozadaniowego, 16-tonowego śmigłowca EH101. Zaowocowało to również szybką
i efektywną integracją przedsiębiorstw, które w 2001r. stały się jedną firmą, nazwaną AgustaWestland. Od grudnia 2004r. firma ta należy do grupy Finmeccanica.

Dzięki przejęciu w 2010r. polskiego wytwórcy śmigłowców, spółki PZL-Świdnik, powstałej
w latach pięćdziesiątych i będącej jednym z europejskich producentów kompletnych śmigłowców (OEM), AgustaWestland wzmocniła swoją pozycję w Europie i rozszerzyła globalne możliwości przemysłowe. AgustaWestland postrzega innowacyjność jako główny czynnik rozwoju. Dlatego też, nieustannie rozwija nowe produkty, umiejętności i technologie, by również w przyszłości być liderem
w branży. Ponad 1700 inżynierów, spośród 13000 załogi, zaangażowanych jest w Badania, Projektowanie i Rozwój, a poziom inwestycji sięga w tym obszarze ponad 12% przychodów w każdym roku.

Dziedzictwo firmy w zakresie śmigłowców wykorzystywanych w operacjach morskich obejmuje maszyny takie jak Dragonfly i Whirlwind z początku lat pięćdziesiątych oraz Wasp i Wessex, które weszły do służby w Wielkiej Brytanii w latach sześćdziesiątych. W latach siedemdziesiątych rozwinięto śmigłowiec Naval Lynx (klasa 5 ton), który wyznaczył standardy dla innych śmigłowców morskich. Różne warianty tego śmigłowca, modernizowane na przestrzeni lat, są w służbie w 13 krajach (między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Brazylii i Malezji). Właśnie zakończyła się czwarta dekada znakomitej służby tego modelu, który wykorzystywany jest w misjach realizowanych w najbardziej wymagających warunkach na świecie.

W kontekście cięższych śmigłowców morskich, warto wspomnieć o Sea King (śmigłowiec klasy
10 ton), którego eksploatacja rozpoczęła się w 1969r. Obecnie, po ponad 40 latach, znajduje on wciąż szereg zastosowań na morzu, włączając misje SAR i inne operacje morsko-desantowe.

We Włoszech firma zaczęła rozwijać potencjał w zakresie śmigłowców wykorzystywanych
w misjach morskich wraz z modelem AB47 i jednoosobowym śmigłowcem A106 wyposażonym
w torpedy. Model AB204ASW, a później również AB212ASW, stały się podstawą rozwoju kompletnego pakietu produktów przeznaczonych do realizacji operacji morskich i jego integracji
w ramach platformy wielozadaniowej. Integracja ta obejmowała pierwsze analogowe autopiloty (opracowane we własnym zakresie) dla samodzielnego, automatycznego podejścia do punktu opuszczania sonaru lub innych systemów namiarowych. Integracja w szczególności dotyczyła opuszczanego sonaru, boi hydroakustycznych, radarów poszukiwawczych o różnej mocy
i możliwościach, systemów walki elektronicznej, pocisków do zwalczania okrętów nawodnych, torped
i środków ochrony własnej. Na początku lat siedemdziesiątych rozwinięte zostały warianty SH-3D (klasa 10 ton) dostosowane do potrzeb klienta – początkowo dla włoskiej Marynarki Wojennej,
a później dostarczane również dla Marynarek Wojennych innych krajów. Różne rodzaje ich adaptacji obejmowały integrację pocisków przeciw-okrętowych, takich jak Marte MK2 średniego zasięgu i AM39 Exocet średniego/dużego zasięgu.

Wraz z nadejściem ery systemów cyfrowych, możliwe było wykonanie kolejnego kroku. Opracowany został nowy wariant AB212ASW wraz z integracją cyfrowego, czteroosiowego autopilota i cyfrowego systemu sonarowego w ramach pakietu misji morskich.

Jednakże wszystkie korzyści, jakie niosła ze sobą era nowych systemów i czujników cyfrowych, zostały wykorzystane przy okazji wspólnego angielsko-włoskiego programu AW101 (zwanego początkowo EH101), dzięki któremu dziedzictwo firmy w zakresie rozwiązań morskich zyskało nowy wymiar. Morski śmigłowiec AW101 (klasy 16 ton) to wielozadaniowa maszyna o szerokich możliwościach, zdolna do działań z dużych fregat przy ekstremalnych warunkach panujących na morzu i silnym wietrze. Cechuje go niezrównany zasięg, długotrwałość lotu i czas operowania. Może on również unieść szeroki zakres wyposażenia misyjnego, włączając 360-stopniowy radar taktyczny
o dużej mocy, system FLIR, sonar opuszczany i boje hydroakustyczne, system transmisji danych taktycznych Tactical Data Link, konsole operatorów, w pełni zintegrowany pakiet walki elektronicznej, do 4 torped lub 2 pocisków przeciw-okrętowych o dalekim zasięgu.

W latach 90-tych, w ramach międzynarodowego programu kooperacyjnego NH90 (śmigłowiec klasy 11 ton), firmie AgustaWestland powierzono odpowiedzialność między innymi za całkowity projekt, integrację i kwalifikację pełnego pakietu Systemu Misji Morskich. Była to kolejna okazja do poszerzenia wiedzy i doświadczenia w zakresie takich systemów, które – jak z samej definicji wynika – są najbardziej złożonymi spośród różnych pakietów misji. Bez wątpienia, AgustaWestland na przestrzeni dekad zdobyła unikalne doświadczenie i wiedzę w dziedzinie systemów misji morskich wszelkiego rodzaju.

Wśród  najnowszych konstrukcji morskich AgustaWestland wyróżnić można warianty śmigłowca podwójnego zastosowania AW109 (klasa 3 ton) oraz AW139 (klasa 6 ton).

AW159 (klasa 6 ton) to najnowsza z maszyn, bazujących na dziedzictwie śmigłowców Lynx, która wejdzie do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej pod nazwą Lynx Wildcat. Jego w pełni zintegrowany cyfrowy kokpit zapewnia większe możliwości w zakresie prowadzonych misji przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia załogi. Śmigłowiec jest wyposażony również
w zaawansowany pakiet wyposażenia misyjnego, w tym radar z aktywną anteną skanująco fazowo (AESA) oraz aktywny sonar opuszczany (ADS).

AgustaWestland PZL-Świdnik ma również bezpośrednie doświadczenie w modyfikacji rodzimego śmigłowca W-3 Sokół do wariantu wykorzystywanego przez Lotnictwo Marynarki Wojennej na Morzu Bałtyckim. Po operacjach przeprowadzonych z udziałem dwóch śmigłowców w wersji transportowej, będących w dyspozycji Ministra Obrony Narodowej, w 1991r. rozwinięty i zakwalifikowany został model W-3 Anakonda. W 1994r. Lotnictwo Marynarki Wojennej zakupiło 6 śmigłowców w tej wersji. Jest ona wyposażona, między innymi, w pływaki, system awaryjnego zrzucania paliwa, wciągarkę, tratwy, FLIR, radar pogodowy.

Obecnie, śmigłowce te stanowią podstawowe wyposażenie dwóch polskich baz ratownictwa morskiego zlokalizowanych nad Morzem Bałtyckim, tj. w Gdyni i Darłówku.

Co więcej, w latach 2003-2005 jeden ze śmigłowców Anakonda został poddany modernizacji pozwalającej na przeprowadzanie operacji z pokładu okrętu (pozwalającej na jego start i lądowanie).

Wiedza i doświadczenie zdobyte w rozwijaniu pakietów misyjnych dla różnych platform śmigłowcowych doprowadziły do podjęcia decyzji o budowie stanowisk do integracji awioniki i prób dla każdego śmigłowca w wersji morskiej. Stanowiska te stały się niesłychanie istotne dla AgustaWestland przy projektowaniu, rozwoju i walidacji najbardziej zaawansowanych pakietów awioniki dla misji morskich. Kompleksowe stanowiska do integracji, znajdujące się w głównych zakładach firmy, pozwalają na faktyczną integrację różnych systemów z komputerami pokładowymi, maksymalne wykorzystanie ich możliwości oraz usunięcie wszystkich ewentualnych błędów przed przeprowadzeniem prób w locie (dzięki temu próby w locie służą głównie do walidacji działania systemu). Redukuje to znacząco zarówno całościowe ryzyko, jak i czas, które związane są
z integracją systemu. Ponadto, daje to możliwość faktycznej optymalizacji interfejsu człowiek-maszyna, uwzględniając różne załogi, o różnym poziomie wiedzy.

Stanowiska do integracji awioniki są równie istotne dla analiz przeprowadzanych po zrealizowanych lotach, zarówno w trakcie prac rozwojowych, jak i podczas wstępnej fazy eksploatacji/służby. Analizy pozwalają usprawnić proces rozpatrywania i rozwiązywania problemów/optymalizacji, jakie mogą się pojawić podczas dalszej fazy eksploatacji. Dzięki możliwościom AgustaWestland do samodzielnego rozwoju oprogramowania, najbardziej odpowiednie rozwiązania i modyfikacje mogą być realizowane
i kwalifikowanie w krótkim czasie. 

AgustaWestland zdobyła również unikalne doświadczenie w zakresie innych rozwiązań, które odgrywają ważną rolę w trakcie misji wykonywanych przez śmigłowce na morzu. Rozwiązania te obejmują: system dekowania „deck-lock” pozwalający na bezpiecznie uruchomienie i zatrzymanie wirnika, jak również zabezpieczający śmigłowiec znajdujący się na pokładzie okrętu w każdych warunkach panujących na morzu i przy silnym wietrze, zabezpieczenia antykorozyjne, właściwości wirnika, geometrię podwozia, system składania wirników i belki ogonowej, cechy konstrukcyjne pozwalające na przeprowadzanie operacji w silnym polu elektromagnetycznym, jakie można napotkać na okrętach, koncepcja wsparcia produktu i cechy pozwalające na jego obsługę na ograniczonych powierzchniach, np. w niewielkich hangarach znajdujących się na okrętach.

Korzystając z tak bogatego, wieloletniego doświadczenia firma zamierza rozwinąć najnowszy wariant śmigłowca PZL W-3PL „Głuszec” do zastosowania w misjach morskich. Zespół projektowy będzie znajdował się w PZL-Świdnik. Całość prac rozwojowych realizowana będzie w Polsce, jednakże przy pełnym wsparciu grupy AgustaWestland. Synergia fachowej wiedzy inżynierskiej i dostępność wszelakich, najnowocześniejszych przyrządów i wyposażenia, przy uwzględnieniu konkurencyjnych kosztów eksploatacji, pozwoli stworzyć najlepszy śmigłowiec dla zastosowań morskich.

Dzisiaj w służbie znajduje się ponad 1550 śmigłowców morskich na całym świecie, z czego blisko dwie trzecie z nich użytkowanych jest w Europie i Ameryce Północnej. Prawie 30% światowej floty śmigłowców morskich zostało wyprodukowane przez AgustaWestland.

W ciągu ostatnich 20 lat, wymagania stawiane wobec tych maszyn zmieniły się diametralnie. Zwłaszcza w porównaniu do czasu, kiedy ponad 50 lat temu, pierwsze z nich były delegowane do wykonywanie misji morskich. Oprócz dotychczasowych zadań realizowanych głównie na otwartych wodach (zwalczanie obiektów nawodnych i podwodnych), obecnie od Marynarki Wojennej wymaga się również wykonywania dodatkowych misji nadmorskich i przybrzeżnych, obejmujących pełen zakres możliwych operacji: konwojowanie, grupy desantowe, zwalczanie terroryzmu i piractwa, misje poszukiwawczo-ratownicze. 

Śmigłowce przeznaczone do operacji morskich często wykonują zadania w dzień i w nocy,
w najtrudniejszych, najbardziej wymagających warunkach. Klienci oczekują zatem maszyn coraz bardziej uniwersalnych, wielozadaniowych, zdolnych do realizacji szerokiego zakresu misji. Dlatego też kluczową kwestią staje się zdolność do zmiany pełnionych ról.

Możliwości w zakresie projektowania, modyfikowania, modernizacji śmigłowców oraz integracji najbardziej odpowiednich i efektywnych pakietów wyposażenia misji morskich, pozwalających na spełnianie różnorodnych wymagań, jakie wiążą się z operacjami na morzu, stanowią wyzwanie, któremu jest w stanie sprostać tylko firma posiadająca wieloletnie doświadczenie i wszechstronne, samodzielne możliwości w zakresie oferowanych usług, jaką jest AgustaWestland.